Matka i córka

Czy mama może napisać córce, że ją kocha? Mamy poważne problemy z mówieniem o uczuciach

Źródło zdjęć: © Twitter.com, Canva, Unsplash.com
Anna RusakAnna Rusak,27.08.2021 14:24

Jedna z użytkowniczek Twittera podzieliła się wiadomością, którą dostała od swojej mamy. Dla niektórych "Kocham Cię" to oznaka choroby psychicznej. Jakie mamy problemy w relacjach z rodzicami?

Jak często słyszcie od rodziców, że Was kochają? Pewnie są wśród Was osoby, które słyszą to codziennie, są i takie, które może jeszcze nigdy tego nie usłyszały. Jedna z użytkowniczek Twittera należy raczej do tej pierwszej grupy.

Postanowiła podzielić się screenem wiadomości, którą dostała od swojej mamy, a właściwie którą codziennie od niej dostaje: "Kocham Cię/Moja/Jesteś najważniejsza w moim życiu". Tweet spotkał się z dwuznacznym odbiorem.

Twitter
Twitter (Twitter.com)

Kocha Cię? To musi mieć chorobę psychiczną

Część osób uważa, że relacja dziewczyny z matką jest, delikatnie mówiąc, niewłaściwa. Wiecie, że niby fajnie, ale to trochę dziecinne/"pępowinowe" podejście, które zbytnio wiąże ich relację, sprawiając że dziewczyna jest dla mamy jakimś ciężarem. W ten sposób matka uzależnia córkę od siebie i robi z niej mamincórkę:


"W pewnym sensie to znam. Powiem tylko: pamiętaj, że nigdy nie byłaś, nie jestem i nie będziesz dla swojej mamy żadnym ciężarem ani problemem. Musisz ją zrozumieć, zapewne nie jest jej łatwo, skoro tak mówi, ale jestem przekonana, że Cię kocha, trzymaj się"

Twitter
Twitter (Twitter.com)
Twiiter
Twiiter (Twitter.com)

Dziewczynie zarzucono nawet, że takie zachowanie może być oznaką choroby psychicznej. Poza tym przez codzienne mówienie sobie "kocham Cię", komunikat, który sobie wysyłają, przestaje cokolwiek znaczyć i spłyca ich relacje. No i wiadomo, pewnie czuje w związku z tym "kochaniem" jakąś presję i oczekiwania. Niektórzy nie wiedzą, że można kochać za nic:


"Mama nie robi dobrze tak obstawiając wszystko na jednego konia. Ty pewnie czujesz presję oczekiwań, a jakbyś np. umarła to mamusia też długo nie pociągnie. Uzależnienia nie są dobre."

Twitter
Twitter (Twitter.com)
Twitter
Twitter (Twitter.com)

Coś jest zdecydowanie nie tak

Na szczęście dziewczyna bardzo rozsądnie wytłumaczyła, że w ten sposób mama okazuje jej wsparcie, a mówienie o uczuciach w kontaktach z bliskimi osobami, jest dla niej, dla nich, ważne. Poza tym jej relacja z mamą wcale nie jest toksyczna - wręcz przeciwnie:

Twitter
Twitter (Twitter.com)

To, że okazywanie uczuć i uwagi przez rodziców jest przez niektórych czytane właśnie w taki negatywny sposób, jest moim zdaniem bardzo przykre i jednocześnie niepokojące. Jasne, pewnie w jakimś późniejszym etapie podstawówki takie wyznania i taka bliskość może niektórych zawstydzać.

Tyko po pierwsze najczęściej się z tego wyrasta, później doceniając taką bliską formę relacji. Po drugie od kiedy w ogóle mówienie sobie "Kocham Cię" miałoby być czymś złym, a tym bardziej czymś, co powoduje choroby psychiczne?


"Imagine wstawienie miłej wiadomości od mamy. Internet: twoja toksyczna zaborcza matka jest chora psychicznie i ty tez!"

Twitter
Twitter (Twitter.com)

Też chciałabym to usłyszeć

Wśród wpisów pod postem pojawiło się też kilka bardzo poruszających komentarzy od osób, które w ogóle nie doszukiwały się w nim jakiś oznak toksyczności. Wręcz przeciwnie - pisały o tym, że same chciałyby usłyszeć coś takiego, same chciałyby mieć taką relację z rodzicami.

Twitter
Twitter (Twitter.com)
Twitter
Twitter (Twitter.com)
Twitter
Twitter (Twitter.com)

Myślę, że to bardzo ważny i poruszający temat, który pokazuje jak duży mamy problem z mówieniem o uczuciach, okazywaniem sobie nawzajem troski i empatii, nawet wśród najbliższych. Pewnie wielu problemów udałoby się uniknąć, gdybyśmy potrafili ze sobą rozmawiać i nie wstydzili się tego, co do siebie nawzajem czujemy.

Rozumiem, że dla niektórych relacja z rodzicami jest czymś trudnym, traumatycznym. Może nie są przez nich kochani, akceptowani. Może ich po prostu w jakiś sposób skrzywdzili. Nie oznacza to jednak, że osoby, które mają inne doświadczenia, powinny się tego wstydzić czy jakkolwiek to ukrywać.

Bliskość nie jest "oznaką choroby psychicznej", raczej bardzo ważną częścią naszego życia, której wszyscy potrzebujemy. Bardzo bym chciała, żebyśmy umieli sobie nią okazywać - nawet wtedy, gdy sami jej nie doświadczaliśmy w dzieciństwie.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 6
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1