lifestyle
Uniwersum Magicala się rozszerza: "Tylko pokazujesz d*pę na Instagramie"
Aborcja Stany Zjednoczone

Aborcja w USA już nie jest prawem człowieka. Sąd w USA chce też zakazać małżeństw jednopłciowych

Źródło zdjęć: © canva
Anna RusakAnna Rusak,27.06.2022 13:30

Sąd Najwyższy w USA uchylił ustawę, która orzekała, że aborcja jest prawem człowieka. Teraz sędziowie chcą zając się innymi uchwałami. Nie podoba im się prawo do małżeństw jednopłciowych.

O problemach związanych z prawem aborcyjnymi w Stanach Zjednoczonych pisaliśmy już jakiś czas temu w związku z trendem na TikToku. TikTokerzy i TikTokerki zwracali uwagę na to, że ciało kobiety należy tylko do niej, a sąd ma "zabierać swoje prawa z ich ciała".

Sprawę nagłaśniała na swoich koncertach m.in. Olivia Rodrigo, która przekonywała, że każda kobieta i osoba z macicą powinna mieć prawo do aborcji. Niestety, w piątek 23 czerwca sąd w USA zadecydował inaczej. Co gorsze, nie zamierza się zatrzymywać.

Aborcja w USA, czyli uchylenie Roe kontra Wade

Sąd Najwyższy w USA zdecydował się uchylić orzeczenie w sprawie Roe kontra Wade z 1973 roku. To właśnie dzięki niemu aborcja w Stanach Zjednoczonych była tak dostępna – uznawano ją za konstytucyjne prawo.

W związku z takim wyrokiem Sądu Najwyższego poszczególne stany będą mogły same regulować prawa aborcyjne. Dzieje się tak już chociażby w Kolorado, o którym pisaliśmy. Tam na szczęście przerwać ciążę można praktycznie w każdym momencie.

trwa ładowanie posta...

Sąd Najwyższy w Stanach Zjednoczonych chce zakazać małżeństw jednopłciowych?

Sędzia Sądu Najwyższego Clarence Thomas nie zamierza się jednak zatrzymywać i chce odebrać ludziom jeszcze więcej praw. Teraz planuje zająć się ustawami dotyczącymi osób LGBTQ+, które pozwalały im na zawieranie związków. Nie podoba mu się też prawo do antykoncepcji.

Chodzi mu m.in. o sprawę z 1965 roku, czyli Griswold kontra Connecticut. Orzeczenie z tamtego roku zarządzało, że pary małżeńskie mają prawo do środków antykoncepcyjnych. Prawo do zawarcia małżeństwa osób tej samej płci, gwarantowała z kolei sprawa z 2015 roku.

trwa ładowanie posta...

Orzeczenie w sprawie Obergefell kontra Hodges stwierdzało, że osoby LGBTQ+ mają prawo do zawarcia małżeństwa. Sędzia USA - Clarence Thomas - twierdzi jednak, że poprzednie wyroki dotyczące tych ustaw "były ewidentnie błędnymi decyzjami".

Miejmy jednak nadzieję, że ostatecznie nie dojdzie już do większych nadużyć ze strony sądu i prawa osób LGBT+ oraz prawo do antykoncepcji pozostaną niezmienione. Biorąc jednak pod uwagę to, do czego USA dopuściło się w stosunku do aborcji, chyba niestety wszystko jest już możliwe.

trwa ładowanie posta...

Źródło: CNN

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Kacper Blonsky zrobi sobie matching tatuaż z fankami