Black Lives Matter

Ruch Black Lives Matter nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla 2021

Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,01.02.2021 14:29

Norweski poseł Petter Eide nominował ruch BLM do pokojowego Nobla za "walkę z rasizmem i przemocą na tle rasowym" – informuje CNN.

Petter Eide powiedział dla CNN, że: – W BLM ujrzałem dziedzictwo zarówno ruchu walczącego o prawa obywatelskie w Ameryce, jak i ruchu przeciwko apartheidowi w Południowej Afryce. Norweski Komitet Noblowski zawsze dostrzegał silny związek między sprawiedliwością rasową a pokojem – stwierdził polityk norweskiej lewicy.

Do Pokojowej Nagrody Nobla możę nominować każdy norweski polityk, który pełni służbę na szczeblu krajowym. Wnioskujący o przyznanie nagrody musi się zmieścić w limicie 2000 słów, aby uzasadnić swoją propozycję.

Czym jest Black Lives Matter?

Black Lives Matter narodziło się w 2012 roku po śmierci Trayvona Martina na Florydzie. Od tamtego czasu, od pojedynczego hashtagu, BLM rozrosło się do międzynarodowego ruchu, który przeciwstawia się systemowemu rasizmowi oraz nagłaśnia przypadki brutalnego zachowania policji. W 2020 roku BLM zmobilizowało Amerykanów do wyjścia na ulice w ramach protestu przeciwko śmierci George'a Floyda.

BLM reaguje na nominację do pokojowego Nobla

Jesteśmy największym ruchem społecznym w historii świata – oświadczyło BLM na Twitterze. – Dziś zostaliśmy nominowani do Pokojowej Nagrody Nobla. Ludzie budzą się na nasze globalne wezwanie o rasową sprawiedliwość, o koniec ekonomicznej niesprawiedliwości, ekologicznego rasizmu i białej supremacji. Dopiero zaczynamy.

trwa ładowanie posta...

Termin nadsyłania nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla 2021 upływa 1 lutego. Zwycięzca zostanie wybrany w październiku, a ceremonia wręczenia zaszczytnej nagrody zaplanowana jest na 10 grudnia.

Przeczytajcie nasz wywiad z Jankiem Radziwionem – nastolatkiem zatrzymanym przez policję podczas Strajku Kobiet.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0