Zatruta Odra katastrofa ekologiczna

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Władza wiedziała od tygodnia, ale...

Źródło zdjęć: © Jan Mencwel, Kasia_ograniczamsie, Paweł Wita, instagram, twitter
Anna RusakAnna Rusak,11.08.2022 17:05

Katastrofa ekologiczna na Odrze to nie tylko śnięte ryby i martwe bobry. To opieszałość polityków i zerowa troska o środowisko. Co zatruło Odrę i czemu nikt nic w tej sprawie nie zrobił? "Było wiadomo od tygodnia".

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Na Odrzańskiej Drodze Wodnej, śródlądowym szlaku żeglugowmy na Odrze, pojawiają się śnięte ryby i martwe bobry. Wody Polskie oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu apelują, by nie wchodzić do wody, nie kąpać się w niej, ani nie spacerować w pobliżu ze zwierzętami.

Informacje dotyczące skażenia Odry są jednak sprzeczne. Co już wiadomo o sprawie i co o tej katastrofie ekologicznej mówią przedstawiciele Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Wody Polskie? I najważniejsze: dlaczego politycy nic nie zrobili, skoro o zanieczyszczonej Odrze wiedzieli od tygodnia?

Odra zatruta. Co już wiadomo?

Pierwsze przypadki śniętych ryb odnotowano 26 lipca w okolicach Oławy. Wtedy z rzeki wyłowiono prawie osiem ton martwych ryb. Teraz martwe zwierzęta odławiane są już we Wrocławiu, a przez katastrofę ekologiczną w niemieckim Lubuszu umierają również bobry.

trwa ładowanie posta...

Na stronie Wód Polskich możemy przeczytać, że: "w związku z pojawianiem się martwych ryb podejmowany jest szereg czynności i działań w celu ograniczenia tego problemu i znalezienia przyczyny", a działania prowadzone są na obszarze pięciu województw, przez które przepływa Odra. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu złożył już zawiadomienie do prokuratury w sprawie zatrutej rzeki.

Odra zatruta przez rozpuszczalnik? GIOŚ dementuje

Początkowo podejrzewano, że woda została zatruta toksycznymi substancjami. W próbkach pojawiał się m.in. mezytylen, czyli substancja o działaniu toksycznym. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska informuje jednak, że aktualne wyniki badań nie potwierdzają obecności substancji toksycznych w Odrze.

trwa ładowanie posta...

Jak jednak informują "WP Wiadomości", na stronie internetowej GIOŚ można przeczytać, że w rzece stwierdzono za to wysoki poziom tlenu, a "wysokie temperatury, niski stan wody oraz brak rozkwitu w wodzie może wskazywać na jego nienaturalne pochodzenie".

Istnieje więc podejrzenie, że w Odrze znalazła się substancja o właściwościach silnie utleniających i to ona jest odpowiedzialna za skarżenie wody. A ściślej rzecz ujmując: -odpowiedzialni są ludzie, którzy doprowadzili do tej katastrofy ekologicznej. Wciąż jednak nie wiadomo, jakie jest źródło tej substancji i jak znalazła się w Odrze.

trwa ładowanie posta...

Kryzys klimatyczny nie pomaga w katastrofie ekologicznej na Odrze

Jak na stories mówi "Doktor z TikToka", czyli dr inż. Konrad Skotnicki, na pogorszenie się stanu Odry wpływa również kryzys klimatyczny i susza. Poziom wody jest niski, więc stężenie substancji, które się w niej znajdują, jest wyższe, przez co łatwiej o rozległą katastrofę.

trwa ładowanie posta...

O zatruciu Odry było wiadomo od tygodnia. PiS nie reagował

Jak dowiadujemy się z twitta Małgorzaty Tracz, posłanki Zielonych, ta od tygodnia domagała się działań w sprawie zatrucia Odry. Pisma wysłała 3 sierpnia i niestety nikt nie zareagował. W rozmowie z "Wyborczą" mówi, że informacje o katastrofie ekologicznej dotarły do niej ze środowisk wędkarskich.

"Napisałam także interpelację poselską do Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Domagałam się zaradzenia katastrofie ekologicznej, która dzieje się na Odrze, a także sprawdzenia, co jest przyczyną, i ukarania winnych" - czytamy na stronie Wyborczej.

trwa ładowanie posta...

Cóż, wychodzi na to, że teraz, gdy o zatruciu Odry mówią już wszyscy, osoby, które powinny reagować od razu, dopiero zajęły się sprawą. Miejmy jednak nadzieję, że tym razem nie skończy się tylko na "złożeniu wniosku do prokuratury" i ktoś naprawdę odpowie za tę katastrofę ekologiczną na Odrze.

trwa ładowanie posta...

Źródła: https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,28778805,tracz-alarmowalismy-rzad-o-katastrofie-ekologicznej-na-odrze.html, https://wiadomosci.wp.pl/skazenie-odry-winne-zaklady-przemyslowe-6800255416068608a, Wody Polskie, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0