społeczeństwo
Marianna "won z mojego miasta" Schreiber z własną platformą na Paradzie Równości
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu wspiera uchodźców z Ukrainy i przyjmuje ich na zajęcia

Źródło zdjęć: © Canva, Facebook, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Anna RusakAnna Rusak,24.03.2022 12:30

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu postanowił kompleksowo pomóc studentom z Ukrainy. Nie tylko zerwał umowy z uniwersytetami z Rosji i Białorusi wspierającymi wojnę, ale i ułatwił życie studentom z Ukrainy.

bFPumFvT

Uniwersytety wspierają uchodźców z Ukrainy na wiele sposobów, o czym już pisaliśmy, gdy zbieraliśmy najciekawsze inicjatywy. Niektóre z nich idą jednak o krok dalej i oprócz kursów czy zbiórek planują poważniejsze inicjatywy pomocowe. Tak jest w przypadku Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Uniwersytet Medyczny - jak podaje poznański portal wtk.pl - postanowił zerwać umowę z uniwersytetami w Rosji i na Białorusi, jeśli te popierają działania wojenne Rosji na Ukrainie. Zamierza też przyjmować ukraińskich studentów na studia.

bFPumFvV

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu wspiera uchodźców z Ukrainy

W środę senat Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu miał zatwierdzić szczegółowe działania dotyczące osób z Ukrainy. Dzięki nim studenci z tego kraju z kierunków lekarskich i lekarsko-dentystycznych będą mogli aplikować na studia w Poznaniu w prostszy i szybszy sposób.

To samo dotyczy studentów z Polski, którzy do tej pory studiowali na Ukrainie. Rekrutacja ma ruszyć już w przyszłym tygodniu. Bardzo ważną częścią tych działań jest też możliwość uczestnictwa w bezpłatnym kursie języka polskiego medycznego.

bFPumFvX

Brak barier językowych

Kurs przeznaczony jest dla lekarzy, pielęgniarek i położnych. Żeby wziąć w nim udział trzeba jednak władać językiem polskim w stopniu komunikatywnym. Jeśli jednak pojawią się studenci, którzy w ogóle nie znają naszego języka, będą mogli skorzystać najpierw z zapewnionego przez poznańską uczelnię kursu podstawowego.


Oferujemy 30-godzinne kursy na poziomie podstawowym i zaawansowanym. Zajęcia będą odbywać się na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu - w zależności od grupy - w godzinach przedpołudniowych lub popołudniowych. Nauka w grupach maksymalnie 15-osobowych.

- ump.edu.pl

To naprawdę ważna inicjatywa. Przede wszystkim dlatego, że bariera językowa w tym wypadku może być poważną przeszkodą w zdobywaniu wiedzy i uczestniczeniu w zajęciach. Dobrze, że poznańska uczelnia tak aktywnie wspiera osoby z Ukrainy.

Źródło: ump.edu.pl, https://wtk.pl/news/79327-poznanski-uniwersytet-medyczny-zrywa-wspolprace-z-rosyjskimi-i-bialoruskimi-uczelniami-otwiera-rekrutacje-dla-uchodzcow-z-ukrainy

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Aborcyjny Dream Team oddaje głos facetom: "Jej ciało - jej wybór"