kobieta tańcząca na rurze

Tańczę na rurze i nie rozbieram się za pieniądze

Źródło zdjęć: © Pexels
Zofia WilczuraZofia Wilczura,14.11.2020 10:00

Mamy XXI wiek, a osoby tańczące na rurze wciąż są stygmatyzowane. Powód? Pole dance wielu osobom nadal kojarzy się z klubami nocnymi i striptizem. W rzeczywistości jest to dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportu.

Szok? Czy właśnie nazwałam pole dance sportem? Otóż Globalne Stowarzyszenie Międzynarodowych Federacji Sportowych już jakiś czas temu potwierdziło, że taniec na rurze to SPORT.

Aktualnie wiele organizacji zajmujących się organizowaniem zawodów w tej dyscyplinie walczy o to, aby znalazła się ona (a dokładnie styl "Pole Sport") na liście sportów olimpijskich. I jest duża szansa, że to się uda.

Moja przygoda z tańcem na rurze rozpoczęła się po tym, jak 2 lata temu trafiłam na Instagramie na post, w którym dziewczyna pokazywała swój własny układ taneczny. To był moment, kiedy zobaczyłam, że jest to prawdziwa sztuka. I uznałam, że może warto spróbować czegoś nowego.

trwa ładowanie posta...

Pierwsze zajęcia Pole Sport były naprawdę ciężkie. Okazało się, że w moim ciele jest tyle mięśni, o istnieniu których nie miałam pojęcia. Przez następny tydzień miałam takie zakwasy, że ledwo chodziłam.

Pole dance jest też niesamowitym workout’em. To trening całego ciała. Podczas godzinnej sesji spala się od 300 do nawet 700 kalorii, a w dodatku mięśnie rąk, brzucha i kręgosłupa bardzo się rozwijają i wzmacniają.

Z każdym tygodniem zajęć czułam się coraz lepiej, a moje ciało stawało się silniejsze. Do tej pory jest to dla mnie terapia nie tylko ciała, ale i duszy. Na zajęciach można się naprawdę zmęczyć i wyrzucić z siebie wszystkie złe emocje nazbierane w ciągu dnia. A fun na całego zaczyna się, kiedy poznasz już podstawowe kroki i figury i możesz kombinować z układami do wybranej muzyki.

typy tańca na rurze
typy tańca na rurze (Angelika Sętorek )

Jest wiele stylów tańca na rurze. Pole Sport czy Pole Fitness to te o charakterze bardziej sportowym. A ten, który większość z nas kojarzy, to Exotic Pole Dance. Właśnie z nim możemy się spotkać w klubach - to w tym stylu tańczą striptizerki. Teraz już wiem, jak trudną, wymagającą sprawności i siły fizycznej pracę wykonują. To muszą być niezwykle silne babki!

Niewiele osób zdaje sobie też sprawę z tego, że Exotic Pole Dance nie jest zarezerwowany tylko dla klubów nocnych. Zajęcia prowadzone w tym stylu mogą być też wspaniałym przeżyciem dla kobiety, która np. chce wzmocnić swoje ciało, odkryć kobiecość, poczuć się seksownie.

Dużo się ostatnio mówi o odzyskiwaniu własnej seksualności i świadomości ciała. Dlaczego więc nie zaakceptować takiej formy ćwiczeń? Pomijając fakt, że taniec na rurze w każdej formie jest niesamowicie wyczerpującym sportem, to akurat exotic ma do siebie to, że pozwala na poznanie swojego ciała i duszy.

Jesteście ciekawi, jakie możliwości daje rurka? Koniecznie zajrzyjcie na te kanały:

'Falling' (Twin Peaks theme) - spinning pole dance choreography

Pole Art Routine 165 - Level 5 (Beyonce - Haunted)

"Bellyache" - Pole dance choreography & performance at a pole show

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 9
  • emoji ogień - liczba głosów: 11
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0