Wimbledon białe stroje

Menstruacja i sport. Koniec białych strojów na Wimbledonie

Źródło zdjęć: © Canva, Curiously, Twitter
Anna RusakAnna Rusak,21.11.2022 18:00

Tenisistki nie będą już musiały nosić białych majtek i spodenek na Wimbledonie, czyli znanym turnieju tenisowym. Powodem tej zmiany jest menstruacja. Czemu ta decyzja jest tak istotna?

O tym, w jakim stopniu różni się podejście do stroju damskiego w sporcie od męskiego, pisaliśmy w kontekście zeszłorocznych Igrzysk Olimpijskich i seksualizującego stosunku do kobiecych uniformów sportowych. Wtedy norweską kobiecą drużynę w plażowej piłce ręcznej ukarano karą grzywny za to, że ubrała się w mniej odkrywający ciało strój sportowy.

Wydaje się, że na reszcie w tej kwestii coś powoli się zmienia. Tym razem chodzi o tenis. Kobiety grające na Wimbledonie nie będą już musiały nosić białych majtek oraz szortów.

Wimbledon bez białej odzieży

Do tej pory zasady na Wimbledonie, czyli jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych, profesjonalnych turniejów tenisowych, były dość rygorystyczne. Tenisiści i tenisistki musieli pojawiać się na korcie w białych strojach.

Teraz organizatorzy Wimbledonu po licznych dyskusjach ze Stowarzyszeniem Tenisa Kobiet i zespołami medycznymi postanowili wprowadzić zmiany. Od przyszłego roku (2023) kobiety w końcu nie będą musiały na Wimbledonie być ubranie w białe komplety. Pozwolono im na noszenie jednolitych spodenek oraz majtek w ciemnym kolorze.

- Oznacza to, że od przyszłego roku kobiety i dziewczęta biorące udział w mistrzostwach będą miały możliwość noszenia kolorowych spodenek, jeśli zechcą. Mamy nadzieję, że to dostosowanie zasad pomoże tenisistkom skupić się wyłącznie na ich wynikach, łagodząc potencjalne źródło niepokoju - powiedziała Sally Bolton, szefowa All England Club, cytowana przez "NPR".

trwa ładowanie posta...

Czemu rezygnacja z białych szortów na Wimbledonie jest istotna?

O potrzebie takiej zmiany już od dłuższego czasu mówiły same tenisistki. Wszystko przez stres, który był związany z okresem w trakcie zawodów. Menstruujące dobrze wiedzą, że zakładanie białych ubrań w trakcie miesiączki zazwyczaj wiąże się z niepokojem o czerwony plamy na spodniach. Niektóre zawodniczki, tak jak np. Monica Puig z Puerto Rico mówiły, że wręcz modliły się o to, by na czas Wimbledonu nie dostać okresu.

"To zdecydowanie coś, co dotyka zawodniczki! W końcu zwróćcie na to uwagę wszystkich! Nie wspominając już o stresie psychicznym, związanym z koniecznością ubierania się na biało na Wimbledonie i modleniem się o to, by nie dostać okresu w ciągu tych dwóch tygodni" - napisała na Twitterze tenisistka.

trwa ładowanie posta...

Część tenisistek mówi, że menstruacja wpływa również na ich grę, czego przykładem może być to, co spotkało w maju na Roland Garros Zheng Qinwen, chińską tenisistkę. Zawodniczka została wyśmiana, gdy przyznała w wywiadzie, że na jej kondycję i grę miały wpływ silne skurcze menstruacyjne. Z tego też względu inne tenisistki specjalnie manipulują swoimi hormonami tak, by nie dostać okresu w trakcie zawodów.

- Musiałam robić tak, by wstrzymywać swój okres wypadający w okolicach Wimbledonu, ponieważ nie chciałam się martwić krwawieniem, bo [w trakcie zawodów] jesteśmy już wystarczająco zestresowane - powiedziała australijska tenisistka Daria Saville "The Daily Aus".

Choć ciemna bielizna na Wimbledonie nie rozwiąże akurat problemu związanego z bólami menstruacyjnymi, to teraz j zawodniczki z pewnością nie będą musiały stresować się czerwonymi plamami na strojach. Miejmy nadzieję, że dzięki temu bardziej będą mogły skupić się na grze, a cały stres związany z miesiączką, chociaż w tym wypadku się zmniejszy.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 15
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1