Kim są osoby panseksualne?

Kim są osoby panseksualne? Nie, one nie są biseksualni

Źródło zdjęć: © Canva / Canva
Anna RusakAnna Rusak,14.12.2023 12:00

W grudniu obchodzimy Tydzień Panseksualności i Panromantyczności. Kim są osoby panseksualne i jak ich orientacja seksualna różni się od biseksualności? Tu znajdziecie wszystko, co chcielibyście wiedzieć o tej części społeczności LGBTQ+.

Grudzień jest bardzo ważnym okresem dla osób panseksualnych. Na początku miesiąca obchodziliśmy Tydzień Panseksualności i Panromantyczności. Świętowaliśmy także Dzień Dumy Osób Panseksualnych.

Jeśli jeszcze nie wiecie, czym jest panseksualność i panromatyczność, to tutaj znajdziecie wszystkie potrzebne informacje. Czym różnią się od biseksualności?

Kim są osoby panseksualne i panromantyczne?

Osoby panseksualne tworzą związki seksualne, a czasem też romantyczne, bez względu na płeć czy tożsamość płciową osób, z którymi się wiążą. Przedrostek "pan" oznacza "każdy". Najprościej więc rzecz ujmując, nie jest dla nich istotne, czy ktoś jest osobą transpłciową, niebinarną, czy identyfikuje się jako kobieta lub mężczyzna. Człowiek panseksualny kocha człowieka, nie jego płeć czy tożsamość płciową. Panseksualność jest więc orientacją psychoseksualną.

Z kolei panromantyczność odnosi się przede wszystkim do strefy uczuć. To odczuwanie pociągu romantycznego do innych osób bez względu na ich płeć czy tożsamość płciową.

trwa ładowanie posta...

Czym panseksualność różni się od biseksualności?

Nie, osoby panseksualne to nie osoby biseksualne. Przypomnijmy, że osoby biseksualne to osoby, które tworzą związki romantyczne czy seksualne z mężczyznami lub/i kobietami. Osoby panseksualne nie ograniczają się tylko do tych tożsamości płciowych i - jak napisałam wcześniej - mogą tworzyć relacje z każdą osobą, bez względu na jej tożsamość.

To, że ktoś jest osobą panseksualną, nie oznacza również, że jest osobą niezdecydowaną. Żadna tożsamość seksualna nie jest jakąś "zachcianką". To, że ktoś może związać się z osobą transpłciową, kobietą i mężczyzną, nie oznacza, że nie wie, czego chce. Oznacza, że kocha człowieka, a nie jego płeć czy tożsamość.

trwa ładowanie posta...

Osoby panseksualne, które możecie znać

Może tego nie wiecie, ale kilka sławnych osób określa się jako osoby panseksualne. Jest to m.in. piosenkarka Miley Cyrus, aktorka Kristen Stewart, czy modelka Cara Delevingne, która o seksie i seksualności więcej opowiada w nowym dokumencie "Sex Planet".

Pamiętajcie, że tożsamość seksualna jest czymś płynnym i nie musicie się w żaden sposób określać. Nie należy jednak powielać stereotypów dotyczących panseksualności, więc jeśli ktoś z waszych znajomych czy bliskich nie będzie rozumiał, czym w ogóle jest panseksualność, to odeślijcie ich tutaj lub do organizacji LGBTQ+ takich jak Miłość nie wyklucza czy Kampania Przeciw Homofobii. Tam znajdziecie więcej potrzebnych informacji.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 5
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 4
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 4
Geenek,zgłoś
Tylko sex ocali każdego od zepsucia moralnego
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Piotr,zgłoś
Hahahahahahahaahahahhaha - tyle komentarza xD
Odpowiedz
3Zgadzam się2Nie zgadzam się