Moda na jedzenie muchomorów. Młodzi ludzie wylądowali na intensywnej terapii
Trójka młodych ludzi trafiła do szpitala w Łodzi po celowym zjedzeniu muchomorów. Pomimo ostrzeń lekarzy trwa śmiertelnie groźna moda na jedzenie trujących grzybów. Influncerka "O zapachu słońca", która publicznie przyznaje się do tych praktyk, nie zamierza się jednak cofnąć. "Dopiero się rozkręcam" - pisze. Lekarze wzywają do wyciągnięcia wobec niej i podobnych influnencerów konsekwencji.
7 października pisaliśmy o niebezpiecznym trendzie z social mediów polegającym na jedzeniu muchomorów. Do tego poniekąd namawia influencerka, która w sieci działa pod nazwą "O zapachu słońca", czy pod pseudonimem Eff. Kobieta prowadzi też wydawnictwo, a na jej stronie możemy kupić m.in. jej książkę pt. "Chłonę wszystko", w której autorka opisuje swoją "wizję życia, boga, narkotyków czy seksu".
Podobne
- Grzybobranie. Groźna moda na jedzenie trujących muchomorów
- Osoby LGBT+ chore psychicznie? "Meta normalizuje nienawiść"
- Drama Edzia i Poli #2317. Mówi, że "jest na terapii, więc nie mógłby zrobić nic złego"
- Aplikacja idealna na grzybobranie nie ist... To obczaj tą
- Lexy razi prądem rodzinę? Szokujące nagranie wrzuciła na TikToka
Śmiertelnie groźna moda na jedzenie muchomorów
"Dzisiaj rozpoczęłam nową przygodę w moim życiu. Związana jest ona ze zbieraniem, suszeniem a następnie - jedzeniem muchomora. Większość moich znajomych je te magiczne grzyby regularnie i od wielu lat, a ja nigdy nie czułam takiej potrzeby, aż do września tego roku. Zawołał mnie ten starszy, mądry pan z czerwonym kapeluszem i siwą brodą." - czytamy w jej poście na Facebooku.
Influencerka dodaje nawet, że pytała prawników, czy któryś z etapów "muchomorowania" jest nielegalny, ale ci mieli ją uspokoić, że mimo, że muchomor ma działanie psychoaktywne, wszystko jest zgodne z prawem.
Łódź: Trafili na intensywną terapię po zjedzeniu muchomorów
Jak donosi "Dziennik Łódzki", na oddział internsywnej terapii Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi trafiło troje młodych ludzi zatrutych muchomorami. Nie ma mowy o tym, że młodzi grzybiarze zjedli muchomory niechcący.
- Było to spożycie celowe, z zamiarem spowodowania odurzenia - mówi prof. Waldemar Machała, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego, cytowany przez "Dziennik Łódzki". - Nie były to zatrucia śmiertelne, ale wymagały hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii - dodaje lekarz, którzy zaznacza, że jego zdaniem podobnych przypadków będzie więcej, bo sezon grzybowy dopiero się rozpoczął. - Jest to grzyb niejadalny, którego przyjęcie może zakończyć się śmiercią – ostrzega lekarz.
Dlaczego młodzi zjedli muchomora?
Muchomor używany jest jako środek psychodeliczny, czyli narkotyk. To prawda, że np. na Syberii - dawno temu - muchomory były wykorzystywane przez szamanów do rytuałów, które miały wprowadzić ich w trans, połączyć z zaświatami. Ale należy pamiętać, że to znachorskie metody i wizja wizją, ale ta chwila odlotu może nas po prostu uśmiercić lub okaleczyć do końca życia.
Muchomor występuje w różnych postaciach - czerwony, plamisty, sromotnikowy. Czerwony ma właściwości halucynogenne, ale może na stałe uszkodzić układ nerwowy i doprowadzić nawet do kalectwa. Muchomor plamisty ma podobne działanie, a w większych dawkach jest jeszcze bardziej groźny dla człowieka. Jego zjedzenie niesie za sobą duże ryzyko śmierci. Muchomor sromotnikowy to jeden z najbardziej niebezpiecznych i śmiercionośnych grzybów.
Chodzi o jedną z substancji zawartych w grzybie – toksyczny kwas ibotenowy, który w procesie długiego suszenia grzybów zamienia się w muscymol. To on wśród działań toksycznych ma też właściwości odurzające. Niektórzy z tego powodu zbierają muchomory dla siebie, inni – na sprzedaż w internecie.
Do walki z groźną modą na jedzenie muchomorów włączyli się medycy, w tym internetowi influencerzy. Zachowanie influencerki Eff skomentowała na Instagramie Ewa Stawiarska, lekarka, która prowadzi profil "doktorka_od_7_boleści". Zaznaczyła, że jedzenie muchomorów ma tragiczne skutki dla naszego zdrowia i nie bez podstawy nazywa się je grzybami trującymi.
"Głównymi toksynami obecnymi w muchomorze czerwonym i często z nim mylonym muchomorze plamistym są kwas ibotenowy (panteryna, agaryna), muscymol, muskazon i muskardyna. […] Substancje te mają wielokierunkowe działanie na organizm człowieka, co prowadzi do bardzo niejednorodnego obrazu zatrucia" – czytamy w poście lekarki.
Wtóruje jej pielęgniarz Gilvert Kolbe, który na Twitterze zaznacza, że zjadanie muchomora w zasadzie gwarantuje niewydolność wątroby, która często prowadzi do śmierci.
Influencerzy promują jedzenie muchomorów. "To powinno być karalne"
Użytkownik Instagrama o nazwie Tomasz Rezydent, lekarz i autor książek, krytykuje namawiających do jedzenia tych grzybów, twierdząc, że powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej.
"Tak, dobrze słyszeliście – ktoś namawia innych do jedzenia trującego grzyba, tworząc otoczkę tajemniczości, ukrywanych właściwości prozdrowotnych, oraz spisku firm farmaceutycznych. Takie rzeczy nie biorą się bez przyczyny i myślę, że ktoś próbuje, albo zbić na tym jakiś kapitał, albo popularność. Zatrzymajmy się nad pewną kwestią, która nie jest uregulowana w polskim prawie, a niewątpliwie być powinna. Otóż nie jesteśmy Koreą Północną, gdzie samobójstwo jest karalne i jak ktoś chce może siebie otruć, odciąć sobie rękę czy napić się kwasu, to może to zrobić, robiąc sobie krzywdę jedyne co ryzykujemy, poza zdrowiem i życiem, to to, że psychiatra oceni nas jako zagrażających sobie i przyjmie na leczenie do szpitala psychiatrycznego." - pisze na Instagramie Tomasz Rezydent.
"Karalne w Polsce jest namawianie/podżeganie do samobójstwa - art. 151 Kodeksu karnego: "Kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5." Zatem pytam, dlaczego nikt nie kara influencerów zachęcających do zjedzenia trującego grzyba?" - dodaje.
"O zapachu słońca": "Dopiero się rozkręcam
Tymczasem influencerka "O zapachu słońca" zdaje się cieszyć krytyką, która spadła na nią ze strony lekarzy i mediów. Twierdzi, że dzięki kontrowersji, które wzbudziła swoimi wypowiedziami o muchomorach, zyskała na popularności. Mimo przestróg toksykologów i informacjach o młodych ludziach, którzy trafianą do szpitala, nie zamierza zmienić charaktery treści, które zamieszcza w social mediach.
"24 tysiące obserwujących. ciekawe jakby to było stanąć na przeciwko was wszystkich w jednej chwili? pewnie ciekawie. w ten weekend moja twarz pojawiła się w TVN, TVP oraz polsacie. byłam na głównej onetu, newsweeka, wirtualnej polski, plotka i pudelka. zostałam przedstawiona jako dzika szamanka namawiająca do jedzenia magicznych grzybów. moi znajomi pękali ze śmiechu widząc te cuda. ja razem z nimi, ale o tym niebawem nagram film na youtube. powiem jedno; teraz to już oficjalnie jestem sławna. dziękuję wam za wspieranie projektu O zapachu słońca. wielu z was jest tu od samego początku czyli od stycznia 2016 roku. bez was to wszystko by się nie wydarzyło. cieszę się, że razem stwarzamy te cuda. i nie przestaniemy. choćbym zamieniła się w wiedźmę z muchomorem na głowie. PS. dopiero się rozkręcam."
Zatrucie muchomorami. Co zrobić? Przydatne telefony
Jeżeli będziesz świadkiem zatrucia substancją toksyczną, informację co dalej zrobić, możesz uzyskać pod numerami telefonów Ośrodków Informacji Toksykologicznejj. Jest ich w Polsce kilka. Oto numery:
- Dla województw: mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego oraz lubelskiego - 607 218 174
- Dla województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego - 058 – 682 04 04
- Dla województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego świętokrzyskiego - 012 – 411 99 99
Jeśli u fana muchomorów występują już objawy zatrudnia, najlepiej od razu zadzwonić pod numer alarmowy 112.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos