Nie wyrzucaj jedzenia po świętach. Jak planować, żeby nie marnować?
Bycie słoikiem w tym czasie jest naprawdę świetnym rozwiązaniem. Szczególnie jeśli spojrzeć na statystki dotyczące wyrzucania jedzenia. Na szczęście są miejsca, triki i aplikacje, które pomogą nam ograniczyć to coroczne marnowanie
Dane nie są najlepsze. Według Raportu Banku Żywności aż 53,75 proc. z nas przyznało się do tego, że wyrzuca przygotowane i niezjedzone posiłki. Ile dokładnie? Odpowiedź zna pan Robert Łaba z projektu Instytutu Ochrony Środowiska zajmującego się właśnie tematem marnowania i wyrzucania żywności:
Podobne
- Co zrobić z jedzeniem po świętach? Nie marnować i oddać potrzebującym
- Blogi, które warto odwiedzić, by Veganuary był smaczny i bezproblemowy
- Poradnik lumpoholiczki - czyli jak kupować, żeby nie zwariować
- Przepis na pierniczki, które znikną w parę chwil. Bez nich święta się nie liczą 🎄🎄🎄
- Co zrobić z jedzeniem po świętach? Cztery sposoby
Nie chcę twierdzić, że dzieje się to głównie w święta, ale to z pewnością okres, w którym tego jedzenia do kosza trafia zdecydowanie więcej. Dlatego lepiej wcześniej zastanowić się nad tym tematem, by spróbować jakoś ograniczyć to marnotrawstwo.
Przede wszystkim najlepiej najpierw przejrzeć szafki i zapasy. Może są tam produkty, o których zapomnieliście, a które znajdują się na Waszej liście zakupów? O niej też nie zapomnijcie. W sklepie na pewno kusić Was będą niepotrzebne rzeczy, których potem nie zużyjecie i się zmarnują. Pamiętajcie, że im więcej produktów, tym większa szansa na to, że coś wyląduje w koszu.
Po drugie – warto zastanowić się, czy naprawdę potrzebujemy aż 12 potraw. Tak, wiem, że to tradycja, ale kiedyś posiłki przygotowywano dla znacznie większej liczby osób. Święta w duchu zero waste to świetna alternatywa szczególnie teraz, biorąc pod uwagę, że nie wszyscy z nas będą mogli pojechać na święta do rodziny.
Dlatego jeśli macie już przygotowaną grzybową i barszcz, ale wciąż zastanawiacie się, czy zrobić jeszcze żurek, to mogę podpowiedzieć, że lepiej nie. Po świętach też będzie czas na przygotowanie Waszych ulubionych potraw.
Gdyby się jednak zdarzyło, że nagotujecie za dużo, to pamiętajcie o dwóch najlepszych rozwiązaniach – wekowanie i mrożenie. To odpowiedź na wszystkie Wasze jedzeniowe nadmiary. Mrozić można prawie wszystko – nawet pieczywo, drożdże czy pierogi. Z wekowaniem jest podobnie, a taki barszczyk z pewnością przyda się np. na pierwszego stycznia tuż po imprezie sylwestrowej (na Zoomie).
W co pakować, żeby to mrożenie było przy okazji ekologiczne? Na pewno nie w jednorazowe woreczki. Wszelkie folie też średnio się sprawdzają. Najlepszą opcją są pojemniki i wielorazowe siatki. Doskonale wie o tym IKEA, która stworzyła świetną reklamę na ten czas.
Ile jedzenia marnujemy w sezonie świątecznym? Czas na zmianę. Spot 60”
Jeśli stwierdzicie, że Wasze lodówki są pełne i nie będziecie chcieli niczego wekować ani przerabiać, to zawsze możecie spróbować oddać jedzenie. W wielu miastach działają Jadłodzielnie, w których można zostawić niezjedzone posiłki – oczywiście nie mogą być popsute. Takie punkty znajdziecie np. w Toruniu, w Warszawie, we Wrocławiu, w Bydgoszczy i wielu innych miastach.
Jeśli nie znajdziecie ich u siebie, to zawsze pozostają schroniska dla bezdomnych. Zazwyczaj nie ma tam żadnych ograniczeń, poza tym jednym, by żywność, którą przynosimy, wciąż była dobra do jedzenia.
Pomocne mogą się okazać też aplikacje. Szczególnie polecamy To Good To Go oraz Foodsi. Jedzenie w restauracjach i sklepach też nie powinno się marnować, a dzięki tym aplikacjom możecie od nich kupić naprawdę świetne i smaczne posiłki w bardzo dobrej cenie.
Mam nadzieję, że wszystkim nam w tym roku uda się lepiej zaplanować menu na Wigilię i obędzie się bez zbędnego wyrzucania. W końcu marnowanie to nic dobrego, a takie zamrożone pierogi sprawdzą się idealnie np. podczas sesji, gdy średnio jest czas na gotowanie.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos