Pakiet dla Młodych, Adam Niedzielski o projekcie

"Pakiet dla Młodych" i nauczanie zdalne. Niedzielski: "możemy wprowadzić zdalne z dnia na dzień"

Źródło zdjęć: © Instagram, Twitter.com
Oliwier NytkoOliwier Nytko,24.01.2022 13:30

Adam Niedzielski, minister Zdrowia, opowie o programie "Pakiet dla Młodych". Czego będzie dotyczył? Przekonamy się w najbliższym czasie.

Wpis będzie aktualizowany w trakcie konferencji ministra Zdrowia.

W poniedziałek odbyła się konferencja ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego na temat "Pakietu dla Młodych". Co dowiedzieliśmy się z konferencji prasowej?

trwa ładowanie posta...

"Pakiet dla Młodych" ma być zachęceniem do studiowania medycyny

Poniedziałkowa konferencja jest efektem wielu spotkań i stanowi podsumowanie pracy kapituły.

Inwestowanie w ludzi w systemie opieki medycznej, bo tak jak przekonywaliśmy się niejednokrotnie podczas pandemii, to tym głównym deficytem tym głównym brakiem, który nie pozwala w takim stopniu odpowiednio reagować, wykorzystywać infrastrukturę, są ludzie - opowiadał minister Niedzielski.

Dlatego nie tracąc właśnie tej najważniejszej perspektywy, przygotowaliśmy pakiet rozwiązań dla młodych. Pakiet rozwiązań, który ma zachęcać i przekonywać do studiowania medycyny, ale i podczas jej studiowania, ułatwiać tą ścieżkę, bo dzięki takim spotkaniom, staramy się identyfikować te główne bariery, główne przeszkody, które utrudniają przejście tej trudnej ścieżki, jaką są studia medyczne, niezależnie od tego, czy one są lekarskie pielęgniarskie, czy dotyczą diagnostów laboratoryjnych, cywilnych specjalności innych zakresów - wyjaśnił.

trwa ładowanie posta...

"Pakiet dla Młodych" opiera się na siedmiu filarach.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Rezygnacja z ustnego PES?

Czym jest PES? "Państwowy Egzamin Specjalizacyjny". Bez tego nie zostaniecie odpowiednimi specjalistami. Jak poinformował Piotr Bromber, ministerstwo zdrowia rozważa rezygnację z ustnego PES.

Rozważamy możliwość zwolnienia z ustnego egzaminu przy dobrze zaliczonym egzaminie pisemnym

Jak potwierdziła Anna Bazydło, wiceprzewodnicząca Porozumienia Rezydentów, chodzi o usunięcie "przykrej formalności", jaką był egzamin ustny.

Z innych, ważnych informacji - co ma zawierać "Pakiet dla Młodych"?

  • Nie dojdzie do likwidacji miejsc stażowych;
  • Ministerstwo ma w planach kredyty dla studentów;
  • Więcej kształcenia podyplomowego;
  • Zwiększenie poziomu partycypacji w podejmowaniu decyzji.

Adam Niedzielski o powrocie do nauczania zdalnego

Usłyszeliśmy też odrobinę o powrocie nauczania zdalnego. Nie jest ciekawie: ilość zakażeń rośnie lawinowo. Ministerstwo Zdrowia przewiduje powrót do zdalnych... jeżeli zakażenia miną jakąś granicę:

Widzimy dynamikę sytuacji, to znaczy zarówno po stronie pana ministra [Czarnka ~ dop. red.] i po mojej stronie jest takie przekonanie, że jeżeli osiągniemy taki krytyczny próg - a my po prostu obserwujemy liczbę ognisk i ich liczebność w szkołach - która bardzo dynamicznie rośnie, to być może taką decyzję podejmiemy z dnia na dzień - Adam Niedzielski.

Kaman, ludzie. Dlaczego w 2021 r., gdy było mniej zakażeń, szkoły były zamknięte - a teraz są otwarte?

W marcu 2021 r. byliśmy świadkami prawie 30 tys. zakażeń. Wtedy nauczanie zdalne było normą. Dlaczego widzimy taką niekonsekwencję w działaniach MZ i Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki? Jeżeli coś mamy robić, to zróbmy to za wczasu - a nie na chybił-trafił.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0