Antykoncepcja awaryjna znów będzie dostępna bez recepty

Antykoncepcja awaryjna bez recepty od 15 r. życia. Powrót do normalności

Źródło zdjęć: © canva
Marta Grzeszczuk,
25.01.2024 10:30

Premier Donald Tusk poinformował o rządowym projekcie ustawy przywracającym dostęp do pigułek "dzień po" bez recepty. PiS zlikwidowało go w 2017 r.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów 24 stycznia premier Donald Tusk poinformował o zakończeniu prac nad projektem zmian w zakresie antykoncepcji awaryjnej, potocznie nazywanej "pigułką dzień po". Projekt zakłada, że antykoncepcja awaryjna będzie znów dostępna bez recepty od 15 r. życia. Jest to spójne z ustawowym "wiekiem zgody" na podejmowanie współżycia w Polsce.

Pigułka "dzień po" bez recepty od 15 r. życia

trwa ładowanie posta...

Dostępne bez recepty będą tylko tabletki Ella One. Podobnie jak inne preparaty "dzień po", przyjęte odpowiednio wcześnie, zapobiegają zajściu w niechcianą ciąże. Hormony zawarte w tych tabletkach nie dopuszczają do zapłodnienia, nie są więc środkami "wczesnoporonnymi". Dla osób poniżej 15 r. życia zostanie utrzymana konieczność uzyskania recepty.

Tusk podkreślił, że takie rozwiązanie w zakresie antykoncepcji awaryjnej jest najpowszechniejszym w Europie. Jak napisały wysokieobcasy.pl: "Szacuje się, że odsetek kobiet w Europie, które kiedykolwiek zastosowały antykoncepcję awaryjną, waha się w granicach od trzech do 12 proc.".

Dostępność antykoncepcji awaryjnej bez recepty zlikwidował w 2017 r. rząd Prawa i Sprawiedliwości. Skuteczność tych leków jest ściśle powiązana z czasem, jaki upłynął od stosunku. Konieczność "zdobycia" recepty w krótkim czasie utrudniała ich stosowanie przede wszystkim osobom, których nie stać na zapłacenie za prywatną konsultację ginekologiczną.

Tusk podsumował swoją wypowiedź na konferencji prasowej słowami: "Mam nadzieję, że na etapie prac w parlamencie nie będzie żadnych obiekcji i obstrukcji czy prób wetowania tej ustawy, bo wydaje się, że ten lek powinien być powszechnie dostępny". Po głosowaniu w Sejmie projekt zmian w ustawie musi podpisać Prezydent.

Jak informuje unesco.org, badania wielokrotnie potwierdziły, że czynnikiem, który ma największy wpływ na zmniejszenie liczby niechcianych ciąż, również wśród nastolatek, jest dostęp do szerokiej i rzetelnej edukacji seksualnej.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0