Melodie Descoubes

Kim są "julki" i czemu nie zostaną Młodzieżowym Słowem Roku?

Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Anna RusakAnna Rusak,26.11.2020 16:26

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2020 trwa, ale pierwszych „przegranych” już mamy. Mowa o „julkach”, które zostały zdyskwalifikowane z konkursu. Dlaczego?

Trwa konkurs na Młodzieżowe Słowo Roku. Jury wydało oświadczenie dotyczące jednego ze słów biorących udział w plebiscycie. Chodzi o „julki", które nie mają już szansy na wygraną.

Kapituła zdecydowała, że mimo ogromnej ilości zgłoszeń, to słowo nie będzie brane pod uwagę podczas ostatecznego zliczania głosów. Dlaczego? Uzasadnienie znajduje się w specjalnym oświadczeniu, które zostało zamieszczone na stronie Słownika Języka Polskiego:

[…] wraz z zaostrzeniem konfliktu społecznego "julka" jest w zgłoszeniach plebiscytowych coraz częściej definiowana w odniesieniu do poglądów, a nie zachowań. Podobną metamorfozę przeszło określenie prawicowego aktywisty – "kuc". W sytuacji, w której wyśmiewane „julki” są bite na ulicach, kapituła plebiscytu na mocy regulaminu zdecydowała, że nie wygra słowo wyśmiewające czyjeś poglądy.

- Kapituła plebiscytu

Kogoś, kto nie ma pojęcia, kim są „julki”, może taka decyzja kapituły zdziwić. Pojawiły się nawet zarzuty o cenzurę. Co, a raczej kto, kryje się za tym popularnym zwrotem? Młode kobiety o lewicowych poglądach, które jasno wyrażają swoje zdanie. Feministki, aktywistki, które, tak jak wskazuje oświadczenie, wychodzą teraz na ulicę, żeby walczyć o swoje prawa.

Ale „julki” nie były pierwsze. Przed nimi pojawiły się „kpopiary” i „k*biety”. Pierwszy zwrot jednak za bardzo odnosił się do fanek K-popu, przez co zawężał możliwe interpretacje, drugi z kolei były zbyt szerokim pojęciem, bo można było go odnieść do każdej kobiety.

Żeby zrozumieć, czym od tych dwóch słów różni się „julka”, wystarczy zadać sobie proste pytanie - czy znasz dziewczynę o tym imieniu? Zapewne tak, bo od 2001 roku praktycznie nie znika ono z czołówki najczęściej nadawanym dziewczynkom imion. Nie ma zatem lepszego, które reprezentowałoby pokolenie tych młodych kobiet.

Zwrotu „julka” najczęściej używa się, by wyśmiać poglądy i ich dość radykalny sposób artykułowania. To między innymi zdecydowało o dyskwalifikacji słowa – fakt, że obraża i wyśmiewa ono czyjeś poglądy.

Równie ważną kwestią, było to, że sama definicja słowa była przeklejana, co mogłoby oznaczać, że akcja tego masowego głosowania na słowo „julka” była zorganizowana. W swoim felietonie odnosi się do tego Bartek Chaciński:

Po czym poznać, że akcja jest zorganizowana? Oczywiście nie po częstotliwości zgłaszania danego słowa, tylko po kopiowanej z jednego źródła, powracającej definicji. W tym wypadku ta najczęściej pojawiająca się definicja brzmi (przytaczam w oryginalnej formie): „Słowo podobne do wyrażeń »Janusz« i »Grażyna«. Zwykle oznaczające młodą dziewczynę która mówi dużo, a wie mało. Często skorelowane ze skrajnie lewicowymi poglądami i regularnym przesadnym dodawaniem słów angielskich do polskiej mowy (...)”. Bez wątpienia mamy tu zatem hasło negatywne.

- Bartek Chaciński

Pojawiają się też przypuszczenia, że "julka" jest odpowiedzią na „kuca”, czyli słowa mającego określać korwinistę, sympatyka Janusza Korwin-Mikkego i/lub wyborcę Kongresu Nowej Prawicy. To też nie pierwszy raz, gdy kapituła decyduje się na „dyskwalifikację” jednego ze słów. Podobna sytuacja spotkała rok temu „p0lkę”, która była zgłaszana częściej niż zwycięska „alternatywka”.

Niemniej, bardzo zachęcam do przeczytania całego felietonu Bartka Chacińskiego. Dogłębnie nakreśla on problem i pokazuje też inne użycia „julki”. Jeśli jednak Wy chcielibyście wybrać i zagłosować na inne słowo, to macie czas do 30 listopada i możecie to zrobić tutaj: https://ankieta.pzwl.pl/floater/preview/26

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 7
smok,zgłoś
Jestem tu po 3 latach od wpisu i Julki mają się dobrze!
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
sfss,zgłoś
"nie wygra słowo wyśmiewające czyjeś poglądy" po czym wybrali dziadersów
Odpowiedz
4Zgadzam się0Nie zgadzam się
julka2137,zgłoś
:( czuję się zraniona. Ale z drugiej strony to prawda. Julki muszą być rombane.
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 4