Ekoseksualność

Ekoseksualność, czyli naturę traktuj jak kochankę i przeżyj orgazm w błocie

Źródło zdjęć: © Canva
Anna RusakAnna Rusak,29.10.2021 16:35

Seks z drzewem, masturbacja pod wodospadem, ekologiczne zabawki erotyczne - czym jest ekoseksualność i czy uratuje nas przed katastrofą klimatyczną?

Jeszcze tydzień temu, przy okazji zagłębiania się w zodiakpłciowość myślałam, że nic mnie już nie zaskoczy. Wydawało mi się, że wiązanie swojej tożsamości płciowej ze znakiem wagi czy barana, to jakaś granica, której mój umysł już ponownie nie przekroczy. I wtedy pojawiła się ekoseksualność.

Pewnie, gdyby nie fakt, że wiem o istnieniu xenopłciowości, pomyślałabym po prostu, że to "ekologiczne uprawianie seksu", które miałoby się opierać np. na używaniu ekologicznych zabawek erotycznych. Cóż, okazało się, że sprawa jest nawet bardziej złożona niż xenopłciowość.

trwa ładowanie posta...

Jak to się zaczęło?

W 2015 roku Jennifer Reed - doktorantka na wydziale socjologii z Uniwersytetu Nevada w Las Vegas - napisała artykuł: "From Ecofeminism to Ecosexuality: Queering the Environmental Movement" i właściwie od niego zaczął się wielki boom na ekoseksualność. Rok później o naukowczyni pisał Vice, a teraz o tym intrygującym ruchu wspomina Krytyka Polityczna.

Reed doszła do tego, że termin "ekoseksualność" pojawił się już na początku XXI wieku, a w 2008 zaczynał być ruchem społecznym. Wtedy to Annie Sprinkle i Elizabeth Stepens - wrócimy do nich później - zaczęły organizować ekoseksualne śluby. W 2016 roku zainteresowanie tym nurtem wzrosło i, jak widać, utrzymuje się do dziś.

trwa ładowanie posta...

Na czym polega ekoseksualność?

Jeśli chcielibyście się dowiedzieć, czym konkretnie jest ten ruch, to niestety nie dostarczę jasnych odpowiedzi. Twórcom chodziło przede wszystkim o to, byśmy zmienili sposób, w jaki patrzymy na planetę. Zazwyczaj postrzegamy ją jako "matkę ziemię". Osoby ekoseksualistyczne chcą patrzeć na nią jak na kochankę. W manifeście możemy przeczytać:


"Bezwstydnie przytulamy się do drzew, masujemy ziemię stopami, prowadzimy erotyczne rozmowy z roślinami. Jesteśmy wielbicielami słońca i obserwatorami gwiazd. Pieścimy skały, rozkoszujemy się wodospadami i podziwiamy krzywizny Ziemi. Kochamy się z Ziemią naszymi zmysłami. Świętujemy nasze Ziemskie miejsca. Jesteśmy bardzo brudni".

- http://sexecology.org/research-writing/the-journal-of-ecosex-research/
trwa ładowanie posta...

To myślenie o Ziemi jak o kochance może przejawiać się na wiele różnych sposobów. Można korzystać z ekologicznych produktów podczas seksu. Można kąpać się nago. Można urządzać sobie nagie wędrówki. Ale można też, jak mówiła Vice Amanda Morgan: "pieprzyć się z drzewem lub masturbować się pod wodospadem". Orgazmy w błocie czy seks z kapustą też są podobno jakimś wyjściem.

Ekoseksualność jest też pojmowana jako tożsamość płciowa. Osoby ekoseksualne mogą być osobami LGBTQ+, heteroseksualnymi, aseksualnymi i właściwie w swoim manifeście twierdzą, że "są wszędzie".

What is an Ecosexual? Is it normal?

Ślub z ziemią i księżycem

Na popularność ekoseksualiności i postrzeganiu jej jako tożsamości płciowej, znacząco wpłynęły działania performerek - Annie Sprinkle i Elizabeth Stephens. Aktywistki założyły stronę internetową, stworzył filmy dokumentalne i bardzo intensywnie promowały ekoseksualizm.

Zorganizowały też trasę "Dirty Sexecology: 25 Ways to Make Love to Earth" podczas której wszyscy ekoseksualiści mogli poślubić ziemię, księżyc i całą naturę. Chciałyby też, by "E" zostało dodane do LGBTQIA+. Według nich w 2016 roku było ponad sto tysięcy ludzi, którzy identyfikowali się z ekoseksualnością.

☆Ecosexual Bathhouse Trailer☆

Zejdźmy na ziemię

W bardziej przyziemnym rozumieniu tego nurtu chodzi po prostu o bardzo bliskie i czułe relacje z planetą. Ekoseksualizm ma nas uwrażliwiać na problemy ziemi, sprawiać, że bardziej poważnie będziemy podchodzili do kryzysu klimatycznego.

Szczerze, myślę że ekoseksualiści dogadaliby się z xenopłciowością - w końcu ona pewnie dopuszcza nawet identyfikowanie swojej tożsamości płciowej z pomidorem. Tylko że, tak samo jak w przypadku xeno i zodiakpłciowości, mamy tu znowu do czynienia z drobnym nadużyciem w stosunku do społeczności osób LGBTQ+.

Wydaje mi się, że odpowiedzią na lepsze i bardziej czułe traktowanie kryzysu klimatycznego jest po prostu ekopoetyka. I to ona, a nie orgazm w błocie, faktycznie może zmienić to, jak postrzegamy katastrofę klimatyczną i naszą planetę. Ale jeśli czujecie, że identyfikujecie się z Ziemią i jesteście osobami ekoseksualnymi, to też w porządku. W końcu nie krzywdzicie tym nikogo, prawda?

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
guru,zgłoś
Pani Rusak, to się leczy.
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się