trendy
"Chcę dotknąć twój tyłek." Youtuber napastuje nastolatki w Krakowie
Drama o nową lalkę Barbie

Drama o nowe lalki Barbie. Miało być inkluzywnie... ale bez Azjatów?

Źródło zdjęć: © Vibez / Materiały własne red. Vibez
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,11.08.2021 10:46

Producent lalek Barbie, firma Mattel, znalazła się w ogniu krytyki po tym, gdy zaprezentowała serię lalek zainspirowaną Igrzyskami w Tokio. Internauci zarzucają przedsiębiorstwu, że zapomniało stworzyć Barbie reprezentującą azjatyckich sportowców.

bGxsAdVL

W programie tegorocznej olimpiady po raz pierwszy w historii uwzględniono pięć nowych dyscyplin sportowych: baseball, wspinaczka sportowa, karate, jazda na deskorolce i surfing. Firma Mattel wyprodukowała serię pięciu lalek, które mają odzwierciedlać nowe konkurencje olimpijskie. Sportowe Barbie powstały we współpracy Mattel z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim i organizatorami Igrzysk w Tokio.

W komunikacie prasowym Mattel napisało, że kolekcja sportowych Barbie jest próbą "podkreślenia inkluzywności oraz innowacyjności". Seria powstała po to, aby "inspirować nowe pokolenie poprzez podtrzymywanie olimpijskiego ducha i wyjątkowych tradycji sportowych".

bGxsAdVN

#Barbie angażuje się w zachęcanie dziewcząt do uprawiania sportu, podkreślając istotę zabawy i przyjaźni, inspirując dzieci do odkrycia w sobie sportowca.

trwa ładowanie posta...

"Barbie, wstydź się"

Nowa kolekcja lalek Barbie nie została ciepło przyjęta przez internautów. Wiele osób na Twitterze wyraziło wściekłość i rozczarowanie z powodu tego, że Mattel nie uwzględniło w kolekcji lalki reprezentującej sportowców z Azji. "Wow. Nie mam słów. Olimpiada rozgrywana w azjatyckim kraju, tymczasem kolekcja lalek nie reprezentuje żadnego Azjaty. Wstydź się @Barbie" - pisze jeden z internautów.

bGxsAdVP
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Mattel przyznaje się do błędu

"Wspieranie bardziej inkluzywnego świata jest bliskie naszemu sercu, co staramy się odzwierciedlać w naszej linii produktów Barbie" - powiedziała firma Mattel w oświadczeniu dla "Independent". - "Jednak nasz zamiar reprezentowania społeczności azjatyckiej [...] się nie powiódł i w pełni przyjmujemy i rozumiemy krytykę. W przyszłości będziemy pracować nad znalezieniem lepszych sposobów na reprezentowanie sportowców i świętowanie niesamowitych osiągnięć wszystkich olimpijczyków, którzy pokazują nam, że wszystko jest możliwe".

bGxsAdVV

Jesteście fanami_fankami lalek Barbie? Być może słyszeliście, że Mattel wypuścił serię lalek na cześć kobiet zasłużonych z pandemią koronawirusa - wśród nich jest naukowczyni, która współtworzyła szczepionkę AstraZaneca. Z kolei w czerwcu donosiliśmy o kolekcji "Barbie Loves the Ocean", czyli zestawie lalek wykonanych z recyklingowanego plastiku.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Tajemnicze morderstwo studentów w Idaho. Policja bezradna