Wyniki sondażu o obowiązkową służbę wojskową

Mamy wojnę w Ukrainie, a ludzie się wkurzają na sondaże

Źródło zdjęć: © Twitter.com, Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,23.02.2022 15:13

Ostatni sondaż ws. przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej przyniósł wiadome wyniki. Faceci nie chcą obowiązkowej wycieczki do woja, a kobiety chcą - aby faceci ją mieli. Mamy wojnę obok nas, a zajmujemy się pierdołami.

Ogólnopolski sondaż IBRiS dla Radia ZET na próbie 1100 osób przyniósł interesujące wyniki. Pytanie było na czasie: "Czy uważasz, że Polska powinna przywrócić zasadniczą służbę wojskową/obowiązkową służbę wojskową?". Odpowiedzi?

52,5 proc. respondentów jest na "nie". 43,8 proc. chce przywrócenia, 3,7 proc. nie ma zdania.

trwa ładowanie posta...

Bardziej kontrowersyjne wyniki, bo tworzące więcej szumu w mediach społecznościowych, były przy podziale na płcie. Procentowe rozkłady odpowiedzi to:

Kobiety:

 • Za: 49%;
 • Przeciw: 47%;
 • Nie wiem: 4%.

Mężczyźni:

 • Za: 39%;
 • Przeciw: 58%;
 • Nie wiem: 3%.
trwa ładowanie posta...

Zaznaczę, że kiedyś obowiązkowa/zasadnicza służba wojskowa dotyczyła jedynie mężczyzn.

Jakby przenieść to na nasze czasy?

W 2022 roku, gdyby przywrócono obowiązkowy pobyt w wojsku, to teoretycznie każdy facet z odpowiednią kategorią by się łapał - a kobiety nie. Szczególnie jest to gorący temat, gdy mowa o wojnie na terenie Ukrainy. Wiecie, to nie jest daleko od nas, więc ludzie zaczynają się bać. Kto by się nie bał? Widmo wysłania do wojska nie jest niczym wesołym.

Problemem internautów było to, że większość kobiet, która nie trafiłaby do wojska, opowiedziała się pozytywnie za przywróceniem służby. I zaczęto to przyrównywać do tematu aborcji w Polsce, przy którym działa to bardzo podobnie. Część społeczeństwa, którą kompletnie nie dotyczy ten problem, chętnie wypowiada się na ten temat i chce decydować za innych. Spotkało się to z różnym odzewem.

Pojawiły się głosy, że jest to sprawiedliwe, bo skoro jedna grupa decyduje o prawie do aborcji, to należałoby też zabierać głos za nią w takim temacie:

"Kobiety nie mogą mieć aborcji! kiedyś faceci byli PRAWDZIWYMI facetami! walczyli na wojnie!"
"no to pójdzie pan do wojska?"
"n-nie 🥺";

O huk, prawie jak mężczyźni w temacie aborcji;

Gdy kobiety decydują za facetów, czy pójdą do wojska, to nagle oburzenie i ze*rańsko ze strony męskiej.
Ale Ci sami faceci nie mają nic przeciw decydować za kobiety o decyzji zabiegu aborcji XD
Fajnie drzeć mordy, gdy się nie ma pojęcia o sprawie, ale no cóż... XD;

Przecież tylu mężczyzn popiera przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej, bo by młodzi zmężnieli i te lewackie pomysły by im z głowy wypadły... a teraz płacz i jęk, że kobiety was wspierają w tym pomyśle? xDDD;

Wreszcie faceciki poczują jak to jest, kiedy ktoś decyduje za ciebie xD KARMA IS A BI*CH;

Niech zgadnę, faceci o aborcji, ciąży i porodzie decydować mogą, ale kobiety o służbie wojskowej już nie?

Z drugiej strony

Druga strona odpowiedziała, że służba wojskowa to niewolnictwo - i wysyłanie kogokolwiek na przymusowy pobyt jest wręcz przemocą. To ostatnie oczywiście słowo zostało użyte przez Maję Staśko, ale tutaj wreszcie mówi z sensem.

No, oprócz zabijania, bo służba wojskowa =/= obowiązkowa walce na froncie - tutaj Maja standardowo przestrzeliła (sic) odrobinę.

trwa ładowanie posta...

Takich komentarzy jest więcej:

Obowiązkowa służba wojskowa nie równa się zabijanie mężczyzn. Co nie zmienia faktu że jest niepotrzebna;

Oczywiście obowiązkowej służby wojskowej nie powinno być więc Staśko tym razem z rigczem;

Bo dorośli i rozumieją to, czego za młodu nie rozumieli. Też nie chciałem iść do wojska i nadal uważam, że służba w tamtym wojsku to bezsens i strata czasu;

Obowiązkowa służba wojskowa to był rak i patologia jakich mało. Oby to nigdy nie wróciło;

Sama obowiązkowa służba, którą znamy, jest czymś złym, co nic nie daje poza dawką ciężkiego betonu;

Kiedy pojawiają się głupie pomysły, nawet Partia Libertarianie i Maja Staśko będą mówić jednym głosem. Obowiązkowa służba wojskowa to największy atak na wolność jednostki, na dodatek absurdalnie gloryfikowany;

Obowiązkowa służba wojskowa to forma niewolnictwa.
Niezależnie od tego, czy wprowadza się ją z dobrych, czy złych pobudek.

W sumie

Obie strony mają rację, ale czy nie idzie to w kierunku "niech wszyscy mają przeje*ane, bo tak?". Sondaże wskazują, że mężczyźni chcą +/- tego samego, co kobiety przy dostępie do aborcji. Według danych z sondażu OKO.press z końca 2020 r., 64% mężczyzn chciało prawa do aborcji do 12 tyg. jej trwania.

Pamiętajmy: to nie "wszyscy faceci" decydują za zmianą przepisów, a grupa rządzących na górze. Demografia wyborców PiS z 2019 roku wyglądała następująco:

 • 44,1 proc. mężczyzn i 43 proc. kobiet;

Z podziałem na wiek:

 • 18-29 lat: 26,2%;
 • 30-39 lat: 36,9%;
 • 40-49 lat: 40,7%;
 • 50-59 lat: 51%;
 • +60 lat: 55,6%.

Źródło: Sondaż powyborczy Ipsos

Oni wybrali rządzących, którzy ustanowili przepisy. Były demonstracje? Były. Coś dały? Jak widać, niestety nie. Zrzucanie winy na wszystkich facetów i sugerowanie, że wszyscy mężczyźni chcą zakazu aborcji jest na tym samym poziomie, jak pisanie o tym, że wyniki tego sondażu coś znaczą. Nie - my tutaj nie mamy prawie nic do gadania. To osoby na górze rządzą, a my tylko mamy swoje zdanie.

I znowu, muszę zgodzić z Mają. To już drugi raz dzisiaj, zaraz coś się stanie na świecie:

To jak z aborcją: to nie referendum ani głosowanie ma zdecydować o tym, czy ktoś będzie miał aborcję – albo czy pojedzie na wojnę. O tym powinna zdecydować ta osoba. Ani zrobienie aborcji, ani niepojechanie na wojnę to nic wstydliwego. To decyzja dotycząca ciała i życia.

trwa ładowanie posta...

Tak powinno być. W rzeczywistości tak sprawa nie wygląda - ot, tak działa nasz świat.

Mamy inne, większe problemy

Mamy kryzys na Ukrainie. Możemy mieć problemy z dostępem gazu. Jeżeli rozpęta się wojna, to nie wiadomo, w którym kierunku wszystko pójdzie. Na wojnie umierają ludzie. Bez różnicy, czy mowa o facecie, czy kobiecie. To są problemy, które nas realnie dotyczą. Nie zajmujmy się bzdurnymi sondażami, które nie mają pokrycia. Obowiązkowa służba wojskowa nie powróci - Polskę nawet na to nie stać.

Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 4
 • emoji ogień - liczba głosów: 1
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
 • emoji smutek - liczba głosów: 0
 • emoji złość - liczba głosów: 0
 • emoji kupka - liczba głosów: 6