Katarzyna Lubnauer i lekcje matematyki. MEN szuka efektywnych sposobów nauki
Wiceministra edukacji Katarzyna Lubanuer wypowiedziała się o innowacyjnym podejściu do nauczania matematyki. Posłance zależy, aby dzieci i młodzież przestały bać się królowej nauk. Jakie plany ma MEN?
Katarzyna Lubnauer to polska polityczka, matematyczka oraz nauczycielka akademicka. Ma tytuł doktora nauk matematycznych, a od grudnia 2023 r. jest wiceministrą edukacji w randze sekretarza stanu w rządzie premiera Donalda Tuska.
Podobne
- Słona cena za przecieki z matury z matematyki. Wstyd i upokorzenie
- Od dwóch lat nie byłam w szkole. Jak poszła mi matura? [OPINIA]
- Influencer rozwiązał egzaminem ósmoklasisty. "Nie spodziewałem się"
- Zmiany w szkołach coraz bliżej. Lubnauer przedstawiła plan
- Rekolekcje po zajęciach. Propozycja MEN nie ucieszy uczniów
W czwartek 14 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Matematyki. To właśnie wtedy wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer wzięła udział w lekcji tegoż przedmiotu dla uczniów klasy IV przeprowadzonej w szkole podstawowej nr 109 im. Batalionów Chłopskich na warszawskim Wawrze. Nauka zorganizowana została według nowoczesnego programu "Inteligentna matematyka - zeszyt online". Katarzyna Lubnauer opowiedziała, jak ważne jest prowadzenie lekcji w ciekawy oraz innowacyjny sposób.
Katarzyna Lubnauer o nowym podejściu do matematyki
Nie jest tajemnicą, że sporo uczniów zarówno w szkołach podstawowych, jak i liceach czy technikach ma problem z przyswajaniem wiedzy z matematyki. Wiceszefowa resortu edukacji Katarzyna Lubnauer uważa, że owe kłopoty wynikają ze stresu, a także lęku przed porażką. Właśnie dlatego zdecydowała się wziąć udział w zorganizowanej lekcji matematyki, podczas której wykorzystano innowacyjny program "Inteligentna matematyka - zeszyt online".
Program został stworzony przez naukowców z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Jego nowoczesność polega na wspieraniu nauki matematyki poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji. Taki rodzaj doświadczenia ma być dla uczniów pewnego rodzaju odświeżeniem, a także pokazaniem, że przyswajanie wiedzy może być ciekawe, interesujące, a także szybkie i skuteczne.
- Mogliśmy zobaczyć, jak wygląda ciekawa lekcja matematyki. Widzimy, w jaki sposób sztuczna inteligencja pozwala uczniom zarówno pokonywać trudności, jak i pozwala im samodzielnie się uczyć - powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami wiceszefowa resortu edukacji Katarzyna Lubanuer.
Katarzyna Lubnauer chce zaciekawić uczniów
Wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer w rozmowie z mediami powiedziała, że zarówno jej, jak i jej współpracownikom zależy na wprowadzeniu powiewu nowoczesności do szkół.
- Będziemy szukać innowatorów, będziemy szukać takich rzeczy, które pozwolą uczniom szybciej zdobywać wiedzę, w ciekawszy sposób zdobywać wiedzę. Chyba nie ma nic wspanialszego niż obserwowanie dzieci, które z ciekawością robią swoje zadania, nie mają lęku, czują, że ktoś chce im pomóc, w tym przypadku to zarówno nauczyciel, jak i program. Będziemy się zastanawiać, jak wdrożyć tego typu rozwiązania w różnych szkołach. Natomiast jest dla nas oczywiste, że musimy poznać różne innowatorskie metody, które pomagają uczniom się uczyć - powiedziała Katarzyna Lubnauer.
Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło platformę "Zeszyt Online". Jak informuje radiozet.pl, działa ona bezpośrednio w przeglądarce internetowej, a uczeń po zalogowaniu otrzymuje zadania dostosowane poziomem trudności do jego aktualnych umiejętności. Dostępne tam zadania są bardzo zróżnicowane. Uczeń może zgłębić zarówno elementarną matematykę, jak itarget="_blank"> kursy dla studentów z zakresu analizy matematycznej, logiki, algebry, teorii mnogości, rachunku prawdopodobieństwa, matematyki dyskretnej, równań różniczkowych czy analizy zespolonej.
Kto może pomóc w nauce matematyki?
Platforma "Zeszyt Online" może bez wątpienia bardzo pomóc osobom, które mają problem z przyswajaniem wiedzy z matematyki. Nie każdy jednak lubi rozwiązywanie zadań bez konkretnego oraz logicznego tłumaczenia zasad. Na szczęście istnieją również inne metody nauki matematyki. Uczniowie mogą korzystać z wielu kanałów dostępnych na platformie YouTube bądź TikTok.
Królem matematyki na YouTube jest działający na tej platformie od 13 lat Michał Budzyński, w sieci znany jako "Matemaks". Przez kilkanaście lat działalności w internecie pomógł wielu uczniom przygotować się do najważniejszych egzaminów. Film, w którym tłumaczy, w jaki sposób nauczyć się matematyki obejrzano ponad pół miliona razy.
Jak się uczyć matematyki - sprawdzone sposoby Matemaksa
Paulina od Matematyki to korepetytorka również prowadząca własny kanał na platformie YouTube. Udało jej się zebrać tam ponad 70 tys. subskrypcji. Podobnie do Matemaksa Paulina tłumaczy zarówno podstawowe, jak i bardziej skomplikowane zagadnienia matematyczne. Pomaga przygotować się do egzaminów w szkołach podstawowych oraz matury. Na swoim kanale również odpowiada na męczące wielu pytanie. Czy każdy może nauczyć się matematyki? I jeśli tak, to w jaki sposób?
💥Czy KAŻDY może nauczyć się matematyki❓❗ Jeśli tak to jak❓
Jeśli ktoś woli krótsze oraz bardziej skondensowane przekazywanie wiedzy, również znajdzie coś dla siebie. "Matematykagryzie" to konto działające na TikToku. Obserwowane jest przez ponad pół miliona osób. Charakteryzuje się prostym oraz konkretnym tłumaczeniem wielu zagadnień matematycznych. Uczniowie, którzy lubią szybkie przejście do sedna, bez wątpienia zaprzyjaźnią się z tym profilem.
Uczniowie, którzy są zwolennikami tradycyjnych metod nauczania, też znajdą coś dla siebie. Na rynku dostępnych jest wiele książek oraz repetytoriów, w których wiedza również jest przekazywana w bardzo prosty oraz zrozumiały sposób. Zawsze istnieje także opcja wybrania się na korepetycje oraz skorzystanie z usług doświadczonych nauczycieli bądź zdolnych studentów.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Koniec z wagarami? MEN chce walczyć z niską frekwencją
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos