Feminatywy urząd Gdańsk

Feminatywy w gdańskim urzędzie miasta. Prezydentka Aleksandra Dulkiewicz: "Wspierajmy różnorodność"

Źródło zdjęć: © Aleksandra Dulkiewicz, Facebook
Anna RusakAnna Rusak,29.07.2022 12:30

Prezydentka Gdańska chce, żeby każdy w urzędzie czuł się akceptowany, dlatego wprowadza możliwość używania feminatywów. Nie wszystkim się to jednak spodobało.

Feminatywy wciąż -  niestety - nie cieszą się wielką popularnością. Dla wielu to "lewacki wymysł" czy "zaśmiecająca język nowomowa". Na szczęście nie wszyscy są takiego zdania.

Prezydentka Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz - właśnie wprowadziła możliwość stosowania żeńskich form nazw stanowisk w gdańskim urzędzie miejskim.

Feminatywy w gdańskim urzędzie

Dulkiewicz na swoim profilu na Facebooku ogłosiła, że od 1 sierpnia w gdańskim urzędzie będzie można swobodnie posługiwać się żeńskimi formami nazw stanowisk. Uważa, że w miejscu pracy każdy z nas powinien czuć się akceptowany, a za jej decyzją stoją m.in. prośby samych pracownic urzędu.


"Miejsce pracy powinno być przestrzenią, w której każda i każdy z nas – bez względu na wiek, płeć i przekonania – mógł czuć się w pełni akceptowany, a nasze wzajemne relacje opierały się na szacunku i sprzyjały wspieraniu różnorodności. Dlatego od 1 sierpnia wprowadzam w gdańskim urzędzie miejskim możliwość stosowania żeńskich form nazw stanowisk" - napisała na Facebooku Dulkiewicz .

Osoby zainteresowane używaniem feminatywów, będą mogły stosować je w komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej, komunikatach prasowych czy w stopkach e-mail. Niestety, większość formalnych dokumentów kadrowych - ze względu na przepisy - pozostanie w formie męskiej.

trwa ładowanie posta...

Komu przeszkadzają feminatywy w gdańskim urzędzie miasta?

Internauci oczywiście są podzieleni. Część cieszy się z decyzji prezydentki Gdańska, część uważa, że to niepotrzebne zmiany, które wprowadzają więcej chaosu niż porządku.

Tak jest. Równe traktowanie i szacunek dla wszystkich, bez żadnego ale. Brawo!!!


Nie do końca rozumiem, jaki to ma związek z szacunkiem do pracownika i wykonywanych przez niego obowiązków? Niektóre feminatywy wręcz umniejszają powadze piastowanej funkcji. Nie dajmy się zwariować. PEACE.


Pani Prezydentko, rany, to dopiero komicznie
brzmi

trwa ładowanie posta...

Ważne słowo: "możliwość"

Myślę, że przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jedno ważne słowo, które pojawiło się w komunikacie prezydentki Gdańska. Chodzi o "możliwość". Dulkiewicz nie narzuca nikomu swojego zdania i woli, nie nakazuje pracownikom używać feminatywów. Po prostu stwarza odpowiednie warunki i przestrzeń do ich wprowadzenia.

Feminatywy są naprawdę bardzo ważną częścią naszego języka i istnieją w nim od dawna. Mogą się nam podobać lub nie, ale każdy z nas powinien mieć swobodną możliwość ich używania. Poza tym, im częściej będą się one pojawiały, tym ich obecność będzie dla nas bardziej naturalna.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Ofeminin, Wyborcza Trójmiasto

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
🤣😂🤣😂🤣😂,zgłoś
A co to jest POWSTANKA, jak to brzmi, popularne słowo w tvn
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
zobacz odpowiedzi (1)