Facebook aborcja

Facebook pomógł w oskarżeniu 17-latki o dokonanie aborcji. Jak się tłumaczy?

Źródło zdjęć: © canva
Anna RusakAnna Rusak,11.08.2022 15:30

17-latce i jej mamie postawiono zarzuty dokonania aborcji farmakologicznej. Wszystko przez to, że Facebook pomógł policji dotrzeć do ich prywatnych wiadomości.

Odkąd Sąd Najwyższy w Stanach Zjednoczonych unieważnił proces Roe vs. Wade, prawo do legalnej aborcji w niektórych stanach zostało znacząco ograniczone. Jeśli nie nie znacie szczegółów sprawy, to zachęcamy do przeczytania tekstu Vibeza o aborcji w USA.

Facebook pomógł policji w Nebrasce w postępowaniu toczącym się przeciwko 17-latce, która miała dokonać aborcji farmakologicznej. Bo kluczowe dla ustaleń funkcjonariuszy miała być prywatna korespondencja, którą - za pomocą platformy - nastolatka prowadziła z mamą.

Facebook pomaga policji w wykrywaniu nielegalnej aborcji?

Jak podaje "Guardian",  w czerwcu policja w Nebrasce postawiła zarzuty matce i córce za nielegalne przeprowadzenie aborcji. 17-latka była w 24. tygodniu ciąży, a matka pomogła jej w zdobyciu pigułek aborcyjnych.

Do informacji, które mają pomóc w skazaniu dziewczyny i matki, policji pomógł dotrzeć Facebook. Na prośbę detektywa z wydziału w Norfolk, platforma udostępniła prywatne wiadomości między oskarżonymi. Kobiety omawiały w nich sposób uzyskania pigułek aborcyjnych.

trwa ładowanie posta...

Musicie wiedzieć, że w Nebrasce aborcji nie można dokonać po przekroczeniu 20. tygodnia ciąży. Dziewczyna na już skończone 18 lat, więc teraz będzie sądzona jak osoba dorosła.

17-latka oskarżona o aborcję. Co na to Facebook?

Rzecznik Meta w oświadczeniu informuje, że nakaz ujawienia korespondencji, który firma otrzymała na początku czerwca, nie zawierał informacji o aborcji, o sprawie martwego dziecka.

"W nakazach, które otrzymaliśmy od lokalnych organów ścigania na początku czerwca przed decyzją Sądu Najwyższego, nie było żadnej wzmianki o aborcji. Nakazy dotyczyły zarzutów związanych z śledztwem karnym, a dokumenty sądowe wskazywały, że policja w tym czasie badała sprawę spalenia i pochowania martwego dziecka, a nie kwestię aborcji" - czytamy w oświadczeniu Meta podanym przez portal techcrunch.com.

trwa ładowanie posta...

Na samym początku sprawy nastolatce zarzucano  usunięcie, ukrycie lub porzucenie ciała dziecka. Na policję zgłoszono, że dziewczyna poroniła i z pomocą matki w tajemnicy pochowała martwy płód.

Nastolatka w trakcie postępowania przyznała, że pod koniec kwietnia niespodziewanie urodziła martwy płód. Dziewczyna miała schować go do torby i razem z matką zakopać w torbie za miastem.

Mimo że, jak podaje portal techcrunch.com, sekcja zwłok potwierdziła relację dziewczyny, dotyczącą tego, że dziecko urodziło się martwe, detektyw zajmujący się sprawą, nie do końca wierzył kobietom. Z tego też względu dopiero w trakcie postępowania policja postanowiła wystąpić o udostępnienie prywatnych wiadomości do Mety i powiązać sprawę z aborcją.

trwa ładowanie posta...

Rekord postępowań w sprawie pomocy przy aborcji w Polsce

Przypomnijmy może, że w Polce również toczą się takie postępowania. Opisywaliśmy już sprawę 47-letniej Justyny - aktywistki Aborcyjnego Dream Teamu - oskarżonej o odstąpienie swoich tabletek poronnych innej kobiecie.

"Dziennik Gazeta Prawna" podaje z kolei, że w 2021 r. policja stwierdziła 382 przestępstw dotyczących przerywania ciąży za zgodą kobiety. To najwięcej od 1999 r. Jak informuje "Wyborcza", postępowania dotyczą przeważnie pomocy w aborcji, nie jej przeprowadzenia.

Jak możemy przeczytać na stronie "Dziennik Gazeta Prawna": "Z danych Prokuratury Krajowej wynika, że do sądów w latach 2019-2021 r. skierowano odpowiednio 21, 25 i 29 spraw o czyny z art. 152 kodeksu karnego". Artykuł, o którym mowa, informuje o tym, że: "kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę z naruszeniem przepisów ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech".

trwa ładowanie posta...

Aborcyjny Dream Team opisując sprawę uspokaja, że wciąż można kontaktować się z organizacją, jeśli potrzebujemy pomocy: "Pamiętajcie, że w Polsce nic wam nie grozi za zrobienie własnej aborcji tabletkami przed 22 tygodniem. Kontakt z nami w tej sprawie nie jest niebezpieczny".

trwa ładowanie posta...

Źródło: https://wyborcza.pl/7,75398,28775655,rekord-postepowan-w-sprawie-pomocy-przy-aborcji-to-efekt-wyroku.html, https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/8506522,prawo.html, https://techcrunch.com/2022/08/09/facebook-helps-cops-prosecute-17-year-old-for-abortion/?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAAEou2gKRXdHdFa6mwEamSck0mXfr-Usr1f4ryiGHW6b92_bc1V5PL9koc-VSnbg1NHJkrdJGIJebwVN4uwbXRrLFcgVDS-VCEJRUQ55OZgKoStKHoEJOCBDMNAaXB-X0sCki2ND0xdQd0pvFUmzWeYrpENE365JkwdWZmetOacud, https://www.theguardian.com/us-news/2022/aug/10/facebook-user-data-abortion-nebraska-police

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Jaay,zgłoś
Brawo Meta. Koniec z mordowaniem nienarodzonych dzieci.
Odpowiedz
0Zgadzam się6Nie zgadzam się