ekologia
Chów klatkowy zwierząt. Jest decyzja Komisji Europejskiej
Marjan Blan

Ekologiczne T-shirty za mniej niż 20 złoty kupcie w… dyskontach

Źródło zdjęć: © Marjan Blan / Pexels
Anna RusakAnna Rusak,24.01.2021 19:44

Lidl wprowadza ekologiczną bawełnę, Aldi rezygnuje z dostaw od krajów, które łamią prawo pracy w Bangladeszu. Dyskonty zmieniają się na lepsze

Ostatnio pisaliśmy o tym, ile chemii znajduje się w naszych ubraniach i dlaczego lepiej je prać przed pierwszym założeniem. Jeśli jednak wyszukiwanie rzeczy z drugiej szafy nie jest Waszą mocną stroną, a budżet nie pozwala na zakup koszulki za ponad stówę, to przychodzimy z dobrymi wiadomościami!

Już od poniedziałku 25 stycznia w Lidlu będziecie mogli znaleźć kolekcję, w której część ubrań będzie posiadała certyfikat GOTS. Jeśli nie wiecie, czym jest, to na samym końcu artykułu o chemii w naszych ubraniach, znajdziecie wszystkie potrzebne informacje.

Ta obecna kolekcja przeznaczona jest osobom w ciąży oraz dzieciom. Na internetowej stronie dyskontu także możecie znaleźć produkty zrobione z bio bawełny. Są to np. leginsy i koszulki, których trzy sztuki można kupić już za 50 zł. Trzeba przyznać, że to dość dobra cena.

Chociaż miejcie też na uwadze, że te starsze rzeczy nie są oznakowane w sposób, który wskazywałby na to, że posiadają certyfikat GOTS i OEKO-TEXT, gwarantujące zachowanie odpowiednich standardów. W każdym razie Lidl już wprowadził naprawdę znaczące zmiany, a to dopiero początek.

Sieć nawiązała porozumienie z inicjatywną „Cotton made in Africa" (CmiA), dzięki czemu klienci sklepu będą mogli przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego, a także poprawy życia osób produkujących bawełnę. Lidl zobowiązał się także do tego, że do końca 2022 roku wszystkie tekstylia w nim sprzedawane, będą w 100% wykonane z bawełny pochodzącej ze zrównoważonych upraw.

Warto zaznaczyć, że to nie pierwszy sklep, który wykonał tak znaczące i dobre ruchy w związku z polepszeniem produkcji tekstyliów. Sieć Aldi także podała, że w 2020 r. produkty ich marki w 54,7% były wykonane z wszystkimi najważniejszymi certyfikatami m.in. Fairtrade i Cotton made in Africa.

Co więcej, dyskont niedawno zrezygnował z bawełny pochodzącej z Uzbekistanu i Turkmenistanu, ponieważ jej uprawa oraz zbiory w tych krajach naruszały prawa człowieka. Aldi jest także członkiem kampanii Detox organizowanej przez Greenpeace.

Tak samo jak Lidl także wspiera inicjatywę Cotton made in Africa, a od 2013 roku tworzy projekt, który ma za zadanie poprawić warunki pracy w bangladeskich zakładach produkcyjnych.

Chyba nie jedna sieciówka mogłaby sporo nauczyć się od dyskontów spożywczych. Co myślicie o takich ruchach sklepów? Będziecie je wspierać? A może kupiliście już coś posiadającego odpowiednie certyfikaty i chcielibyście się pochwalić? Koniecznie dajcie nam znać!

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Ograniczenie do 30 km/h niemal w całym mieście. Wchodzi już w grudniu