Biznes i zarządzanie wchodzi do szkół

Do szkół wchodzi nowy przedmiot - biznes i zarządzanie. Od 2027 roku także na maturze

Źródło zdjęć: © Vibez / Canva
Blanka RogowskaBlanka Rogowska,14.09.2022 14:08

Od 2023 roku do szkół ponadpodstawowych wejdzie nowy przedmiot - biznes i zarządzanie. Będzie go można zdawać na maturze od 2027 roku. Informacje przekazał Przemysław Czarnek, minister edukacji.

W środę - 14 września - w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyła się prezentacja raportu Gov-Tech na temat planowanego wprowadzenia do szkół przedmiotu biznes i zarządzanie. O propozycji stworzenia tego przedmiotu mówiło się już w styczniu. Teraz wiemy, że to już przesądzone.

Biznes i zarządzanie. Nowy przedmiot wchodzi do szkół

Obecny na prezentacji Przemysław Czarnek, minister edukacji, podkreślił, że będzie to bardziej praktyczne nauczanie przedmiotu, który do tej chwili funkcjonuje w szkołach ponadpodstawowych jako podstawy przedsiębiorczości.

Nowy przedmiot ma trafić do planów lekcji szkół ponadpodstawowych od 1 września 2023 roku. Czarnek zapowiedział też, że będzie go można zdawać na maturze od 2027 roku jako przedmiot do wyboru.

- Chcemy, żeby na maturze przedmiot z rozszerzenia biznes i zarządzanie miał również wymiar praktyczny, czyli takie zadania rozwiązywane w grupach. Wydaje się, że to będzie nowość na skalę dotąd niespotykaną – powiedział Czarnek, cytowany przez PAP.

Kto będzie uczył przedmiotu biznes i zarządzanie?

Gdy po raz pierwszy o przedmiocie mowa była w styczniu, Czarnek informował, że w jego ocenie w szkołach za mało jest nauczania praktycznych elementów przedsiębiorczości i biznesu. Mówił też o rozpoczęciu konsultacji z rektorami SGH, Akademii Leona Koźmińskiego oraz przedstawicielami spółek giełdowych i pozagiełdowych, którzy mieli pomóc w tworzeniu podstawy programowej.

Wtedy szef MEiN-u mówił też, że nowego przedmiotu będą mogli uczyć dotychczasowi nauczyciele podstaw przedsiębiorczości.

- Jeśli będą mieli nową podstawę programową i pokazane nowe metody nauczania oraz możliwość współpracy z organizacjami przedsiębiorców, bardzo dobrze sobie z tym poradzą – ocenił Czarnek, cytowany przez PAP.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 3
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 9
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 5
Wojtek,zgłoś
samo założenie bardzo dobre! po co mi całki różniczki i ciąg skoro nie potrafię wypełnić zeznania PIT. wolę uczyć się o prowadzeniu formy niż pracy na etacie i życiu z socjalu! potrzecie na Szwajcarię i jej historię !
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się