Jak napisać pierwsze CV? Poradnik dla świeżaków na rynku pracy
Co wpisać do CV, kiedy aplikujesz do pierwszej pracy w życiu? Czym warto się pochwalić rekruterowi, a na co lepiej spuścić zasłonę milczenia? Wszystkiego dowiesz się w tym poradniku!
Moje pierwsze CV w życiu było złe. Fatalne. Tragiczne. Przechodzą mnie ciary żenady, kiedy o nim myślę. Aplikowałem na bezpłatne praktyki copywriterskie w jakiejś randomowej agencji reklamowej i chciałem, żeby moje CV wyglądało ładnie. Dlatego zrobiłem je w Paincie, przyozdobiłem fociszą z wakacji i... o dziwo się dostałem – podejrzewam, że pracodawca wziął mnie, bo nic nie musiał za mnie płacić.
Podobne
- CV osób niebinarnych są częściej pomijane podczas rekrutacji
- Viralowy Tata radzi młodym by wysyłali CV do sąsiadów, zamiast się lenić
- Program, który pomaga znaleźć kobietom pracę, rusza z rekrutacją. Wyślijcie Her Impact swoje CV
- Romantyzowanie pracy dzieci? Halo, mamy XXI wiek i nie chcemy już tej Waszej korpo kultury pracy
- Sukces 4-dniowego tygodnia pracy na Islandii. Czy polski kult zapi*rdolu to widzi?
Od tamtej pory wysłałem setki CV do różnych firm, wielokrotnie modyfikując dokument, sugerując się informacjami zwrotnymi od rekruterów. Nie chwaląc się przesadnie, myślę, że umiem pisać CV, które przykuwa uwagę. Dlatego posiłkując się swoim doświadczeniem i wskazówkami w internecie, chcę Ci podpowiedzieć, jak napisać pierwsze CV w życiu, abyś na starcie nie popełniał_a moich błędów.
CV ucznia lub studenta – napisać przy pomocy kreatora czy samodzielnie?
Jeśli nie zajmujesz się projektowaniem graficznym i – podobnie jak ja – masz mierne wyczucie stylu, skorzystaj z pomocy kreatora CV online. Nie baw się w pisanie CV w Wordzie, Paincie, Notatniku, LibreOffice, ponieważ zazwyczaj efekt będzie kłuł w oczy amatorszczyzną – a przecież zależy Ci na tym, aby pracodawca postrzegał Cię jako osobę profesjonalną.
Kiedy wpiszesz w Google frazę "kreator CV online", to większość narzędzi, które wyświetlają się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, jest darmowych na początkowym etapie. Korzystanie z nich jest proste, intuicyjne, a stworzone dzięki nim CV wygląda fachowo i estetycznie. Nie zareklamuję żadnego z nich, żeby nikogo nie faworyzować. Potestuj 3-4 narzędzia i wybierz odpowiednie dla siebie.
Jakie zdjęcie wybrać do CV?
Proszę, nie otwieraj folderu ze zdjęciami z wakacji. Wybierz fotografię, na której wyglądasz profesjonalnie i schludnie. Nie masz takiej fotki? Żaden problem. Ubierz się w smart casualowy outfit, ogarnij włosy, lekko przypudruj twarz, zadbaj o dobre światło, o jasne, jednolite tło, delikatnie się uśmiechnij i strzel seflie. Pamiętaj, że zdjęcie powinno być wykadrowane od talii lub ramion w górę.
Co napisać w pierwszym CV, kiedy nie masz doświadczenia zawodowego?
Przede wszystkim nie myśl o tym, że nie masz co wpisać w rubryce "Doświadczenie zawodowe". Jako uczeń lub student na pewno jesteś w stanie pochwalić wieloma innymi aktywnościami i dziedzinami swojego życia, które mogą przekonać pracodawcę do zaufania Tobie i zatrudnienia Cię do pierwszej pracy. Trzeba tylko wiedzieć, jak się "dobrze sprzedać". W jaki sposób to zrobić?
Opisz sytuację, w której odpowiadałeś_aś za zespół, za wykonanie jakiegoś zadania i udało Ci się zrobić to z sukcesem. Opisz działalności, w których wykazałeś_aś się inicjatywą – jeśli działałeś_aś w samorządzie uczniowskim, studenckim, robiłeś_aś gazetkę szkolną, studencką, udzielałeś_aś się charytatywnie, realizujesz swoją pasję i coś osiągnąłeś_aś w tej dziedzinie. Napisz to wszystko!
Pochwal się, jakie masz zainteresowania!
To jest dobry moment, aby przekonać do siebie pracodawcę. Jeśli bowiem aplikujesz np. do redakcji portalu kulturalnego, napisz w swoich zainteresowaniach, że jesteś na bieżąco z nowościami filmowo-serialowo-książkowymi, piszesz swojego bloga albo ukończyłeś_aś klasę/studia o profilu społeczno-humanistycznym i umiesz składać słowa w zrozumiałe zdania.
Jeśli aplikujesz do butiku/sieciówki odzieżowej, napisz w swoich zainteresowaniach, że interesujesz się modą, znasz najnowsze trendy, oglądasz pokazy znanych projektantów i sam_a maższysz o stworzeniu własnej kolekcji. Ważne jest to, aby wszystko, co opisujesz w rubryce "Zainteresowania" było związane z charakterem stanowiska na jakie aplikujesz. Tylko nie lej wody!
Jak opisać swoje umiejętności?
Jeśli jesteś komunikatywny_a, lojalny_a, cierpliwy_a, umiesz pracować pod presją, jesteś gotowy_a do poświęceń… to wiedz, że Twoje CV zniknie w morzu innych dokumentów, ponieważ wszyscy inni są komunikatywni, lojalni, cierpliwi, potrafią pracować pod presją, są gotowi do poświęceń, itd. Oczywiście warto się pochwalić takimi umiejętnościami, ale skup się na tym, czym możesz się wyróżnić.
- Umiesz zarządzać czasem? Napisz, z jakich aplikacji lub rozwiązań korzystasz i co dzięki nim udało Ci się poprawić w swojej pracy
- Bez problemu dogadujesz się z ludźmi? Napisz, że masz doświadczenie w sprzedaży przedmiotów na Allegro lub OLX i pochwal się tym, że otrzymujesz pozytywne oceny z transakcji
- Szybko się uczysz? Napisz że po wakacyjnym wyjeździe nauczyłeś_aś się obsługiwać program do obróbki filmów i zmotnowałeś_aś amatorski klip na pamiątkę podróży
- Potrafisz obsługiwać Power Pointa? Wklej link do prezentacji, z której jesteś naprawdę dumny_a
Czy pisać list motywacyjny?
Są różne szkoły, niemniej uważam, że nie ma potrzeby tego robić, bo wszystko, czym chcesz przekonać do siebie rekrutera, można zawrzeć w CV. Jeśli więc aplikujesz do pierwszej pracy i w ogłoszeniu wyraźnie nie jest to wymagane, nie pisz listu motywacyjnego. Ja zazwyczaj umieszczałem w nagłówku CV 2-3 krótkie zdania, dlaczego aplikuję do tej konkretnej firmy, aby połechtać ego pracodawcy.
O czym jeszcze warto pamiętać podczas pisania CV?
- Napisz, jak można się z Tobą skontaktować – w widocznym miejscu np. pod zdjęciem lub w nagłówku podaj numer swojego telefonu, adres mailowy, adres korespondencyjny
- Pamiętaj o klauzuli RODO: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko [źródło: livecareer.pl]
Powodzenia w szukaniu pierwszej pracy i daj znać, jak Ci poszło!
Skoro poradnik przeczytany, no to koniec roboty na dziś. Sprawdź, jak zrobić pyszniutki sernik z "Przyjaciół"?
Popularne
- Rozwój PSZOK-ów dzięki funduszom unijnym
- Poznaj Polskę na dwóch kołach
- Liam Payne wiecznie żywy. Znów usłyszymy jego głos
- Marcin Dubiel próbuje wrócić do internetu. Kolejny epic fail
- Kamil z Ameryki w akcji. Koszulki #freebudda wspierają Strefę 77
- Wojtek Gola na streamie u Jelly Frucika. Było piekielnie gorąco
- Młodzi na rynku pracy w Unii Europejskiej
- Rok po wybuchu Pandora Gate. Co dalej z ekstradycją Stuu?
- Fundusze unijne a problemy szkół