sport
Gwizdy na meczu Polska - Anglia. Chcecie światowego poziomu? To sami zachowajcie choć trochę kultury
Peng Shuai

Shuai Peng odnaleziona? Prezydent MKOI po rozmowie wideo jest spokojny, ale my nie

Źródło zdjęć: © Peng Shuai
Anna RusakAnna Rusak,22.11.2021 15:09

Chyba nie przyszło mu do głowy, że zaginiona Shuai Peng mogła występować pod presją i naciskiem rządzących.

bEUzLZVL

Peng Shuai to chińska tenisistka jakiś czas temu powiedziała, że była molestowana seksualnie przez byłego wicepremiera chińskiego rządu Zhanga Gaoli. Po tym wyznaniu dziewczyna… zniknęła.

Pół godziny po publikacji oskarżający post został usunięty, a wraz z nim pod ziemię zapadła się też Peng. Nawet największa organizacji kobiecego tenisa WTA nie była w stanie się z nią skontaktować.

Z Peng wszystko w porządku?

W sieci pojawiły się pojawił się za to mail, mówiący o tym, że zarzuty dotyczące napaści seksualnej były fałszywe, a tenisistka "po prostu odpoczywa w domu". Oczywiście nikogo ten komunikat ani nie przekonał, ani nie uspokoił. Pojawiające się w sieci zdjęcia uśmiechniętej Shuai też nie budziły dużego zaufania.

bEUzLZVN

"Witam wszystkich, tu Peng Shuai. Jeśli chodzi o najnowsze informacje na oficjalnej stronie WTA, to nie były one przeze mnie potwierdzone i zostały opublikowane bez mojej zgody. Wiadomości w tym poście - w tym zarzuty napaści na tle seksualnym - są fałszywe. Nie zgubiłam się i nie grozi mi niebezpieczeństwo. Po prostu odpoczywam w domu, wszystko jest w porządku. Dziękuję za troskę o mnie".

- sportingnews.com

Wideo rozmowa to dowód, który przekonuje, ale nie do końca…

Teraz wszyscy niby mogą się trochę uspokoić, bo w niedzielę z chińską tenisistką rozmowę odbył prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach. Peng w rozmowie powiedziała, że jest bezpieczna i czuje się dobrze. Poprosiła też, by uszanowano jej prywatność.

bEUzLZVP

Pojawiają się jednak głosy, że dziewczyna nie jest do końca bezpieczna, a jej wystąpienia są kontrolowane i monitorowane przez osoby rządzące. Peng może być zastraszana i zmuszana do zachowywania się w taki "normalny" sposób, by uciszyć wątpliwości opinii publicznej.


"Dobrze było zobaczyć Peng Shuai w ostatnich filmach, ale nie łagodzą one, ani nie rozwiązują obaw WTA dotyczących jej dobrego samopoczucia i możliwości komunikowania się bez cenzury i przymusu".

- CNN

Dlatego dopóki nikt nie spotka się z tenisistką na neutralnym gruncie i nie potwierdzi, że Peng jest bezpieczna, zdrowia i mówi tylko to, co sama myśli/czuje, nie będziemy mogli zaufać jakimkolwiek nagraniom czy zdjęciom.

bEUzLZVV

Co prawda szef Komitetu Olimpijskiego zaproponował jej spotkanie, ale… w Pekinie. Z pewnością nie jest to najlepszy pomysł - w końcu dziewczyna wciąż może być pod ogromną presją ze strony rządzących. Z tego też względu niektórym w ogóle nie podoba się uspokajający ton MKOl.


"Dobrze było zobaczyć Peng Shuai w ostatnich filmach, ale nie łagodzą one, ani nie rozwiązują obaw WTA dotyczących jej dobrego samopoczucia i możliwości jej komunikowania się z innymi bez przymusu i cenzury".

- CNN

Źródła: CNN, sportingnews.com

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Osoby transpłciowe w sporcie bez specjalnych testów? Są nowe zasady od Komitetu Olimpijskiego