Robert Lewandowski

Gwizdy na meczu Polska - Anglia. Chcecie światowego poziomu? To sami zachowajcie choć trochę kultury

Źródło zdjęć: © Twitter.com, Materiały własne red. Vibez
Anna RusakAnna Rusak,09.09.2021 12:50

Zamiast szacunku – gwizdy. Tak zachowują się nasi kibice, a my możemy się tylko za nich i przez nich wstydzić

Niby wszystko fajnie, bo ostatecznie środowy mecz Polska – Anglia zakończył się remisem (decydującą bramkę w doliczonym czasie strzelił Damian Szymański), ale ogromny wstyd i niesmak pozostał. Tym razem jednak nie chodzi o piłkarzy.

Brakiem szacunku, klasy, może świadomości, a na pewno empatii wykazali się nasi kibice. Może i nie wdali się w jakieś kibolskie bójki po meczu, ale pokazali, że zupełnie nie zdają sobie sprawy z istoty akcji "Black Lives Matter", a rasizm chyba wcale im nie przeszkadza.

Gwizdy i brak szacunku

O tym, że może dojść do takiej sytuacji, w zasadzie było wiadomo już od początku. Pozytywnie nie nastrajały wcześniejsze mecze Anglików z Węgrami w Budapeszcie – tutaj kibice wygwizdali i zaatokowali piłkarzy, naśladując m.in. odgłosy małp. A przecież, jak wiemy, nasz kraj pod niektórymi, ideologicznymi aspektami ma ostatnio niestety wiele wspólnego z Węgrami.

trwa ładowanie posta...

U nas może nie doszło do aż tak drastycznych i obrazoburczych gestów, ale zanim męcz się na dobre zaczął, nasi kibice pokazali swoją "klasę". Przez "klasę" oczywiście rozumiem skandaliczne zachowanie, które polegało na wygwizdaniu klęczących, angielskich piłkarzy.

Po co klękali?

Gdybyście się zastanawiali, czemu piłkarze w ogóle to zrobili, to musicie wiedzieć, że w Anglii antyrasistowska akcja "Black Lives Matter" wcale się nie skończyła. To wciąż ważny temat, w związku z czym angielscy piłkarze od miesięcy po prostu przed każdym meczem klękają na jedno kolano. W ten sposób wyrażają swoje wsparcie dla dyskryminowanych i nierówno traktowanych osób na całym świecie.

Na szczęście nasi piłkarze odpowiednio zareagowali na zachowanie swoich kibiców. Robert Lewandowski znacząco spojrzał się na trybuny i wskazał palcami na naszyty na koszulkach napis "RESPECT".

trwa ładowanie posta...

Gdyby jednak spojrzeć na Twittera, to szybko okazałoby się, że znaczna część z kibiców wciąż uważa, że zachowanie Anglików to "populistyczny gest" i nie powinno mieszać się polityki ze sportem.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Przypomnijmy jednak, że nie jest to jakaś tam kolejna akcja "uderzająca w polskość". To pokłosie śmierci George'a Floyda, które rozrosło się w wielki i bardzo ważny ruch społeczny, nominowany nawet do Pokojowej Nagrody Nobla!

W tym wszystkim nie chodzi w końcu o to, czy lubimy Anglików, czy nie. Nie chodzi nawet o to, z kim gramy. Chodzi o szacunek do wszystkich prześladowanych i zmarłych osób, a także o walkę z przemocą wobec osób czarnoskórych i z rasizmem. Walkę, którą potrafimy tylko wygwizdać. Ale w zasadzie czego można się po nas spodziewać – w końcu wciąż mamy problem ze słowem "murzyn", prawda?

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0