Wiele osób ma drastyczne wspomnienia ze szkoły podstawowej

Dzielą się traumatycznymi wspomnieniami ze szkoły. Przemoc fizyczna i psychiczna jest na porządku dziennym?

Źródło zdjęć: © @canva
Marta Grzeszczuk,
15.03.2024 12:30

Historia dziewczynki z woj.lubelskiego, której nauczycielka obcięła różowe końcówki włosów, wzbudziła intensywne emocje. Okazało się, że niepokojąco wiele osób pamięta równie (lub bardziej) drastyczne historie z czasów swojej edukacji.

Szerokim echem w mediach tradycyjnych i społecznościowych odbił się incydent w szkole podstawowej w Podhorcach w woj. lubelskim. Jedna z uczennic miała zafarbowane na różowo końcówki włosów. Nauczycielka miała chwycić za nożyczki i je obciąć. Dyrektorka placówki w Podhorcach zgłosiła sytuację kuratorium w Lublinie oraz powiadomiła Radę Rodziców. Nie odsunęła jednak nauczycielki od obowiązków.

Wiele osób ma nieprzyjemne wspomnienia na temat zachowań nauczycielek nauczycieli

Kolorowe włosy dziewczynki miały być niezgodne ze statutem szkoły. Jednak, jak poinformował portal umarlestatuty.pl: "Zgodnie z art. 99 ust. 3 ustawy Prawo oświatowe statut może określać zasady ubierania się uczniów na terenie szkoły. Pojęcia "ubierania się" nie można interpretować jednak rozszerzająco i rozumieć pod nim również 'wyglądu' ucznia".

Głośna sprawa z Podhorców wywołała w mediach społecznościowych falę komentarzy, w których pojawiły się wspomnienia na temat często drastycznych zachowań nauczycieli i nauczycielek w stosunku do uczniów i uczennic w podstawówkach. Pod postem @thepolandnews_ jeden z użytkowników portalu X napisał: "Mi siostra zakonna książką z twardą okładką, podchodząc od tyłu, w ucho przyje**ła, bo gadałem z kolegą. W podstawówce".

trwa ładowanie posta...

Wiele przykrych historii z podstawówek dotyczy katechetek i katechetów

W wątku wyjątkowo dużo jest zarzutów pod adresem katechetów i katechetek. Jeden z komentatorów napisał: "W czwartej klasie podstawówki położyłem Harry'ego Pottera na Biblii na dosłownie moment, bo wyjmowałem coś z plecaka. Zamiast religii mieliśmy wykład o tym, że uznaję 'szatana' ponad Boga, że powinienem się palić w piekle oraz powinienem się z tego wyspowiadać". Inna użytkowniczka wspominała: "Mi katechetka w podstawówce kazała wyrzucić piórniki do śmietnika, bo wg niej były to znaki szatana [...]. Miałam piórnik z hello kitty i jednorożcem".

Kolejna komentatorka wspominała, że: "moja mówiła nam, że jak nie wierzymy w Boga, to przejedzie nas autobus, bo Bóg nas nie będzie chronił, skoro w niego nie wierzymy". Inna pamiętała, że: "Nas w podstawówce ksiądz bił w plecy albo nacierał uszy za rozmawianie. Jak miał lepszy humor, to kazał klęczeć pod tablicą". Warto zaznaczyć, że wymóg posiadania przez nauczycieli i nauczycielki religii przygotowania pedagogicznego obowiązuje dopiero od 2017 r.

x
x (canva)

Agresja nauczycielek i nauczycieli wobec uczniów powszechnie wspominana

Jak się okazało, przypadek z sięgnięciem przez nauczycielkę po nożyczki nie jest odosobniony. Jedna z komentatorek poinformowała: "Mojej koleżance w podstawówce nauczycielka od polskiego obcięła grzywkę. Dziewczyna nie miała spinki i co chwilę odgarniała włosy. Babka ze dwa razy powiedziała 'zepnij to natychmiast', a potem podeszła, wzięła w garść włosy i ciachnęła jej grzywkę do połowy czoła".

Z wypowiedzi jednej komentatorek wynika, że zdarzają się szkoły, gdzie przypadki przemocy fizycznej nie są odosobnionymi incydentami. Napisała: "W nas nauczycielka niemieckiego rzucała kredą, a baba od historii walnęła kolegę z całej siły atlasem do przyrody w łeb". Zdarzały się też komentarze w tonie "też mi się to zdarzyło i żyję". Jeden z komentatorów napisał: "Mnie baba na lekcji historii tabliczką czekolady rzuciła za gadanie, aż lekko krew się polała z zadrapania i dramy nie było".

Poniżej wstawiamy screeny z opowieści użytkowników portalu X, którzy zdecydowali się podzielić na forum swoimi historiami z czasów edukacji.

x
x (X)
Byli uczniowie dzielą się traumatycznymi wspomnieniami z lat szkolnych
Byli uczniowie dzielą się traumatycznymi wspomnieniami z lat szkolnych (X)
Byli uczniowie dzielą się traumatycznymi wspomnieniami z lat szkolnych
Byli uczniowie dzielą się traumatycznymi wspomnieniami z lat szkolnych (X)
Byli uczniowie dzielą się traumatycznymi wspomnieniami z lat szkolnych
Byli uczniowie dzielą się traumatycznymi wspomnieniami z lat szkolnych (X)
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 2