Kim są osoby panseksualne? Nie, one nie są biseksualni
W grudniu obchodzimy Tydzień Panseksualności i Panromantyczności. Kim są osoby panseksualne i jak ich orientacja seksualna różni się od biseksualności? Tu znajdziecie wszystko, co chcielibyście wiedzieć o tej części społeczności LGBTQ+.
Grudzień jest bardzo ważnym miesiącem dla osób panseksualnych. 6 grudnia zaczyna się Tydzień Panseksualności i Panromantyczności, który potrwa do 12 grudnia. A już 8 grudnia będziemy świętować Dzień Dumy Osób Panseksualnych.
- Nie chcą uprawiać seksu. Kim są osoby aseksualne?
- Osoby transpłciowe - kim są i jak się do nich zwracać? Oto krótki poradnik
- Panseksualna Aleksandra: Jeśli nie ma cię w literkach LGBT+, szukaj dalej [WYWIAD]
- Nie boją się mówić o tym, kim są. Transpłciowe osoby, które warto znać
- Czy lesbijka może być osobą pan- i biseksualną? Twitter podzielony
Jeśli jeszcze nie wiecie, czym jest panseksualność i panromatyczność, to tutaj znajdziecie wszystkie potrzebne informacje. Czym różnią się od biseksualności?
Kim są osoby panseksualne i panromantyczne?
Osoby panseksualne tworzą związki seksualne, a czasem też romantyczne, bez względu na płeć czy tożsamość płciową osób, z którymi się wiążą. Przedrostek "pan" oznacza "każdy". Najprościej więc rzecz ujmując, nie jest dla nich istotne, czy ktoś jest osobą transpłciową, niebinarną, czy identyfikuje się jako kobieta lub mężczyzna. Człowiek panseksualny kocha człowieka, nie jego płeć czy tożsamość płciową. Panseksualność jest więc orientacją psychoseksualną.
Z kolei panromantyczność odnosi się przede wszystkim do strefy uczuć. To odczuwanie pociągu romantycznego do innych osób bez względu na ich płeć czy tożsamość płciową.
Czym panseksualność różni się od biseksualności?
Nie, osoby panseksualne to nie osoby biseksualne. Przypomnijmy, że osoby biseksualne to osoby, które tworzą związki romantyczne czy seksualne z mężczyznami lub/i kobietami. Osoby panseksualne nie ograniczają się tylko do tych tożsamości płciowych i - jak napisałam wcześniej - mogą tworzyć relacje z każdą osobą, bez względu na jej tożsamość.
To, że ktoś jest osobą panseksualną, nie oznacza również, że jest osobą niezdecydowaną. Żadna tożsamość seksualna nie jest jakąś "zachcianką". To, że ktoś może związać się z osobą transpłciową, kobietą i mężczyzną, nie oznacza, że nie wie, czego chce. Oznacza, że kocha człowieka, a nie jego płeć czy tożsamość.
Osoby panseksualne, które możecie znać
Może tego nie wiecie, ale kilka sławnych osób określa się jako osoby panseksualne. Jest to m.in. piosenkarka Miley Cyrus, aktorka Kristen Stewart, czy modelka Cara Delevingne, która o seksie i seksualności więcej opowiada w nowym dokumencie "Sex Planet".
Pamiętajcie, że tożsamość seksualna jest czymś płynnym i nie musicie się w żaden sposób określać. Nie należy jednak powielać stereotypów dotyczących panseksualności, więc jeśli ktoś z waszych znajomych czy bliskich nie będzie rozumiał, czym w ogóle jest panseksualność, to odeślijcie ich tutaj lub do organizacji LGBTQ+ takich jak Miłość nie wyklucza czy Kampania Przeciw Homofobii. Tam znajdziecie więcej potrzebnych informacji.
- Czy hybrydy na paznokciach są bezpieczne? Naukowcy alarmują
- Czy Kim Kardashian naciąga fanów na produkty Skims?
- Czekolada z robakami we Wrocławiu. "Dostajemy pogróżki"
- "Twoje 5 Minut 2". Kim są uczestnicy? Podglądamy ich social media
- Serial "Na dobre i na złe" TVP2 wzoruje się na dramie Fagaty?
- DIOZ odebrał Danielowi Magicalowi psa. "Zaniedbany i chory"
- Nikola z Natsu World po Hot Chip Challenge prawie zemdlała
- Julia Garner nie zagra Madonny? Universal anulował film
- Najciekawsze aukcje WOŚP 2023. Grabowski odkurzy ci mieszkanie