Moda na bycie transpłaciowym to bzdura. Te statystyki to pokazują
Środowiska prawicowe na całym świecie lansują tezę, że transpłciowość to moda, którą - o zgrozo - można się zarazić. Wyniki badań amerykańskich naukowców temu przeczą.
Szokujące doniesienia ze świata nauki — transpłciowością nie da się zarazić!" - donosi na Instagramie stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza. Chodzi o wyniki badań opublikowanych 3 sierpnia w czasopiśmie naukowym "Pediatrics" Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej.
Podobne
- Korekta płci w Polsce to piekło. A jeśli myślicie inaczej, to przeczytajcie tę historię
- Osoby transpłciowe "chore psychicznie". Fala oburzenia społeczności LGBT
- Nauczyciel-transfob skazany po raz trzeci. Spędził w więzieniu już 400 dni
- W Szkocji czteroletnie dzieci będą mogły decydować o swojej płci. Rodzice nie muszą o tym wiedzieć
- Używanie zaimków zgodnych z naszą tożsamością płciową jest prawem człowieka - tak orzekł Kanadyjski Trybunał Praw Człowieka
Naukowcy: Transpłciowość nie jest zaraźliwa
Artykuł przedstawia wyniki badań zachowań nastolatków, opierając się m.in. o analizę ok. 200 tys. ankiet realizowanych w 2017 i 2019 roku przez Centra Kontroli i Prewencji Chorób w 16 stanach USA. Okazało się, że w ostatnich latach odsetek osób transpłciowych spada: z 2,4 proc. w 2017 do 1,6 proc. w roku 2019.
Naukowcy wprost piszą, że jednym z motywów przeprowadzenia badań były głoszone przez niektóre środowiska tezy, że: po pierwsze, młodzi ludzie coraz częściej identyfikują się jako osoby transpłciowe, po drugie, że robią to z powodu pewnego "pożądania społecznego", czy mówiąc w większym uroszczeniu - mody. Autorzy artykułu piszą, że wyniki badań temu przeczą, więc tym bardziej nie można używać tej opinii, jako argumentu przeciwko zapewnieniu opieki medycznej osobom transpłciowym. Co więcej, wykazano, że osoby transpłciowe zgłaszały dużo więcej przypadków myśli samobójczych i gnębienia przez rówieśników, niż osoby cispłciowe.
Jarosław Kaczyński: "Do godz. wpół do szóstej byłem mężczyzną, a teraz jestem kobietą"
"Transfobi i transfobki lubią mówić, że osoby transpłciowe, zwłaszcza transmęskie, stają się transpłciowe przez złowrogą ideologię gender promującą taką identyfikację — a także, że osoby transpłciowe "uciekają" w transpłciowość przed uprzedzeniami, z jakimi mierzą się osoby homo- i biseksualne" - komentuje na Instagramie stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, zwracając dalej uwagę, że temat staje się coraz częściej poruszany przez polskich polityków, a w obliczu zbliżającej się kampanii wyborczej, osoby LGBT+ jeszcze bardziej będą potrzebowały sojuszników i sojuszniczek.
Faktycznie, m.in. Jarosław Kaczyński, prezes PiS, coraz częściej odnosi się do osób transpłciowych.
- Oczywiście ktoś się może z nami nie zgadzać, ma lewicowe poglądy. Uważa, że każdy z nas może w pewnym momencie powiedzieć, że do godziny wpół do szóstej byłem mężczyzną, a teraz jestem kobietą - mówił Kaczyński w czerwcu we Włocławku. To nie jedyne transfobiczne wypowiedzi prezesa PiS.
- Niestety widzę, że to jest globalny trend. Nagle modne zaczęło być atakowanie osób transpłciowych na całym świecie. W USA w partii Republikańskiej to temat numer jeden. W Wielkiej Brytanii mamy choćby J. K. Rowling i silny ruch antytrans. Władimir Putin rok temu porównał nonkonformizm płciowy i nacisk na prawa osób transpłciowych do "nowych szczepów pandemii" podobnej do koronawirusa. Myślę, że ktoś w PiS-ie uznał, że skoro światowa prawica o tym mówi, to jest to też temat dla nich - mówiła niedawno w wywiadzie dla Vibez.pl Katarzyna Gauza, transpłciowa aktywistka.
Popularne
- Zapowiedzi LEGO Harry Potter na 2025 r. Potężny debiut unikatowej budowli
- Friz zamroził influencerów? "Ratownicy musieli nas wyciągać z lodu"
- To już oficjalne. Media społecznościowe nie dla nastolatków
- Bambik i V-dolce w "Milionerach". Czy uczestniczka znała odpowiedź?
- Podała dziecku ciasto z alkoholem. Wiernikowska rozpętała burzę
- Czy Frizowi grozi coś za mroźne wyzwanie? Prawnik odpowiada
- Crawly zakpił z zakazu. Nowe nagranie z popularnego miasta
- Krzysztof Ibisz ustępuje Julii Żugaj. Bardzo odpowiedzialna rola
- Fortnite jako zjawisko kulturowe. Jak jedna gra zmieniła oblicze popkultury?