Poznajcie Julię, Ukrainkę, która uczy języka polskiego na YouTubie
Na swoim kanale na YouTubie Julia Perederi uczy Ukraińców i Ukrainki polskich słówek, powiedzeń i związków frazeologicznych.
Jak mówią najnowsze dane Straży Granicznej, liczba uchodźców i uchodźczyń, którzy przyjechali do Polski od początku wojny w Ukrainie wynosi już ponad 2,6 mln osób. Większość z nich chciałaby podjąć się tu pracy, jednak wcześniej muszą zmierzyć się z barierami językowymi.
Podobne
- Język ukraiński w polskich szkołach? Padła konkretna data
- Zbezcześcił świątynię w Watykanie. Kościół podjął radykalne kroki
- Komik życzył śmierci Donaldowi Trumpowi. Elon Musk twierdzi, że opłacają go Niemcy
- Pierwsza parlamentarzystka z zespołem Downa. "To bezprecedensowe"
- TikTok pełen reklam polskich wiz. Wystarczy jeden telefon
Na szczęście z pomocą przychodzą aplikacje do nauki języków i media społecznościowe. Wśród tych ostatnich znajdziecie kanał na YouTubie "PolskiTu" prowadzony przez Julię Perederi.
Julia to pochodząca z Ukrainy lingwistka i nauczycielka języka polskiego, angielskiego i rosyjskiego. W jej materiałach znajdują się choćby lekcje ze słówkami, powiedzeniami i związkami frazeologicznymi. Jej kanał na YouTubie, na którym uczy Ukraińców i Ukrainki języka polskiego, śledzi dziś ponad 15 tys. osób
Polacy też chcą się uczyć
Nie tylko uchodźcy i uchodźczynie biorą lekcje polskiego. W ostatnich tygodniach także Polacy i Polki ochoczo szkolą się z języka naszych sąsiadów. Jak już pisaliśmy, w połowie marca twórcy aplikacji Duolingo ogłosili, że od początku wojny w Ukrainie liczba osób uczących się za jej pomocą języka ukraińskiego wzrosła w Polsce o ponad 1800%.
Polacy i Polki wykorzystują też do nauki media społecznościowe. Jednym z tego przykładów może być profil "Ukrainian Daily" na Instagramie prowadzony przez Olesię i Tomasza. Na profilu codziennie pojawia się fiszka z jednym ukraińskim słowem i jego tłumaczeniem po polsku i po angielsku. "Zbyt wiele osób musiało opuścić kraj, zostawiając za sobą swoje domy i swoich bliskich. Niektórzy znaleźli się w nowych miejscach, a inni pozostają w drodze. W tej nowej rzeczywistości oddalenia, ale i jednoczesnej bliskości z tymi, których może jeszcze nie znamy, wszystkim nam potrzeba porozumienia" - mówią Olesia i Tomasz zapytani o to, skąd wziął się pomysł na tę inicjatywę.
Popularne
- Ile lat więzienia czeka Brainroty z TikToka? Bombardiro Crocodilo pocierpi najdłużej
- Julia Żugaj wzruszona sukcesem swojego chłopaka? "Jestem dumna"
- Zestawy Reziego w Pasibusie. Ile kosztuje zaskakująca nowość?
- Czy 100 ludzi pokona goryla? Absurdalne pytanie rozpala internet
- Viral Kebab już otwarty. Co wiadomo o nowym biznesie Ekipy?
- Łatwogang nagra collab z bbno$? Internauci muszą spełnić jeden warunek
- Lokal sushi sparodiował zmarłego kilka dni temu rapera. "Joka zszedł z nieba"
- Przez 18 lat kąsały go węże. Teraz jest niezniszczalny
- Kick ma beef z TVP 2. Telewizja Polska bierze się za nielegalne streamy