draq-queen
Kim Lee nie żyje. Była jedną z najpopularniejszych polskich drag queen
Kim Lee

Kim Lee nie żyje. Była jedną z najpopularniejszych polskich drag queen

Źródło zdjęć: © Facebook @Kim Lee
Aneta BańkowskaAneta Bańkowska,19.12.2020 22:43

Kim Lee na scenie występowała od 18 lat. Specjalizowała się w występach orientalnych i tematycznych, angażowała się w akcje społeczne. Od miesiąca leżała w szpitalu pod respiratorem z powodu koronawirusa. Niestety nie udało się jej uratować.

bGxnFZzD

Kim Lee to postać wykreowana przez Andy'ego Nguyena. Urodzony w Wietnamie Andy w Polsce mieszkał od lat 90., a jako drag queen zadebiutował na scenie podczas imprezy halloweenowej w 2002 roku.

Tu warto przypomnieć, kim jest drag queen - i dlaczego piszemy o niej w rodzaju żeńskim, choć Andy był mężczyzną. Drag queen to określenie postaci scenicznej, najczęściej artysty płci męskiej, który wciela się w "rolę" kobiety. W przeciwieństwie do transwestyty nie robi tego jednak dla zaspokojenia potrzeb seksualnych, ale po to, by bawić publiczność.

Drag queens często parodiują stereotypową męskość i kobiecość, a przerysowany makijaż czy choreografia mają pomóc w uzyskaniu dramatycznego lub satyrycznego efektu. Wie o tym doskonale każdy, kto oglądał choć jeden odcinek RuPaul's Drag Race:

'Queens Everywhere’ Performance w/ A'Keria, Brooke, Silky, Yvie & Vanjie | RuPaul's Drag Race S11

Nie powinno się jednak mylić aktora z graną przez niego postacią. I tak: jeżeli w postać drag queen wciela się mężczyzna, to zwracamy się do niego w rodzaju żeńskim tylko podczas występu/gdy wciela się w rolę np. podczas imprezy. W innym wypadku powinniśmy używać formy męskiej. A jeżeli nie mamy pewności - najlepiej zapytać.

bGxnFZzF

Nigdy nie udawałem, że jestem kobietą. Ile widzieliście kobiet noszących siedemnastocentymetrowe obcasy, półtorametrowe peruki i obcisłe sukienki? Nie ubieram się jak kobieta, ubieram się jak drag queen!

- RuPaul

Kim Lee nazywano "najpopularniejszą polskiej drag queen"

Artystka była znana nie tylko jako przedstawicielka sceny drag. Angażowała się też w akcje społeczne, współpracowała z fundacjami i organizacjami równościowymi. Często pojawiała się na imprezach charytatywnych bądź okolicznościowych, brała udział w warsztatach dragowych. W Warszawie można ją było spotkać m.in. w słynnym Worku Kości.

trwa ładowanie posta...

Przyczyną śmierci Kim był koronawirus. 21 listopada na profilu artystki pojawił się wpis, w którym można było przeczytać, że "Andy (Kim Lee) jest od miesiąca nieprzytomny pod respiratorem. Stan jest bardzo ciężki".

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Kim Lee nie żyje. Była jedną z najpopularniejszych polskich drag queen