Wysypisko ubrań na pustyni Atakama widać z kosmosu

Wysypisko ubrań widać z kosmosu. Przestroga przed sezonem wyprzedaży

Źródło zdjęć: © Canva
Anna RusakAnna Rusak,26.06.2023 14:00

Najsłynniejsze wysypisko ubrań na pustyni Atakama jest już tak wielkie, że widać je z kosmosu. Czemu warto pomyśleć o tym przed zakupami na letnich wyprzedażach?

Akurat rozpoczęły się letnie wyprzedaże, więc zachęceni ubraniowymi haulami z TikToka kupujecie ubranie w sieciówce. Załóżmy, że jest to koszulka. W optymistycznym scenariuszu nosicie ją może parę miesięcy, ale po tym czasie i kilku praniach rozpada się, przeciera - jednym słowem jest po prostu zniszczona. Postanawiacie ją wyrzuć.

Można powiedzieć, że teraz ta koszulka jest sławna. Dlaczego? Bo najprawdopodobniej trafiła na chilijską pustynią Atakama, gdzie znajduje się jedno z największych na świecie składowisk odpadów tekstylnych. Góra ubraniowych śmieci jest już tak duża, że widać ją z kosmosu.

Wysypisko ubrań widać z kosmosu

Pustynia Atakama w Chile jest najbardziej suchym miejscem na świecie, a roczna suma opadów wynosi tam mniej niż 1 mm. Miejsce słynie jednak nie tylko z tego. Na pustyni znajduje się również jedno z największych wysypisk ubrań na świecie.

To tam ze Stanów Zjednoczonych, Europy i Azji trafiają zużyte i nowe tekstylia, które zalegały w magazynach marek. W sumie jest to rocznie mniej więcej od 40 do 60 tys. ton niepotrzebnych ubrań. Teraz można je zobaczyć z kosmosu.

Jak informuje portal Jam Press, aplikacja SkyFi wykonała zdjęcia satelitarne, na których widać ubraniowe wysypisko śmieci. Jest już tak wielkie, że widać je z kosmosu. Dodajmy, że najprawdopodobniej większość tych ubrań wykonana jest z poliestru i akrylu, a takie substancje rozkładają się setki lat.

trwa ładowanie posta...

Czemu ubraniowe śmieci są ważne w kontekście wyprzedaży?

Co można znaleźć na wypisku ubrań widocznym z kosmosu? Między innymi świąteczne swetry. Dlaczego o tym piszę? Bo to jedno z ubrań, które dość często ląduje w śmietniku po tym, jak założymy je dwa, trzy razy w danym sezonie. Pamiętacie sytuację z koszulką, o której wspominałam we wstępie?

Gdyby ktoś kupił ją pod wpływem chwilowej zachcianki, mody, tiktoka czy właśnie z okazji święta, najprawdopodobniej zostałaby założona tylko kilka razy, zanim trafiłaby na śmietnik. Muszę przypominać, że do wyprodukowania jednego T-shirtu potrzeba 2,5 tys. litrów wody?

O szkodliwości fast fashion pisaliśmy nie raz. Zanim więc pójdziecie na wyprzedaże, przypomnijcie sobie o tym, jaki jest rzeczywisty koszt ubrań, które kupujecie. Sprawdzajcie też metki, zastanawiajcie się, czy rzeczywiście czegoś potrzebujecie.

To nie oznacza, że musicie całkowicie zrezygnować z wyprzedaży. Zerknijcie do poradnika, w którym tłumaczyliśmy, jak kupować ubrania na wyprzedażach i być eko. Podziękuje wam za to nie tylko pustynia Atakama, ale i cała planeta.

trwa ładowanie posta...

Źródło: WP, Independent

Fundusze Europejskie dla młodych
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0