Kanada zbuduje narodowy pomnik LGBTQ+. Będzie przypominać burzowe chmury i kulę dyskotekową
W stolicy Kanady, Ottawie, powstanie narodowy pomnik na cześć społeczności LGBTQ+. Pracę nad budowlą zakończą się do 2025 roku. Architekci przy projektowaniu pomnika zainspirowali się naturą... i dobrym melanżem.
Podczas gdy na ulicach polskich miast grasują "homofobusy", Kanadyjczycy zdecydowali się uhonorować społeczność LGBTQ+ narodowym pomnikiem. Architekci w projektowaniu bryły monumentu zainspirowali się wyglądem chmury burzowej i kuli dyskotekowej. Projekt budowli zaprezentowano podczas eventu z udziałem ministra dziedzictwa Kanady, Pablo Rodrigueza.
Podobne
- Szansa na legalizację małżeństw jednopłciowych w Ukrainie? Zaskakujący efekt wojny
- Czy ksiądz odprawi mszę św. za związek homoseksualny? Odpowiedzi mogą zaskoczyć!
- Homofobiczne show w rosyjskiej telewizji. Faceci muszą udowodnić, że są hetero
- Nieważne, kim jesteś i jak się ubierasz - liczą się KOMPETENCJE. Biden zatrudnił EKSPERTO ds. energii jądrowej i aktywisto LGBT+
- Kubańczycy za legalizacją małżeństw jednopłciowych i prawem do adopcji
W skład monumentu będą wchodziły: platforma widokowa, scena, ogród z ziołami, uzdrowicielski krąg i miejsca do siedzenia. Z pomnika będzie się roztaczał malowniczy widok na Ottawę i rzekę.
Kanada buduje narodowy pomnik LGBTQ+
Pomnik ma upamiętnić tzw. czystkę LGBT, czyli szeroko zakrojone działania kanadyjskiego rządu, trwające od lat 50. do lat 90. XX wieku, które miały na celu wykluczenie z życia społecznego osób z mniejszości seksualnych. Według szacunków działania skrzywdziły ok. 9 tys. osób. Premier Kanady Justin Trudeau w 2017 roku przeprosił osoby, które ucierpiały w wyniku wieloletniej dyskryminacji.
Członkini zespołu projektowego Shawna Dempsey powiedziała, że: - Wszystkie pomniki w Ottawie powinny być przynajmniej w 10% queerowe, ale nie są. Dlatego my stworzyliśmy pomnik, który jest w 110% queerowy, w 110% jest nasz. To queerowa przestrzeń, w której wszyscy są mile widziani przez 365 dni w roku.
Za budowlę zapłaci kanadyjski rząd
Pomnik, którego koszt wyniesie 8 milionów dolarów, zostanie ufundowany z odszkodowania, jakie rząd kanadyjski zapłaci za historyczną, instytucjonalną dyskryminację mniejszości seksualnych. Architekci przy projektowaniu budowli konsultowali się ze społecznością LGBTQ+ i rdzennymi mieszkańcami Kanady.
Zwycięski projekt zyskał uznanie w oczach ministra dziedzictwa, bo wyróżniał się inkluzywnym, innowacyjnym i przemyślanym charakterem. - Monument spełnia kluczowe kryteria konkursu, czyli edukuje, upamiętnia, celebruje, inspiruje oraz zapewnia bezpieczną przestrzeń zarówno do świętowania, jak i do refleksji - powiedział Pablo Rodriguez. - To świadectwo siły, odwagi i determinacji społeczności LGBTQ+ w Kanadzie.
Źródła: cbc.ca/architectu.pl
Popularne
- PiriPiri zrobiło pierwsze w Polsce lody z kebabem. To nie jest żart
- Wersow wypuściła "Dorosłe serce". Śpiewa, że otrzymała chłód
- Rosyjski youtuber przesadził z prankami. Policja nie miała litości
- Pierwszy na świecie wyścig plemników. Będą zakłady, kamery, a nawet komentator
- "Best feeling, pozdro z fanem". O co chodzi w tym trendzie?
- Bombardiro Crocodilo i inne brainroty AI. Ten trend wyżre ci mózg
- Sylwester Wardęga przegrał z Marcinem Dubielem. Musi zapłacić 350 tys. zł?
- Gimpson (Gimper) ogłosił swój ostatni koncert. Klub wyprzedał W GODZINĘ
- Julia Żugaj ma nowego chłopaka? "Jest dla mnie teraz ogromnym wsparciem"