Duchowa Adopcja Maturzysty. O co tu chodzi?
- Zostaw swoje dane, a otrzymasz modlitwę - namawia w spocie promującym akcję Duchowa Adopcja Maturzysty na YouTubie młody człowiek. To inicjatywa Zakonu Pijarów w Krakowie, którą wspiera krakowska kuria.
O duchowej adopcji dziecka nienarodzonego, dziecka poczętego, czy kapłana słyszał już pewien każdy Polak. Dla naszej redakcji odkryciem była jednak istniejąca inicjatywa Duchowej Adopcji Maturzysty, którą proponuje Zakon Pijarów z Krakowa. O co tu chodzi?
Podobne
- "Katecheci kozłami ofiarnymi". Kuria o planach ministry edukacji
- Na religii uczą o gwałtach. Horror w polskich szkołach
- Musical o Janie Pawle II doczekał się zwiastuna. Wygląda jak polski "Hamilton"?
- Ukrzyżowanie na sali gimnastycznej. Dla rodziców kawa i ciasto
- Kościół się bogaci, dzieci cierpią. Rekord w Funduszach Kościelnych [OPINIA]
Duchowa Adopcja Maturzysty. O co chodzi?
Zakon Pijarów to katolickie zgromadzenie związane z postacią św. Józefa Kalasancjusza. Historia o nim mówi, że miał poświęcić życie dla pracy na rzecz biednych dzieci. Na podobną misję życiową zgadzają się wstępujący do zakonu.
Zakon w Polsce w 2013 roku rozpoczął akcję Duchowej Adopcji Maturzysty. Jak informuje na swoje stronie internetowej, że ciągu 10 lat w akcji wzięło udział prawie 19 tysięcy uczniów z całej Polski.
"Jesteś tegorocznym maturzystą? Potrzebujesz duchowego wsparcia? Nie chcesz być sam podczas egzaminu? Chcesz czuć się pewnie? Daj się zaadoptować! To nic nie kosztuje! Warto spróbować!" - zachęcają ojcowie pijarzy na specjalnej stronie dedykowanej akcji: maturzysci.pijarzy.pl.
Duchowa Adopcja Maturzysty
Jak czytamy na stronie, uczestnikami inicjatywy są maturzyści oraz wszyscy, którzy "pragną towarzyszyć im w tym szczególnym czasie swoją modlitwą".
- Zostaw swoje dane, a otrzymasz modlitwę - namawia w spocie promującym akcję na YouTubie młody człowiek. - Daj się zaadoptować - wtóruje mu grupa nastolatków.
– Ten czas dla maturzystów, już po studniówkach, to intensywny czas przygotowań i nauki, dlatego chcemy już na tym etapie okazać im modlitewne wsparcie – mówi o. Radosław Boboń SP, koordynator Duchowej Adopcji Maturzysty, cytowany na stronie krakowskiej kurii.
Duchowa Adopcja Maturzysty. Jak to działa?
Tegoroczni maturzyści, którzy chcą wziąć udział w akcji, muszą na stronie internetowej wypełnić formularz zgłoszeniowy. Jesteśmy pytani o adres e-mail, pełne imię i nazwisko oraz miejscowość, z której jesteśmy. Jest też miejsce na wyrażenie zgody na przetwarzanie naszych danych przez Polską Prowincję Zakonu Pijarów.
Taki sam formularz wypełniają chętni do objęcia maturzysty duchową adopcją. Jak czytamy na stronie krakowskiej kurii, poza zgłaszającymi się do adopcji maturzysty katolikami, modlić się za zdających mają też ojcowie, bracia, klerycy z Zakonu.
Na stronie znajdziemy też propozycje różnych modlitw oraz świadectwa maturzystów, którzy dali się objąć duchową adopcją w poprzednich latach. "Gdyby nie modlitwa, Wasza jak i wielu moich znajomych, rodziny, nie wiem, jak poszłyby mi te matury, szczególnie ustne" - pisze Gosia.
Tegoroczna akcja ruszyła w internecie 22 stycznia, a 23 stycznia zostanie uroczyście rozpoczęta mszą świętą w Szkole Podstawowej Zakonu Pijarów w Krakowie.
Pokolenie Z odchodzi z Kościoła. Co czwarta zetka nie wierzy w Boga
Zakon nie podaje, czy akcja cieszy się taką samą popularnością jak w poprzednich latach. To ciekawe o tyle, że badania wskazują na znaczny odpływ zwłaszcza młodych Polaków z Kościoła katolickiego, a nawet na spadek wiary w Boga w ogóle. Obecnie w 1462 szkołach w Polsce w ogóle nie są organizowane lekcje religii, bo ani jeden uczeń nie wyraził chęci uczestnictwa w nich.
Według raportu z lipca 2022 roku fundacji CBOS, w grupie respondentów w wieku od 18 do 24 lat, tylko 22 proc. deklaruje, że praktykuje regularnie. 43 proc. określa się, jako niepraktykujący. Co czwarta osoba z tej kategorii wiekowej twierdzi, że jest niewierząca.
Z kolei z raportu CBOS-u z sipernia 2022 roku wynika, że do niewykonywania praktyk religii katolickiej przyznaje się 38 proc. respondentów w wieku od 18 do 24 lat. Z Kościoła odchodzą już 14-latki. O ile powodem do opuszczania Kościoła katolickiego dla starszych są tuszowane afery pedofilskie, zaangażowanie księży w politykę, czy zabieganie duchownych o pieniądze, pokolenie Z wspólnotę i wyznanie z nią związane zostawia, bo po prostu w Boga nie wierzy.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj