Nastolatki katowały psa widłami. Jakie są zarzuty?

Nastolatki katowały psa widłami. Czy 5 lat więzienia to za mało?

Źródło zdjęć: © Canva
Anna RusakAnna Rusak,03.03.2023 11:00

DIOZ na Instagramie poinformował o nastolatkach, które brutalnie znęcały się nad małym psem przy pomocy wideł. 17-latek miał już usłyszeć zarzuty w sprawie. Czy kary za znęcanie się nad zwierzętami są wystarczające?

DIOZ interweniował już w wielu sprawach. Ratowali rzekomo zaniedbanego kuca od radnej powiatu wałbrzyskiego z ramienia PiS. Danielowi Magicalowi odebrali suczkę Sonię, bo według aktywistów była bardzo zaniedbana i chora. Jednak to, czym podzielili się 1 marca, jest tak przerażające, że nie ma słów, które mogłyby to opisać.

Na Instagramie Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt pojawiło się drastyczne nagranie, na którym wiać nastolatków brutalnie znęcających się nad psem widłami. Chłopak miał już usłyszeć zarzuty w sprawie, a szkoła uczniów wydała oficjalne oświadczenie. W piątek 3 marca dowiemy się, czy 17-latek trafi do aresztu.

Nastolatki znęcały się nad psem widłami

Nagranie, które można obejrzeć na profilu społecznościowym DIOZ, jest bardzo drastyczne i z tego względu zdecydowaliśmy się na niezamieszczanie go w artykule. Na wideo widać, jak 17-latek znęca się nad małym psem, używając wideł. 15-latka, która mu towarzyszy, nagrywa całe zdarzenie i zachęca chłopaka do zadawania ciosów.

Pies chowa się przed oprawcami i skowyczy, to jednak nie przeszkadza nastolatkom w dalszym znęcaniu się nad zwierzęciem. Jak ustaliło Polskie Radio Białystok, oprawcy to rodzeństwo.

"Tak się bawią 15-latowie z Podlasia!!! To, co zobaczycie na filmie, to całkowicie pozbawione jakichkolwiek uczuć istoty na dwóch nogach, które należałoby odseparować od społeczeństwa kordonem sanitarnym" - czytamy na Instagramie DIOZ.

trwa ładowanie posta...

Nastolatek katujący psa widłami z zarzutami

DIOZ informuje, że zawiadomił już prokuraturę w tej sprawie, a policja gromadzi materiały dowodowe. Jednak ze względu na wiek młodych ludzi, kara, z jaką mogą się spotkać, według Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt, nie będzie zbyt dotkliwa.

"O sprawie zawiadomiliśmy prokuraturę, jednak z uwagi na wiek sprawców, zostaną oni potraktowani ulgowo… Za swoje czyny nie pójdą siedzieć, bo są zbyt młodzi" - napisali przedstawiciele DIOZ.

Za znęcanie się nad zwierzętami grozi do 5 lat więzienia. Jak Radiu Białystok mówi młodsza aspirantka Sylwia Gosiewska z grajewskiej policji, 17-letni chłopak już usłyszał zarzuty. Los 15-latki będzie rozstrzygał sąd rodzinny. W piątek 3 marca sąd ma zdecydować o tym, czy nastolatek trafi do aresztu.

- Mężczyzna usłyszał zarzut znęcania się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. Natomiast o losie 15-latki zdecyduje sąd rodzinny. Kodeks karny przewiduje za to przestępstwo karę pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu - podkreśla.

trwa ładowanie posta...

Co stało się z psem katowanym przez nastolatków?

Pies, którego katowały nastolatki, jest już bezpieczny. Trafił do weterynarza i jak poinformował lekarz z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Grajewie, zwierzę miało widoczne obrażenia. Uszkodzono mu oko i skórę, ale na szczęście przeżyło.

- Gdy znaleźliśmy psa, był wyraźnie przestraszony. Stwierdziliśmy u niego obrażenia skóry oraz gałki ocznej. Wydaje mi się, że komentarz może być tylko jeden, wszyscy widzieliśmy to nagranie. Zachowanie karygodne - zaznaczył lekarz Karol Haraburda w rozmowie z Radiem Białystok.

O sytuacji została poinformowana również szkoła, do której uczęszczają młodzi ludzie. W oficjalnym oświadczeniu zaznaczają, że placówka podejmuje kroki w związku z tą sprawą, a nastolatkom grozi skreślenie z listy uczniów. Szkoła konsultuje się również z kuratorium.

- Dołożymy wszelkich starań, aby te osoby poniosły odpowiednie konsekwencje. W tym przypadku, jeżeli chodzi o osobę, która jest osobą nieletnią, usunięcie, skreślenie z listy uczniów związane jest z szeregiem procedur. Dlatego jestem w stałym kontakcie z kuratorium. Razem wdrażamy odpowiednie procedury, aby uczniów skreślić z listy - poinformował dyrektor placówki.

Na pewno w związku z tą sprawą, trzeba by się było zastanowić nad tym, czy kary dotyczące znęcania się nad zwierzętami są stosowne. Jeśli chłopak dostanie najwyższy możliwy wyrok, zostanie skazany na 5 lat więzienia. Czy to odpowiednia kara za tak brutalne i celowe katowanie niewinnego i bezbronnego stworzenia?

trwa ładowanie posta...

Źródło: DIOZ, Radio Białystok

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 11
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 3
  • emoji smutek - liczba głosów: 76
  • emoji złość - liczba głosów: 27
  • emoji kupka - liczba głosów: 17
Ktoś,zgłoś
W Polsce zdecydowanie są małe kary za przemoc czy inne wykroczenia łącznie z poważnymi przestępstwami. Za znęcanie się nad zwierzętami powina być kara więzienia do lat 8 a za okrutne znęcanie wraz ze śmiercią zwierzęcia kara więzienia do lat 20.Bez możliwości amnestji. Może wtedy by taka kara czegoś nauczyła zwyrodnialców.
Odpowiedz
8Zgadzam się0Nie zgadzam się
Westi,zgłoś
Zasługują tylko na więzienie na długie lata. Takich sadystów powinno się izolować... Strach pomyśleć co ci zwyrodnialcy będą wyczyniać jako dorosłe osoby skoro takie rzeczy ich bawią.
Odpowiedz
23Zgadzam się0Nie zgadzam się
Takich powinno się od razu izolować od społeczeństwa !!! Dziewczynka 15 lat ? Nagrywała telefonem ? Dzieci pozbawione jakichkolwiek uczuc! Co z nich wyrośnie ? Żadnej litości !!! Powinni poczuć to co ten piesek, sadyści! Kary powinny być surowsze przecież zwierzęta tez maja uczucia! Są bezbronne!
Odpowiedz
23Zgadzam się0Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 5