clubhouse ban

Kolejny kraj zbanował Clubhouse. Najpierw Chiny, teraz...

Źródło zdjęć: © Dmitry Mashkin / Unsplash.com
Oliwier NytkoOliwier Nytko,15.03.2021 07:29

Kolejny kraj nie chce, aby jego obywatele nie korzystali z hitowej aplikacji, jaką jest Clubhouse. Najpierw apkę zablokowały Chiny. Teraz następny kraj zbanował platformę do swobodnych rozmów.

Jeżeli nigdy nie spotkaliście się z najnowszą i najbardziej hot aplikacją, czyli Clubhouse, oto krótkie wprowadzenie. Apka to „to nowy rodzaj sieci społecznościowej opartej na głosie — gdzie ludzie z całego świata spotykają się, aby rozmawiać, słuchać i uczyć się od siebie nawzajem w czasie rzeczywistym”. Brzmi jak zlepek słów, które stworzyła średnio rozgarnięta sztuczna inteligencja? 

O co chodzi w Clubhouse?

Możliwe, że brzmi to bardzo dziwnie. Jednak zasada tej apki jest bardzo prosta: możemy słuchać ludzi z całego świata, rozmawiających w rzeczywistym czasie. Możemy też sami stworzyć pokój i mówić do innych. Sama apka zdobyła dużą popularność przez swój ekskluzywny sposób zaproszeń.

Nie możemy sami założyć konta i ot tak korzystać z Clubhouse. Trzeba najpierw zdobyć zaproszenie od kogoś. A skąd ten ktoś ma mieć dostęp do aplikacji? Od kogoś innego. Każdy na starcie może zaprosić dwie osoby. Więc działa to, jak odwrócona piramida finansowa. Tylko nikt nie musi nic płacić, nikt wyżej nic nie zyskuje. Jednak ekskluzywność przyciąga nowych użytkowników. Apka jest dostępna obecnie tylko na systemie iOS.

Szczególnie że platforma pozwala na połączenie się ludzi ze wszystkich kontynentów. Od Stanów Zjednoczonych po Nową Zelandię. I to się nie podoba niektórym państwom.

Oman jest drugim krajem, który oficjalnie zablokował aplikację Clubhouse

Tak, Oman w niedzielę zablokował apkę do słuchania i rozmawiania w swoim państwie. Przez co? Oficjalnie przez brak uzyskania zezwolenia od rządowych oficjeli. Strona z wiadomościami WAF otrzymała ciekawy komentarz od Urzędu Regulacji Telekomunikacji w Omanie: „Podobne aplikacje komunikacyjne muszą uzyskać zezwolenie od władz”.

Pierwsze były Chiny: w lutym Clubhouse zostało tam zablokowane.

Z drugiej strony Omańskie Stowarzyszenie na rzecz Praw Człowieka w swoim oświadczeniu przyrównało działania władz do działań Chin:

Rząd Omanu bierze autorytarny rząd Chin za wzór do naśladowania i zakazuje aplikacji Clubhouse, która była używana przez Omańczyków jako przestrzeń do swobodnego wygłaszania swoich opinii bez cenzury rządowej

- Omańskie Stowarzyszenie na rzecz Praw Człowieka

Clubhouse zebrało masę negatywnych głosów, które wskazywały na m.in.: brak moderacji, falę dezinformacji oraz mowę nienawiści na platformie. Jednak codziennie z aplikacji korzysta bardzo dużo użytkowników.

Korzystacie z Clubhouse?

Rozwijaj swoje pasje z Bankiem Pekao S.A., bo jak nie teraz to kiedy?
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 2