Rodzice dołączają do bojkotu podręcznika do HiT-u

Rasistowski, nacjonalistyczny podręcznik do HiT-u. Bojkotują go nie tylko nauczyciele, ale i rodzice

Źródło zdjęć: © YouTube, Biały Kruk / Licencjodawca
Blanka RogowskaBlanka Rogowska,01.08.2022 06:00

"Uprzejmie informuję, że nie dokonam zakupu podręcznika do przedmiotu HIT wydawnictwa Biały Kruk..." - pismo o takiej treści wysyłane jest do dyrekcji szkół ponadpodstawowych. W ten sposób rodzice dołączają do bojkotu kontrowersyjnej książki, którą poleca Przemysław Czarnek, minister edukacji.

Zbliża się początek roku szkolnego. Wraz z nim do programu szkół średnich wejdzie nowy przedmiot: Historia i Teraźniejszość. Na ten moment Ministerstwo Edukacji Narodowej zaakceptowało tylko jeden podręcznik do tego przedmiotu. Chodzi o książkę autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego (Wydawnictwo Biały Kruk). Wielu nauczycieli i ekspertów bije na alarm, że pozycja ta nie powinna być dopuszczana do użytku w pracy z młodzieżą.

Podręcznik do HiT-u. Nacjonalistyczny i rasistowski

- Gdyby nauczyciele podążali za podręcznikiem uczniowie byliby poddani silnej propagandzie ideologicznej w duchu partii rządzącej i jej widzenia państwa i historii. Eksperci mówią wręcz, że tego nie powinno nazwać się podręcznikiem, a raczej 500-stronnicową broszurą ideologiczną - mówiła niedawno Vibezowi Anna Schmidt-Fic, aktywistka inicjatywy nauczycielskiej "Protest z Wykrzyknikiem".

Wielu nauczycieli twierdzi, że podręcznik jest rasistowski, nacjonalistyczny i skrajnie katolicki. Jego przesłanie ma odrzucać inne perspektywy patrzenia na świat. O tym szerzej Vibez pisał TUTAJ.

Wielu nauczycieli zapowiedziało, że nie będzie z niego korzytsać. Część ma nadzieję, że MEN dopuści do użytku inny podręcznik do HiT-u, który przygotowało Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne.

Nauczyciele - weług prawa zapisanego w Karcie Nauczyciela - nie muszą korzystać z podręcznika i wiele środowisk nauczycielskich zapowiada jego bojkot. Chodzi m.in. o pedagogów związanych z ruchami "Protest z Wykrzyknikiem", czy "Wolna Szkoła". Są jednak placówki, które zamierzają z niego korzystać i zamieściły tę pozycję na liście podręczników do kupienia przez rodziców.

Podręcznik do HiT-u. Bojkot nauczycieli i rodziców

Bojkot podręcznika, który według wielu jest rasistowski i nacjonalistyczny, zatacza coraz szersze kręgi. Teraz to uczniowie i rodzice przekazują sobie nawzajem "know how" tego, jak przeciwstawić się obecności tej pozycji w szkole.

"Wzywamy Was do BOJKOTU podręcznika prof. Wojciecha Roszkowskiego do przedmiotu HIT. (...) Dlatego, jeśli podzielacie nasze zdanie, a Wasze dziecko rozpoczyna w tym roku edukację w szkole ponadpodstawowej, zachęcamy do jak najszybszego poinformowania dyrekcji szkoły, że nie chcecie, aby dzieci uczyły się z tej książki." - czytamy w wiadomości przekazywanej przez social media w grupach dyskusyjnych poświęconych edukacji i wychowaniu.

trwa ładowanie posta...

Rodzice mają wysyłać maila lub wydrukowane podanie do dyrekcji szkoły, która nakazała kupić podręcznik lub prewencyjnie - dla zwiększenia efektu akcji - także do placówek, które jeszcze nie zadeklarowały, jakiej książki uczniowie mają używać na HiT-icie.

Wiadomość jest krótka:

"Uprzejmie informuję, że nie dokonam zakupu podręcznika do przedmiotu HIT wydawnictwa Biały Kruk autorstwa Wojciecha Roszkowskiego dla mojego dziecka i proszę o wzięcie tego pod uwagę przy tworzeniu wykazu podręczników na rok 2022/2023".

- Koniec końców to rodzice kupują podręcznik, a nie szkoła. Nie można będzie ukarać dziecka jedynką za brak podręcznika, jeśli "winę" bierze na siebie w oficjalnym piśmie rodzic - przekonuje Renata Czaja-Zajder, nauczycielka języka polskiego i etyki, członkini inicjatywy "Protest z Wykrzyknikiem".

Nauczyciele: Bojkot ma sens

Wygląda na to, że zmasowany bojkot podręcznika ma sens. Jak mówią nam nauczyciele, w większości szkół albo postanowiono, że HiT będzie prowadzony bez podręcznika, albo wpisano ten Wydawnictwa Szkole i Pedagogiczne, choć nie został on jeszcze zatwierdzony przez MEN. Słyszymy też historie o placówkach, w których podręcznik miał być wprowadzony, ale po kolejnych medialnych doniesieniach o jego kontrowersyjnych treściach, wycofano się z tego pomysłu.

- Wiemy, że narracja ministra Czarnka, wychwalająca ten podręcznik, jest silna. Może się tak zdarzyć, że jakiś dyrektor jej ulegnie i będzie naciskał, choć formalnie nakazać nie może. Nauczyciel może się bać, że jeśli nie będzie prowadził przedmiotu w myśl tego podręcznika, będzie poddany szczegółowej kontroli - może to działać efekt mrożący - mówi Schmidt-Fic, aktywistka inicjatywy nauczycielskiej "Protest z Wykrzyknikiem", która zachęca rodziców do wysyłania oświadczeń do dyrekcji szkół podnapodstawowych.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 11
  • emoji ogień - liczba głosów: 6
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 9
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
NieDzielLudzi,zgłoś
Jeśli nie masz dzieci które będą korzystały z tego świetnego dla Ciebie podręcznika, kup go sobie i czytaj. Propaganda jest gorsza niż w PRL. Nie mojej zgody na ten Hit podręcznik i całe szczęście również moja Córka jest świadomie przeciwna. Czy w tym podręczniku są wogóle jakieś bezstronne informacje. Czy ja też mogę napisać podręcznik. Czy autor ma powiązania z PiS czy z ministrem ? To pierwsze pytania które stawiam.
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się
Jurek,zgłoś
Nauczyciele chcą zadymy ponieważ jak domniemam podręcznik zawiera dużo prawdy z historii o której nauczyciele nie wiedzieli lub na niektóre tematy klepali bzdurne teorie no teraz trzeba będzie się uczyć od nowa. No niech ta społeczność która ma mało czasu, mało piniędzy mało wypoczynku no ja osobiście wpułczuję że większości młodzi nauczyciele za te nędzne wypłaty mają sfoje domy lub mieszkania że pod domem lub blokiem stoją ciekawe,, furmanki. Tak właściwie macie za dużo pieniędzy i zawsze będzie Wam mało. Pracowałem z tą społecznością przez wiele lat SPOŁECZNIE i tamte czasy. były dla nauczcieli trudne.
Odpowiedz
4Zgadzam się45Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (5)
Jaay,zgłoś
Ja kocham to wycie dla wycia. To jeden z pierwszych podręczników, które obiektywnie patrzą na realia. Niech podstawa programowa wymaga znajomości materiału, to najsłabsze ogniwa odpadną same z siebie.
Odpowiedz
7Zgadzam się55Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (2)
Zobacz komentarze: 10