społeczeństwo
Konkurencja dla McDonalda. Żabka otwiera punkt Drive Thru
Mężczyźni przeceniają swoją inteligencję

Naukowcy nie mają wątpliwości: mężczyźni myślą, że są inteligentniejsi niż faktycznie są

Źródło zdjęć: © Canva
Bartłomiej Jankowski,
28.03.2022 18:00

Tak, mężczyźni częściej niż kobiety przeceniają swoją inteligencję. Chyba nie jesteśmy zaskoczeni...

Mężczyźni myślą, że są mądrzejsi niż faktycznie są. Tak, trochę wszyscy o tym wiedzieliśmy, ale teraz sprawdzili to naukowcy z Uniwersytetu Griffitha w Australii.

Australijscy naukowcy nie mają wątpliwości. To, jak postrzegamy swoją inteligencję, zależy od naszej płci. Co więcej, to właśnie mężczyźni częściej niż kobiety przeceniają swój iloraz inteligencji. Dowodzą tego ich ostatnie badania, które zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym "Frontiers in Psychology".

"Psychologowie i naukowcy są w tej sprawie jednogłośni: mężczyźni i kobiety nie różnią się ilorazem inteligencji. Nie ma czegoś takiego jak "mądrzejsza płeć"" - pisze David Reilly z australijskiego Uniwersytetu Griffitha, jeden z autorów publikacji. Różnica pojawia się za to w chwili, kiedy przychodzi do oceny własnej inteligencji przez poszczególne osoby z tych dwóch grup.

O ocenę swojego IQ poproszono 103 mężczyzn i 125 kobiet. I tak, to mężczyźni zazwyczaj podnosili swoje zdolności poznawcze. Jak podkreślają autorzy artykułu "Płciowe różnice w samoocenie własnej inteligencji: badanie męskiej pychy, problem kobiecej pokory", nie chodzi jednak tylko o płeć biologiczną, ale też o płeć psychologiczną, którą naukowcy mierzyli testem BSRI (Bem Sex Role Inventory). Dowiedzieli się dzięki temu, że przecenianie swojego IQ zależy od nie tylko od biologicznie przypisanej męskości - robiły to też kobiety, które podzielały też inne kulturowo "męskie" cechy.

W każdym razie artykuł potwierdza coś, co wiemy - niestety - od dawna, czyli krzywdzące, stereotypowe role płciowe, w którymi od najmłodszych lat muszą mierzyć się dziewczynki. Zdaniem naukowców to właśnie odmienne normy, jakimi społeczeństwo ocenia dzieci różnych płci w procesie socjalizacji mogą być odpowiedzią na pytanie, dlaczego statystycznie to właśnie kobiety gorzej oceniają swoją inteligencję niż mężczyźni.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 10
Gdyby autor byłby tak miły podesłać artykuły, na których się opierał, byłoby cudownie! Akurat potrzebuje, a temat niezwykle interesujący.
Odpowiedz
0like0dislike
Komentarze (1)
arrow
Zabójczyni matki przedwcześnie opuści areszt. Gypsy Rose trafi na wolność