Do szkół wchodzi nowy przedmiot - biznes i zarządzanie. Od 2027 roku także na maturze
Od 2023 roku do szkół ponadpodstawowych wejdzie nowy przedmiot - biznes i zarządzanie. Będzie go można zdawać na maturze od 2027 roku. Informacje przekazał Przemysław Czarnek, minister edukacji.
W środę - 14 września - w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyła się prezentacja raportu Gov-Tech na temat planowanego wprowadzenia do szkół przedmiotu biznes i zarządzanie. O propozycji stworzenia tego przedmiotu mówiło się już w styczniu. Teraz wiemy, że to już przesądzone.
- Biznes i zarządzanie. Na lekcjach nie będzie inflacji? Dziwny ruch resortu Czarnka
- Rewolucja w polskich szkołach od 1 września. Siedem najważniejszych zmian
- Będzie lex Czarnek 3.0. Czym będzie różnił się projekt od lex Czarnek 2.0.?
- Maturzyści piszą do Czarnka. "Czujemy się jak króliki doświadczalne"
- Nauczyciele z własnej kieszeni dokładają do edukacji uczniów. Nawet 4,6 tys. zł rocznie
Biznes i zarządzanie. Nowy przedmiot wchodzi do szkół
Obecny na prezentacji Przemysław Czarnek, minister edukacji, podkreślił, że będzie to bardziej praktyczne nauczanie przedmiotu, który do tej chwili funkcjonuje w szkołach ponadpodstawowych jako podstawy przedsiębiorczości.
Nowy przedmiot ma trafić do planów lekcji szkół ponadpodstawowych od 1 września 2023 roku. Czarnek zapowiedział też, że będzie go można zdawać na maturze od 2027 roku jako przedmiot do wyboru.
- Chcemy, żeby na maturze przedmiot z rozszerzenia biznes i zarządzanie miał również wymiar praktyczny, czyli takie zadania rozwiązywane w grupach. Wydaje się, że to będzie nowość na skalę dotąd niespotykaną – powiedział Czarnek, cytowany przez PAP.
Kto będzie uczył przedmiotu biznes i zarządzanie?
Gdy po raz pierwszy o przedmiocie mowa była w styczniu, Czarnek informował, że w jego ocenie w szkołach za mało jest nauczania praktycznych elementów przedsiębiorczości i biznesu. Mówił też o rozpoczęciu konsultacji z rektorami SGH, Akademii Leona Koźmińskiego oraz przedstawicielami spółek giełdowych i pozagiełdowych, którzy mieli pomóc w tworzeniu podstawy programowej.
Wtedy szef MEiN-u mówił też, że nowego przedmiotu będą mogli uczyć dotychczasowi nauczyciele podstaw przedsiębiorczości.
- Jeśli będą mieli nową podstawę programową i pokazane nowe metody nauczania oraz możliwość współpracy z organizacjami przedsiębiorców, bardzo dobrze sobie z tym poradzą – ocenił Czarnek, cytowany przez PAP.
- Kiedy 5. sezon "Stranger Things"? Scenarzyści zdradzają fabułę
- Trasa koncertowa Genzie. Kogo stać na takie bilety?
- Bella Ramsey się wygadała. Można odliczać czas do powrotu "The Last of Us"
- Kto wygrał "Twoje 5 Minut! 2"? Friz tego nie przewidział
- NitroZyniak znów publikuje filmy. Wybrał otchłań internetu
- Drama między Kostką a Jordanem z TVGry. Padły ostre słowa
- Czym jest Willow Project? Walką z czasem o ocalenie Alaski
- Sara James nową "Małą Syrenką". Czy na nią też spadł hejt?
- Patologia w szkołach? "Relacje" uczniów podbijają TikToka