Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych tłumaczy udział piesków w defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego

Skandal podczas defilady w Święto Wojska Polskiego. Poszło o pieski

Źródło zdjęć: © Twitter
Maja Kozłowska,
16.08.2023 11:45

W Warszawie 15 sierpnia odbyła się defilada z okazji Święta Wojska Polskiego. W przemarszu oprócz żołnierzy wzięły również udział pieski. O ich zdrowie poważnie zmartwili się internauci.

W Warszawie po raz pierwszy od 2019 r. odbyła się parada z okazji Święta Wojska Polskiego. W uroczystej defiladzie wzięło udział 2 tys. żołnierzy, 200 pojazdów wojskowych i prawie setka statków powietrznych. Podczas wydarzenia ulicami stolicy przemaszerowały także wojskowe psy. Internauci dosadnie skrytykowali organizatorów i zwrócili uwagę, że zwierzęta nie powinny uczestniczyć w defiladzie podczas tak wysokich temperatur. Tego dnia w Warszawie było ok. 35 stopni Celsjusza.

Upały są niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Dane wskazują, że w Polsce więcej osób umiera z przegrzania niż z powodu utonięcia. W zeszłym roku z gorąca zmarły aż 763 osoby.

Psy to zwierzęta, które źle znoszą wysokie temperatury. W czasie upałów trzeba pamiętać, aby czworonogi miały stały dostęp do wody, warto też zaopatrzyć się w akcesoria chłodzące. Długie spacery zazwyczaj warto odpuścić - przynajmniej do czasu aż słońce nie będzie tak dokuczliwe.

Pieski na wojskowej defiladzie. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych musiało się tłumaczyć

Internauci bardzo krytycznie wypowiedzieli się o udziale psów w Święcie Wojska Polskiego. Wskazali, że takie upały nie są przyjazną temperaturą dla czworonogów. Wiele głosów wspominało o możliwym poparzeniu łapek od stąpania po gorącej nawierzchni ulic, odwodnieniu i przegrzaniu.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poczuło się do wytłumaczenia sytuacji. Na Twitterze (X) opublikowano komunikat, w którym zapewniono, że psy przed marszem chroniły się w cieniu, a asfalt został specjalnie schłodzony przed ich przejściem. Przy organizacji wydarzenia czuwali weterynarze, którzy mieli pilnować bezpieczeństwa zwierząt i reagować w razie wypadku.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1