Pierwsza parlamentarzystka z zespołem Downa

Pierwsza parlamentarzystka z zespołem Downa. "To bezprecedensowe"

Źródło zdjęć: © X
Konrad SiwikKonrad Siwik,18.01.2024 14:00

Hiszpania osiągnęła przełomowy moment, wybierając Mar Galcerán pierwszą parlamentarzystką z zespołem Downa w Europie. Mar, zaangażowana postać polityczna, zobowiązała się do likwidacji barier dla osób z niepełnosprawnościami.

Mar Galcerán jest zaangażowana w politykę przez całe swoje dorosłe życie. W wieku 18 lat wstąpiła do konserwatywnej hiszpańskiej Partii Ludowej i pięła się po szczeblach kariery. Przez ponad dwie dekady pracowała jako urzędniczka, zdobywając doświadczenie i poznając realia życia politycznego. Jej upór w końcu się opłacił.

Hiszpania wybrała parlamentarzystkę z zespołem Downa

W maju ubiegłego roku nazwisko 45-letniej Galcerán znalazło się na liście kandydatów Partii Ludowej w wyborach regionalnych w Walencji we wschodniej Hiszpanii. Niedługo potem Mar uzyskała mandat w parlamencie regionalnym Corts Valencianes.

To bezprecedensowe. Społeczeństwo zaczyna dostrzegać, że osoby z zespołem Downa mogą wiele wnieść. Ale to bardzo długa droga

- przekazała Galcerán w rozmowie z "The Guardian".

Zdaniem hiszpańskiej reprezentacji osób z zespołem Downa Galcerán jest pierwszą osobą w Europie, która weszła do parlamentu regionalnego lub krajowego. "Nie słyszeliśmy o nikim innym" - powiedział Agustín Matía Amor z Down España. "To ogromny krok naprzód i przykład prawdziwej inkluzji".

Mar Galcerán to nie tylko symbol postępu w inkluzji społecznej, ale także dowód na to, że determinacja i zaangażowanie mogą przynieść znaczące zmiany. Jej historia stanowi inspirację dla innych osób z zespołem Downa oraz dla wszystkich, którzy wierzą w równość i otwartość w polityce.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0