ekologia
Moda na wielkie haule na TikToku i Instagramie. Czemu musimy przestać kupować w Shein?
warzywa

Nie chcesz marnować żywności, ale chcesz zrobić tanie zakupy? Podziękuj sztucznej inteligencji

Źródło zdjęć: © Thomas Le / Unsplash.com
Anna RusakAnna Rusak,13.05.2021 13:00

Koniec z marnowaniem żywności! Startup Wasteless będzie testował swoje najnowsze rozwiązanie w sieci Makro. Zadowoleni będą ci, dla których ważna jest ekologia, jak i ci, którzy nie lubią przepłacać

bFFaEzmH

Marnujemy sporo żywności i tego chyba nikomu nie trzeba udowadniać. Ostatnie raporty wykazały, że statystyczny Polak_ka rocznie wyrzuca 247 kg żywności, a nasz kraj pod tym względem jest na niechlubnym 5 miejscu w rankingu UE. W rozwiązaniu tego problemu ma pomóc sztuczna inteligencja.

Startup Wasteless już od jakiegoś czasu zajmuje się marnowaniem żywności, a tym razem postanowił też spróbować swoich sił w Polsce. System monitorowania żywności, który ograniczy ich wyrzucanie będzie testowany w niektórych sklepach sieci Makro.

Na czym polega projekt?

System będzie śledził termin przydatności produktów. Jeśli zaczną tracić na wartości lub ich data do spożycia będzie się kończyła, to automatycznie ich cena też będzie spadała. Tak w skrócie, trochę obrazując, o co chodzi – im czarniejszy będzie banan, tym niższą będzie miał cenę.

Czy ma to sens?

Myślę, że tak – w końcu wielu klientów poluje na promocje. Dodatkowo takie produkty przecież nie są jakoś mniej wartościowe. No i to też ciekawa kontynuacja ruchu „kup samotnego banana”, który zachęcał do sięgania po pojedyncze i uszkodzone sztuki warzyw i owoców, które w innym razie trafiłyby do kosza.

bFFaEzmJ

Oczywiście już teraz w wielu sklepach produkty, których data ważności się kończy, można znaleźć bardzo często na specjalnych półkach w niższej cenie. Niemniej, trzeba przyznać, że jeśli za taką segregację będzie odpowiadała sztuczna inteligencja, to proces będzie niewątpliwie bardziej efektywny.

Twórcy szacują, że takie rozwiązanie może ograniczyć straty sklepów o 40 proc. Docelowo ma to być nawet 80 procent. Na tym zyskają nie tylko sklepy – bo nie będą musiały wyrzucać jedzenia – ale też nasze środowisko. Szczególnie, że niektóre produkty spożywcze szczególnie źle oddziałują na naszą planetę.

bFFaEzmL

Co my możemy zrobić?

Przypominam też o tym, że Wy też możecie w trochę inny sposób pomóc w ograniczaniu marnowania jedzenia. Pomocna będzie na pewno apka Too Good To Go. Dzięki niej możecie taniej zamówić produkty, które w danych miejscach i restauracjach się nie sprzedały, ale wciąż nadają się do spożycia. Pamiętajcie też o Jadłodzielniach!

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Kiełbaska sojowa może być nazywana kiełbasą! Przełomowy wyrok w sprawie nazywania wege produktów