Ogłaszają, że "przyjmą Ukrainkę"...

Ogłaszają, że "przyjmą Ukrainkę na noc" - niektórzy panowie zamiast pomocy oferują przemoc

Źródło zdjęć: © Instagram
Anna RusakAnna Rusak,15.03.2022 16:00

Niektórzy niestety postanowili wykorzystać sytuacje uchodźczyń i zamiast pomocy, oferują traumy i "wspólne noce". Na jakie oferty uważać, gdy szuka się schronienia dla kobiet z Ukrainy?

Sposób, w jaki pomagamy uchodźcom z Ukrainy jest naprawdę niezwykły. Mnóstwo z nas udziela im schronienia, oferując pokój czy mieszkanie. Niestety, pojawia się też coraz więcej niebezpiecznych i niestosownych ofert.

W zasadzie od początku wojny w Ukrainie mieliśmy do czynienia z seksualizują i przedmiotowym traktowaniem uchodźczyń. Najpierw Nitro dwuznacznie żartował, że "przyjmie jakąś Ukrainkę", potem Jaś Kapela cieszył się z napływu "pięknych dziewczyn na Tinderze".

"Przyjmę Ukrainkę na noc"

Możliwe, że obaj panowie "tak tylko sobie mówili", bo przecież "nie zrobiliby niczego złego" tym "pięknym uchodźczyniom", ale sprawa w ogóle nie jest zabawna. Jest poważna, chociażby dlatego, że ich dwuznaczne żarciki znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości.

W sieci pojawia się coraz więcej ogłoszeń skierowanych bezpośrednio do Ukrainek. Może według niektórych nie ma w tym niczego złego, jednak sugerowanie, że przyjmie się "młodą Ukrainkę" lub koniecznie "samotną kobietę", może budzić pewien niepokój. Tu kilka przypadkowych ogłoszeń z OLX.

Ogłoszenie
Ogłoszenie (OLX)
Ogłoszenie
Ogłoszenie (OLX)
Ogłoszenie
Ogłoszenie (OLX)
Ogłoszenie
Ogłoszenie (OLX)

Szczególnie, że podobne ogłoszenia pojawiają się też na Tinderze, o czym na swoich stories informowała Maja Staśko. Panowie szukają "Ukrainki na noc", oferują, że je u siebie "przenocują".

Tinder
Tinder (Instagram)

Przemoc to nie pomoc

Pomijając już to, że Tinder powinien zająć się takimi profilami, wykorzystywanie straumatyzowanych, dotkniętych wojną uchodźczyń do celów seksualnych jest po prostu obrzydliwe i nieludzkie.

One nie przyjechały do Polski po to, by znaleźć sobie faceta. Nie przyjechały, byśmy mogli je wykorzystywać seksualnie. Przyjechały, bo w ich kraju trwa wojna. Na ich domy spadają pociski, utraciły jakiekolwiek poczucie bezpieczeństwa. W kraju mogły zostawić rodziny, mężów, przyjaciół.

trwa ładowanie posta...

Naprawdę trudno zrozumieć, jak można w takiej sytuacji patrzeć na te kobiety w taki seksualizujący sposób. Traktować je jak jakieś rzeczy, które mogą "cieszyć męskie oko". Przypominam, że ostatnio też pisaliśmy o panach, którzy "podziwiali" swoje uchodźczynie, pisząc o nich w bardzo przedmiotowy sposób.

To nie tylko żarty, to rzeczywistość

Zanim stwierdzicie, że to pewnie tylko takie żarty i nikt nie ma niczego złego na myśli, to przypomnę, że już jeden mężczyzna został oskarżony o gwałt na Ukraince. Czy osoby, których ogłoszenia wrzucałam wyżej, też mają podobne intencje?

Możliwe, że nie. Nigdy jednak nie wiadomo, kto kryje się za taką ofertą i jakie ma intencje. Dlatego jeśli pomagacie osobom uchodźczym w szukaniu mieszkań, kierujcie je do sprawdzonych miejsc, które weryfikują wszystkich, którzy chcą oferować im mieszkanie czy nocleg. Najlepszą opcją chyba ta strona: pomagamukrainie.gov.pl. Dobrym adresem będą też różne fundacje.

trwa ładowanie posta...

Oczywiście przedstawione tu sytuacje są zapewne marginalne i większość z nas pomaga w naprawdę empatyczny i rozsądny sposób, warto jednak pamiętać, że wciąż można natknąć się na złe, krzywdzące osoby, które będą chciały wykorzystać sytuację do swoich celów.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 6
  • emoji ogień - liczba głosów: 6
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 4
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 5