Prawidłowa temperatura ciała

Ile wynosi prawidłowa temperatura ciała? Zapomnij o 36,6 stopnia

Źródło zdjęć: © Getty Images
KIW,
14.02.2024 19:30

Powszechnie uważa się, że prawidłowa temperatura ciała zdrowego człowieka wynosi 36,6 stopnia Celsjusza, z niewielkimi odchyleniami. Jednakże, badania przeprowadzone w ostatnich latach sugerują, że ta powszechnie znana wartość nie jest właściwa. Co więcej, z biegiem czasu ciała ludzi stają się coraz chłodniejsze. Można zapytać, jak to jest możliwe?

Badania przeprowadzone przez zespół Julie Parsonnet na Uniwersytecie Standorfa w Kalifornii, które obejmowały analizę setek tysięcy pomiarów temperatury wykonanych w ciągu ostatnich 150 lat, wykazały, że przeciętna temperatura ciała zdrowego człowieka powoli, ale systematycznie maleje.

Chociaż nowa norma nie została jeszcze precyzyjnie ustalona, badacze są zgodni co do jednego: ludzie są coraz zimniejsi. Jak podsumowuje Julie Parsonnet: "Wartość 36,6 stopnia Celsjusza, której wszyscy uczyliśmy się jako naszej normalnej temperatury, jest błędna".

Badania, które dowodzą tego twierdzenia, uwzględniają 677 tys. pomiarów temperatury, wykonanych w różnych epokach. Dotyczą one m.in. weteranów wojny secesyjnej, czyli ludzi urodzonych w pierwszej połowie XIX wieku, pomiarów wykonanych w latach 70. czy pacjentów Stanford Health Care z lat 2007-2017.

Temperatura ludzkiego ciała jest coraz niższa

Dane opracowane na podstawie tych badań są jednoznaczne – przeciętna temperatura ciała spada z dekady na dekadę, mniej więcej o 0,03 stopnia Celsjusza na 10 lat. Jedną z możliwych przyczyn jest fakt, że norma, wahająca się w zależności od rejonu świata od 36,6 do 37 stopni Celsjusza (98,6 stopnia Fahrenheita) została wyznaczona przez niemieckiego lekarza Carla Reinholda Augusat Wunderlicha w połowie XIX wieku.

Wówczas stan zdrowia przeciętnej osoby mógł różnić się od obecnego, ze względu na liczne stany zapalne, co mogło prowadzić do niewielkiego, ale widocznego w statystykach podwyższenia przeciętnej temperatury.

Badacze zwracają uwagę, że na wynik pomiaru wpływa wiele innych czynników, takich jak miejsce wykonania pomiaru (usta, pacha, odbyt), pora dnia, płeć (temperatura kobiet jest nieco wyższa i waha się w zależności od cyklu menstruacyjnego), a także takie czynniki, jak metabolizm, skład ostatniego posiłku i czas, jaki od niego upłynął. Znaczenie może mieć także sama jakość przyrządów pomiarowych.

Z tego powodu badacze nie wskazali nowej normy temperatury ludzkiego ciała, ograniczając się do stwierdzenia, że jest ona obecnie niższa od powszechnie przyjętej. Jak zauważa Julie Personnet, fizjologia współczesnych ludzi odbiega od fizjologii osób z przeszłości.

Źródło: tech.wp.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Marian,zgłoś
0,03 st C na 10 lat to raczej niewykrywalne poza tym pytanie czym mierzono te temperatury jaka była dokładność starych termometrów i obecnych tu jest wiele zmiennych może dawniej ludzie byli zdrowsi i silniejsi niż my teraz co do miejsca pomiarów to niestety tak jest że gdzie by się nie przyłożyło to jest inny wynik nawet pod pachą ułożenie termometru ma znaczenie oczywiście jak to jest 38,5 st C to wiadomo że jest gorączka i te 0,03 st nie ma znaczenia
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się