Naukowcy nie mają wątpliwości: mężczyźni myślą, że są inteligentniejsi niż faktycznie są
Tak, mężczyźni częściej niż kobiety przeceniają swoją inteligencję. Chyba nie jesteśmy zaskoczeni...
Mężczyźni myślą, że są mądrzejsi niż faktycznie są. Tak, trochę wszyscy o tym wiedzieliśmy, ale teraz sprawdzili to naukowcy z Uniwersytetu Griffitha w Australii.
Podobne
- Klimatyzacja jest seksistowska? Naukowcy nie mają wątpliwości
- Jakie są najbardziej queerowe zawody? Szok i niedowierzanie [pikachu.jpg]
- Globalne ocieplenie wydłuża dni? Naukowcy są zgodni
- Świerszcze są mięsem przyszłości? Kucharze są zgodni
- Co było pierwsze: jajko czy kura? Naukowcy są coraz bliżej odpowiedzi
Australijscy naukowcy nie mają wątpliwości. To, jak postrzegamy swoją inteligencję, zależy od naszej płci. Co więcej, to właśnie mężczyźni częściej niż kobiety przeceniają swój iloraz inteligencji. Dowodzą tego ich ostatnie badania, które zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym "Frontiers in Psychology".
"Psychologowie i naukowcy są w tej sprawie jednogłośni: mężczyźni i kobiety nie różnią się ilorazem inteligencji. Nie ma czegoś takiego jak "mądrzejsza płeć"" - pisze David Reilly z australijskiego Uniwersytetu Griffitha, jeden z autorów publikacji. Różnica pojawia się za to w chwili, kiedy przychodzi do oceny własnej inteligencji przez poszczególne osoby z tych dwóch grup.
O ocenę swojego IQ poproszono 103 mężczyzn i 125 kobiet. I tak, to mężczyźni zazwyczaj podnosili swoje zdolności poznawcze. Jak podkreślają autorzy artykułu "Płciowe różnice w samoocenie własnej inteligencji: badanie męskiej pychy, problem kobiecej pokory", nie chodzi jednak tylko o płeć biologiczną, ale też o płeć psychologiczną, którą naukowcy mierzyli testem BSRI (Bem Sex Role Inventory). Dowiedzieli się dzięki temu, że przecenianie swojego IQ zależy od nie tylko od biologicznie przypisanej męskości - robiły to też kobiety, które podzielały też inne kulturowo "męskie" cechy.
W każdym razie artykuł potwierdza coś, co wiemy - niestety - od dawna, czyli krzywdzące, stereotypowe role płciowe, w którymi od najmłodszych lat muszą mierzyć się dziewczynki. Zdaniem naukowców to właśnie odmienne normy, jakimi społeczeństwo ocenia dzieci różnych płci w procesie socjalizacji mogą być odpowiedzią na pytanie, dlaczego statystycznie to właśnie kobiety gorzej oceniają swoją inteligencję niż mężczyźni.
Popularne
- Tiktoker JinnKid usłyszał wyrok. Nagle zmienił wyraz twarzy
- Kaja Godek świętuje. Wszystko dzięki decyzji sądu
- Ostry wpis księdza o Kościele. Sprawę skomentował Krzysztof Bosak
- Oskar Szafarowicz zaatakowany? Opisał przebieg incydentu
- "Czekam sobie na taksówkę". Nagranie z akcji TOPR obiegło sieć
- Ceny w Zakopanem całkiem odleciały. Na jedną kawę wydał majątek
- Kaja Godek prosi o pieniądze. Jej aktywiści podpadli policji
- "Ta maszyna pozywa faszystów". The White Stripes kontra Donald Trump
- Polka odwiedziła Egipt. Teraz ostrzega przed znaną atrakcją