Dlaczego J.K. Rowling usunęła tweet o Stephenie Kingu?

Król Horroru spiera się z J.K. Rowling o transpłciowe kobiety

Źródło zdjęć: © Daniel Ogren / Wikimedia Commons
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,21.05.2021 17:15

Stephen King powiedział, że autorka sagi o Harrym Potterze zablokowała go na Twitterze. Powodem miały być wyrazy wsparcia, jakie Król Horroru skierował w stronę społeczności LGBT+.

Żeby zrozumieć sedno sprawy, trzeba się cofnąć do lata zeszłego roku, kiedy J.K. Rowling została oskarżona o transfobię. Powieściopisarka skrytykowała używanie terminu "osoby z miesiączką", które stosowane jest wobec osób niebinarnych i transpłciowych mężczyzn. – "Jestem pewna, że są na to jakieś inne wyrazy. Pomóżcie mi. Wumben? Wimpund? Woomud?" – tweetowała J.K. Rowling.

Kiedy na autorkę sagi o Harrym Potterze spadła gigantyczna fala krytyki, kobieta próbowała się zrehabilitować, tłumacząc, że była ofiarą przemocy domowej. Jeden z tweetów pisarki, w którym Rowling usprawiedliwia poglądy o transpłciowych kobietach, udostępnił na swoim profilu Stephen King. Rowling publicznie podziękowała Królowi Horroru, że wstawił się za nią w trudnych chwilach.

J.K. Rowling ma dramę ze Stephenem Kingiem

W czerwcu 2020 roku autorka sagi o Harrym Potterze usunęła tweeta, w którym wyrażała swoje uwielbienie dla Stephena Kinga. Wydarzyło się to po tym, gdy bestsellerowy autor stwierdził, że popiera transpłciowe kobiety. – Ktoś do mnie zatweetował, pytając, czy kobiety transpłciowe są kobietami? Odparłem, że tak – powiedział Stephen King. – No i z tego powodu jest na mnie zła [J.K. Rowling].

Stephen King: Rowling ma prawo do własnej opinii

– Jo wykasowała mnie. – wyznał Stephen King w wywiadzie dla "Daily Beast". – Zablokowała. Ale nikt nie zabrania jej posiadać opinii. Tak działa świat. Jeśli uważa, że kobiety transpłciowe są niebezpieczne, nie są kobietami lub jeśli ma jakikolwiek inny problem, myśląc, że ktoś "udający" kobietę zamierza zaatakować "prawdziwą" kobietę w toalecie, no to ma prawo w to wierzyć i mieć własne zdanie.

Cóż, wniosek z całej afery jest taki, że J.K. Rowling powinna zrobić sobie długą przerwę od mediów społecznościowych.

Stephen King: Susan Collins Has Got to Go

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 5
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 3
  • emoji kupka - liczba głosów: 2