policja
Policjanci ukarani za film na TikToku. Wrócą do pracy na ulicy
Kampania policji "Swiadomość"

Jak bezpiecznie korzystać z Bolta i Ubera? Rady warszawskich policjantek

Źródło zdjęć: © Vibez / Canva, Policja
Blanka RogowskaBlanka Rogowska,23.11.2022 18:30

Otwórz szybę, jeśli poczujesz się senna. Nie masz obowiązku odpowiadać na pytania kierowcy. Udostępnij trasę przejazdu znajomemu. To tylko niektóre z zasad bezpiecznego korzystania z tzw. przejazdów na aplikację, jak np. Bolt czy Uber. Najważniejsze rady dla klientek tych aplikacji zebrały warszawskie policjantki, które wystąpiły w spocie kampanii społecznej "Świadomość".

bGxCCRHD

- Każda z nas ma prawo do relaksu po pracowitym tygodniu - mówi na nagraniu idąca wieczorem ulicą młoda kobieta. Z nią kolejne panie, które najwyraźniej właśnie wracają z imprezy lub wieczornego spotkania, wsiadają do samochodu, a wcześniej dają rady, jak bezpiecznie korzystać z przejazdów oferowanych przez takie aplikacje, jak np. Uber, czy Bolt.

"Świadomość". Policja radzi, jak korzystać z przejazdów "na aplikację"

Na końcu wszystkie występujące w spocie dziewczyny widzimy już nie wieczorem, a za dnia, w dodatku w pracy. Okazuje się, że to funkcjonariuszki z Oddziału Prewencji Policji w Warszawie.

Nagranie, o któym mowa, to spot warszawskiej policji zrealizowany w ramach kampanii społecznej pt. "Świadomość" na polecenie nadinsp. Pawła Dzierżaka, komendanta stołecznego policji.

Kampania społeczna "Świadomość". OPP Warszawa

Bezpieczeństwo kobiet w Uberze i Bolcie

O tym, że bezpieczeństwo kobiet podczas podróży przewozami "na aplikacje" może być zagrożone, świadczą zarówno policyjne statystyki, jak i medialne doniesienia.

bGxCCRHF

Jak podało 19 listopada Radio Zet, przez kilka miesięcy trwała w Warszawie kontrola kierowców, świadczących takie przewozy. Wyniki są druzgocące. Na 1098 skontrolowanych kierowców, 114 nie miało wymaganych prawem licencji na przewóz osób, 65 nie miało nawet prawa jazdy, a 44 osoby miały taki dokument, ale fałszywy. Pięć osób prowadziło samochód w stanie nietrzeźwości po alkoholu, a dwie będące pod wpływem środków odurzających.

W czerwcu stołeczna "Wyborcza" opisała historię kobiety, która padła ofiarą napaści seksualnej. Klientka wracała pojazdem "na aplikację" z imprezy, a  - jak pisze "Wyborcza" - "ocknęła się w aucie naga od pasa w dół, a kierowca leżał na niej, też półnagi". Miesiąc później "Rzeczpospolita" opisywała atak kierowcy Ubera na kobietę wracającą wieczorem ze spotkania. Według ustaleń dziennikarzy, sprawca "zjechał nad Wisłę, zatrzymał się na szutrowej drodze, przesiadł się na tylne siedzenie i zaczął napastować ofiarę".

Jak informuje nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik komendanta stołecznego, od początku tego roku do 15 listopada policjanci w samej tylko Warszawie odnotowali 22 zdarzenia, w których kobiety zostały wykorzystane przez kierowców.

bGxCCRHH

Jak dbać o bezpieczeństwo w przejazdach typu Bolt czy Uber? Lista zasad

Policjanci zdają sobie sprawę, że wiele takich sytuacji nie zostało im zgłoszonych.

- W tym miejscu zachęcamy, aby żadnej takiej sytuacji nie pozostawiać bez reakcji ze strony osób poszkodowanych - mówi nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik komendata stołecznego, cytowany w informacji prasowej na stronie komendy stołecznej. Idodaje:

- Szczegółowa analiza zdarzeń, które w ostatnich latach miały miejsce na terenie Warszawy i okolicznych powiatów pokazuje, że ostrożność powinny zachować przede wszystkim młode kobiety, często studentki, które wracając do domu ze spotkań, korzystają z tzw. przewozów osób. Dlatego podjęto decyzję, aby w kampanii uwzględnić kierowanie informacji do takich podmiotów, jak uczelnie. Zależy nam również, aby wszystkie niebezpieczne zdarzenia, które zaistniały, były zgłaszane Policji.

bGxCCRHN

Oto lista zasad, które warszawskie policjantki polecają korzystającym z takich przejazdów kobietom:

 • pamiętaj, by sprawdzić, czy pojazd posiada właściwe oznakowanie,
 • zanim wsiądziesz, upewnij się, że to samochód wskazany w aplikacji,
 • nie zapomnij sprawdzić, czy kierowca jest tym samym co wskazany w aplikacji ,
 • warto udostępnić trasę przejazdu osobie zaufanej,
 • nie bój się poprosić o zmniejszenie temperatury, ta może wywołać u ciebie senność, możesz też sama uchylić szybę,
 • nie masz obowiązku odpowiadać na pytania kierowcy, przez cały czas możesz prowadzić rozmowę telefoniczną ze znajomą,
 • pamiętaj, że na każdym etapie możesz zrezygnować z usługi przewozu,
 • w razie zagrożenia, nie zastanawiaj się zatelefonuj pod nr alarmowy 112.
Co o tym myślisz?
 • serduszko
 • ogień
 • uśmiech
 • smutek
 • złość
 • kupka
Komentarze (0)
arrow
Tajemnicze morderstwo studentów w Idaho. Policja bezradna