lifestyle
Gwyneth Paltrow atakowana na TikToku. Promuje szkodliwe zachowanie
kobiece piersi i sutki Instagram Facebook Meta

Zielone światło dla kobiecych sutków na Facebooku i Instagramie?

Źródło zdjęć: © Facebook, Instagram, canva
Anna RusakAnna Rusak,18.01.2023 16:00

Facebook i Instagram w końcu przestaną usuwać zdjęcia, na których widać odkryte kobiece piersi i sutki. Rada Nadzorcza Mety wezwała do zmiany zasad dotyczących nagości na platformach firmy, a to wszystko dzięki osobom transpłciowym i niebinarnym.

Jeśli jesteś mężczyzną i wrzucisz na Instagrama czy Facebooka zdjęcie, na którym widać twoje sutki, nic się nie stanie. Jeśli jesteś kobietą i opublikujesz swoje zdjęcie z widocznym sutkiem, najprawdopodobniej zniknie, bo według Mety narusza standardy platformy. Tak przynajmniej było do tej pory.

O "sutkowej nierówności" mówi się od dawna. Przypomnijmy, że w sierpniu 2022 roku wystartowała akcja "TOPFREEDOM.PL", której twórcy domagali się równości dla wszystkich ciał, by kobiety również mogły chodzić bez koszulek.

Facebook i Instagram przestanie usuwać kobiece sutki

Jak informuje "Guardian", Rada Nadzorcza Mety zamierza zająć się przeglądem zasad dotyczących moderacji treści w firmie, które mówią o tym, że zdjęcia przedstawiające kobiety z nagą klatką piersiową są niezgodne z zasadami firmy. Gdy algorytm wychwyci jakieś zdjęcie, na którym widać odkryte kobiece piersi, szybko je usuwa. Chyba że kobiece sutki są przedstawione na zdjęciach w kontekście karmienia piersią lub dotyczą spraw medyczny. Rzeźby z sutkami też przejdą, ale reszta musi się liczyć z cenzurą.

"Ograniczamy również niektóre zdjęcia kobiecych piersi z widocznymi sutkami, ale naszym zamiarem jest umożliwienie udostępniania zdjęć w celach medycznych lub zdrowotnych. Dopuszczamy również zdjęcia kobiet udostępnione w kontekście akcji karmienia piersią lub pokazujące piersi z bliznami po mastektomii. Zezwalamy także na publikację zdjęć obrazów, rzeźb i innych dzieł sztuki przedstawiających nagie postacie" – czytamy na stronie Facebooka.

trwa ładowanie posta...

Oczywiście ta zasada nie dotyczy mężczyzn. Oni mogą w każdej sytuacji, pokazywać piersi bez większego problemu, w końcu nikogo nimi "nie prowokują" i "nie kuszą". Pisaliśmy o tym nie raz, chociażby gdy ludzie oburzali się na sutki aktorki Florence Pugh - erotyzm jest w oku patrzącego.

Rada Nadzorcza Mety 17 października wydała zalecenie, by firma zmieniła swoje standardy nagości.

#FreetheNipple wygrało dzięki osobom transpłciowym i niebianarnym

Nie łudźmy się jednak, że Meta sama wspaniałomyślnie wpadła na ten pomysł. Orzeczenie zawdzięczamy amerykańskiej parze osób transpłciowej i niebinarnej. W 2021 roku osoby partnerskie wrzuciły post na Facebooka, który informował o opiece zdrowotnej dla transpłciowych ludzi i opatrzyły je zdjęciem, na którym są bez koszulki, ale zasłaniają swoje sutki.

trwa ładowanie posta...

Post został ocenzurowany i usunięty przez moderatorów, bo miał naruszać zasady platformy dotyczące nagości. Para LGBTQ+ odwołała się do tej decyzji, a Meta ostatecznie przywróciła jej posty. W związku z tą sprawą Rada Nadzorcza Mety doszła do wniosku, że obecne zasady opierają się na binarnym systemie i nie uwzględniają użytkowników niebinarnych i transpłciowych. Według zaleceń rady, Meta ma teraz wystosować nowe zasady tak, aby: "wszyscy ludzie byli traktowani w sposób zgodny z międzynarodowymi standardami praw człowieka".

Można więc powiedzieć, że przez to, że Facebook nie radzi sobie z analizą zdjęć osób transpłciowych i niebinarnych, cis kobiety najprawdopodobniej będą mogły wrzucać zdjęcia bez koszulki. Niestety nie wiadomo jeszcze, jak szybko do tego dojdzie.

Pozostaje nam na razie cieszyć się z faktu, że Meta w końcu dostrzegła ten problem. Biorąc pod uwagę, że akcja "#FreetheNipple" rozpoczęła się w 2013 roku, to na rezultaty działań firmy Zuckerberga przyjdzie nam pewnie jeszcze chwilę poczekać.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Guardian

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Komentarze (0)
arrow
Kto wygrał "Twoje 5 Minut! 2"? Friz tego nie przewidział