Rejestr ciąż

Rejestr ciąż - minister podpisał rozporządzenie. A gdzie rejestr alimenciarzy?

Źródło zdjęć: © Aborcyjny Dream Team, Instagram.com, Konstytucjonalista
Anna RusakAnna Rusak,06.06.2022 13:30

W piątek minister Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie, które dotyczy zmian w Systemie Informacji Medycznej. Od teraz będzie on gromadził informacje o ciąży obywatelek. Czy rejestr ciąż jest dla nas zagrożeniem?

O tym, że rząd planuje rejestrować ciąże pisaliśmy już w listopadzie. Wśród danych przekazywanych do Systemu Informacji Medycznej miałyby znaleźć się m.in. informacje dotyczące ciąży obywatelek naszego państwa.

Więcej o tym projekcie możecie przeczytać w naszym poprzednim tekście. W piątek 3 czerwca 2022 roku Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie, które wciela w życie powyższy system przetwarzania informacji.

Rejestr ciąż wchodzi w życie

Zgodnie z rozporządzeniem w Systemie Informacji Medycznej będą pojawiały się informacje dotyczące tego, czy obywatel/obywatelka naszego kraju jest w ciąży. Poza tym SIM ma gromadzić dane podmiotu medycznego dotyczące m.in. alergii, implantów czy grupy krwi.

trwa ładowanie posta...

Jak informują "Wiadomości WP", powołując się na rzecznika Ministerstwa Zdrowia, Wojciecha Andrusiewicza, dostęp do danych będą mieli wyłącznie medycy. Rozporządzenie ma nie tworzyć "rejestrów", a jedynie "poszerzać system raportowania".


Minister zdrowia podpisał dziś rozporządzenie. Katalog danych zbieranych przez personel medyczny został poszerzony o alergie, ciała obce, grupę krwi oraz o fakt bycia w ciąży. Należy podkreślić, że rozporządzenie nie tworzy żadnych rejestrów, a jedynie poszerza system raportowania.

- Wiadomości WP
trwa ładowanie posta...

Rejestr ciąż - czy jest się czego bać?

I choć Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że to wszystko ma być tylko przejściem z papierowych kart pacjenta na dokumentację elektroniczną, to już od listopada zeszłego roku pojawia się wiele wątpliwości w związku z tym rozporządzeniem.

Doktor Kamil Stępniak na swoim Instagramie "Konstytucjonalista" pisze o tym, że rejestr może być wykorzystany jako narzędzie represji w stosunku do kobiet w ciąży. Aborcyjny Dream Team z kolei podkreśla, że na szczęście wciąż nie jesteśmy karane za przerwanie własnej ciąży.

trwa ładowanie posta...


Najważniejsza rzecz, która się nie zmienia to fakt, że osoby w ciąży nie są karane za przerwanie własnej ciąży i nie ma żadnych propozycji w Sejmie, które miałyby to zmienić. Niezależnie od tego, jak przerwiemy ciążę, to w świetle obowiązujących przepisów nie możemy być za to karane i nie jesteśmy winne nikomu tłumaczeń, co się z ciążą stało.

- Aborcyjny Dream Team

Cóż, nie da się ukryć, że rząd skutecznie chce nas zniechęcić do rodzenia dzieci w Polsce. Właśnie takie komentarze, odnoszące się do rejestru ciąż, pojawiają się najczęściej. Niektórzy też zastanawiają się, jakie spisy są nam naprawdę potrzebne. Może jakiś rejestr alimenciarzy, którzy "po pozytywnym teście wyszli po mleko i nie wrócili"? Albo lista księży, którzy wykorzystują nieletnich?

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Źródło: Wiadomości WP, Konstytucjonalista, Aborcyjny Dream Team

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Jaay,zgłoś
No i bardzo dobrze. Ciąże powinny być rejestrowane, a zabijanie nienarodzonych dzieci traktowane jak morderstwo.
Odpowiedz
1Zgadzam się2Nie zgadzam się