x

Na religii uczą o gwałtach. Horror w polskich szkołach

Źródło zdjęć: © canva
Maja Kozłowska,
26.03.2024 10:15

Łukasz Wybrańczyk z kanału Śmiem Wątpić nagrał film, w którym przyjrzał się podręcznikom do religii, z których dzieci uczą się w polskich szkołach. Zawarte w nich "fakty" szokują, a zadania - mrożą krew w żyłach.

Po wyborach 15 października, a następnie utworzeniu nowego rządu z ramienia Donalda Tuska, władzę w Ministerstwie Edukacji Narodowej przejęła posłanka KO - Barbara Nowacka. Polityczka zapowiedziała wiele zmian w zakresie działania polskich szkół. Do najbardziej kontrowersyjnych należą:

Ta ostatnia propozycja budzi oburzenie wśród osób głęboko wierzących i środowiska duchownego, które podkreśla, że nie może samodzielnie finansować dodatkowej katechezy dla chętnych. Warto jednak zauważyć, że w szkołach średnich uczniowie mają więcej religii niż np. biologii - na profilach humanistycznych czy więcej religii niż np. historii lub wiedzy o społeczeństwie - na profilach ścisłych.

A czego właściwie młodzież uczy się na religii? Łukasz Wybrańczyk z kanału Śmiem Wątpić prześwietlił podręczniki do katechezy. Ogromny niepokój budzą treści, które znajdują się w książkach przeznaczonych dla dzieci.

Na religii uczą o gwałtach. Horror w polskich szkołach
Na religii uczą o gwałtach. Horror w polskich szkołach (canva)

Nauka o gwałtach, potępienie antykoncepcji. "Wartości" w podręcznikach do religii

W książce "Szczęśliwi, którzy odkrywają piękno - Przewodnik metodyczny" wydawnictwa Jedność przeznaczonym dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych można np. znaleźć zadanie dotyczące... aborcji. Dzieci mają znaleźć argumenty, żeby przekonać kobietę do zatrzymania dziecka w różnych przypadkach:

  • wizji urodzenia dziecka z niepełnosprawnością,
  • ciąży z gwałtu,
  • skupieniu się na rozwijaniu kariery zawodowej.

Przypomnijmy, że dzieci w szóstej klasie podstawówki mają 11-12 lat.

Później wcale nie jest lepiej. Ten sam podręcznik dla uczniów siódmej klasy przytacza, że stosowanie antykoncepcji jest egoistyczne, a także dosłownie straszy dzieci skutkami ubocznymi. Brakuje tam jednak wzmianki, jak często się pojawiają skutki uboczne. Czytając tekst, można mieć wrażenie, że jest to "cena, którą trzeba płacić" za bezpieczne współżycie.

trwa ładowanie posta...

Lekcje religii w polskich szkołach: wszyscy ateiści to komuniści?

Podobnych "kwiatków" jest więcej, a im dalej w las, tym więcej drzew. Podręcznik "Szczęśliwi, którzy żyją wolnością" dla pierwszych klas szkół średnich podkreśla m.in. że ateiści nie mogą być szczęśliwi, za to "nie są świadomi, że poczucie bezsensu życia, smutek, uczucie pustki czy samotność, których doświadczają, to konsekwencje braku Jego [Boga - przyp. red.] bliskości".

Uczniowie klas trzecich w liceum mają z kolei przyswajane hasło, że "odrzucenie wartości zakorzenionych w Bogu i proponowanych przez Kościół doprowadziło do pogardy wobec ludzkiego życia". Podręcznik łączy ateizm z takimi ruchami jak faszyzm czy komunizm - a także z ludobójstwem.

Katecheza w Polsce: Fałsz, Dogmatyzm i Manipulacje

Tak toksyczne treści nigdy nie powinny pojawiać się w szkołach

- komentuje swój film Łukasz Wybrańczyk.

NAJJJKA: "Ludzie zakładali się o moje dziewictwo"

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 3
  • emoji złość - liczba głosów: 10
  • emoji kupka - liczba głosów: 2
Jan Pawel 202,zgłoś
Każdy ma prawo do opinii, pN Wygonczyk też. Jego opinia jest ważna, tak jak każda inna, ale nie piszcie, że to ekspert. Jaki ekspert, Onetu? Wp ma ekspertów od obcinania paznokci, interia od gotowania parówek, , a onet od dobierania majtek do skarpetek lub na odwrót. Ekspert ekspertów doradza, jak dawać porady 😀
Odpowiedz
1Zgadzam się6Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)