Minister Czarnek HiT

Czarnek, jak o. Rydzyk, zignorował pytania 16-latka. Finał w sądzie?

Źródło zdjęć: © Baba od polskiego, Instagram.com, Maciej Rauhut, YouTube
Anna RusakAnna Rusak,27.09.2022 15:00

Nastolatek Maciej Rauhut i nauczycielka Aneta Korycińska nie otrzymali odpowiedzi od ministra edukacji Przemysława Czarnka w sprawie wniosku o udostępnienie informacji publicznej w związku z podręcznikiem do HiT-u. Jeśli minister będzie dalej milczał, sprawa trafi do sądu.

Na początku września 16-latek Maciej Rauhut, który sądzi się z Rydzykiem w sprawie jego fundacji Lux Veritas, razem z nauczycielką Anetą Korycińską, znaną w social mediach jako @babaodpolskiego, wystosował wniosek o udostępnienie informacji publicznej do ministra edukacji Przemysława Czarnka.

Aktywista i nauczycielka mieli kilka pytań w sprawie podręcznika do Historii i Teraźniejszości. Możliwe, że niedługo sąd wezwie na salę rozpraw ministra Czarnka.

Maciej Rauhut i nauczycielka @babaodpolskiego kontra Czarnek

Maciej wystosował wniosek o udostępnienie informacji publicznej w sprawie podręcznika do HiT-u wydawnictwa Biały Kruk, bo - jak mówił w rozmowie z Vibez.pl - w jego ocenia książka zawiera kłamstwa a prawdę obiektywną i fakty naukowe myli z prywatnymi opiniami prof. Wojciecha Roszkowskiego, autora podręcznika.

trwa ładowanie posta...

Nauczycielka Aneta Korycińska, czyli @babaodpolskiego, w rozmowie z Vibezem zaznaczała, że chce pokazać, że książka prof. Roszkowskiego jest zła nie tylko dlatego, że jest zgodna z linią narracji partii rządzącej. Oboje chcieli dowiedzieć się, kim byli wszyscy opiniujący podręcznik do HiT-u wydawnictwa Biały Kruk i sprawdzić, czy podręcznik został dopuszczony do użytku przez MEiN podczas prawidłowej i rzetelnej procedury.

trwa ładowanie posta...

Czarnek stanie przed sądem przez podręcznik do HiT-u?

Niestety, jak oboje poinformowali na Instagramie, minister nie odpowiedział na ich pytania w wymaganym przez prawo 14-dniowym terminie. Aktywiści już wysłali ponaglenie i zaznaczyli, że jeśli nie przyniesie ono skutków, skierują sprawę do sądu administracyjnego.

"Dlatego wysłaliśmy do ministerstwa ponaglenie. Jeśli minister dalej będzie ignorować nasz wniosek, będziemy zmuszeni wkroczyć na drogę sądową w Sądzie Administracyjnym, a nie chcemy tego robić. Chcemy jedynie dowiedzieć się tego, jakim cudem tak zły podręcznik został dopuszczony do użytku przez ministerstwo. To nasze konstytucyjne prawo" – czytamy na Instagramie.

trwa ładowanie posta...

Lux Veritas - sprawa dotycząca fundacji Rydzyka umorzona

Niestety, nie tylko ta sprawa wciąż jest w toku. Maciej toczy również walkę z fundacją o. Tadeusza Rydzyka. Wszystko przez to, że fundacja Lux Veritas nie chciała udostępnić informacji na temat dotacji, jakie dostałje z instytucji publicznych. Nastolatek skierował więc sprawę do sądu. Niedawno dowiedzieliśmy się, że o. Rydzyk złożył skargę kasacyjną od korzystnego dla Maćka orzeczenia w tej sprawie.

Niestety nie mamy jednak zbyt dobrych wiadomości w związku z inną, toczącą się w sprawie fundacji sprawą. W 2016 roku organizacja Sieć Obywatelska Watchdog Polska przesłała do Fundacji Lux Veritatis wnioski o udostępnienie informacji publicznej.

trwa ładowanie posta...

Pytania znowu dotyczyły inicjatyw, które były finansowane przez fundację Rydzyka ze środków publicznych. Fundacja także nie udostępniła pełnych odpowiedzi, co doprowadziło do trwającej pięć i pół roku batalii sądowej. Finalnie doszło do skazania członkini zarządu Lux Veritas - Lidii Kochanowicz-Mańk. W marcu tego roku Sąd Rejonowy Warszawa Wola skazał ją na trzy miesiące więzienia w zawieszeniu na rok i nałożył trzy tys. zł grzywny. Ten wyrok nie był prawomocny.

26 września Sąd Okręgowy w Warszawie, do którego odwołała się prokuratura, uchylił wyrok sądu rejonowego z marca. Postępowanie karne ws. nieudostępnienia informacji publicznej przez członków Zarządu Fundacji Lux Veritatis zostało umorzone. Sieć Obywatelska nie zamierza się jednak poddać.

"Ciężar dyskusji przeniósł się na rozważania proceduralne. Teraz bowiem będziemy musieli zajmować się zmianą tego stanowiska w Sądzie Najwyższym. Jeśli bowiem się utrzyma, okaże się, że w sytuacji gdy prokuratura – również ze względów politycznych – nie chce działać, obywatele są bezsilni, a kontrola społeczna iluzoryczna. Wybrani będą chronieni, zwiększy się nierówność wobec prawa.  W 2022 r. mamy prawo pytać, nie mamy prawa uzyskać odpowiedzi" – czytamy w komentarzu organizacji na stronie Sieci Obywatelskiej.

Czy może Czarnek bierze przykład z założyciela Radia Maryja i również zamierza milczeć w sprawie podręcznika do HiT-u? Czy Rydzk w końcu odpowie na pytania Maćka? Miejmy nadzieję, że chociaż te dwie toczące się wciąż sprawy, dostarczą nam jakichś informacji.

trwa ładowanie posta...

Źródło: https://siecobywatelska.pl/apelacja-w-sprawie-fundacji-lux-veritatis-ustne-uzasadnienie-wyroku/?fbclid=IwAR2_KNaHee01e2lAog2siQkRr3CJltBEMj9RN_GxvsauaFl3GFJCJv5jvyY, https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1435528%2Csprawa-przeciw-zarzadowi-fundacji-lux-veritatis-sad-oglosil-wyrok.html

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 4
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Jaay,zgłoś
Gdyby Profesor Czarnek miał odpowiadać na wszystkie prowokacje lewicowych awanturników, to musiałby wydłużyć dobę o przynajmniej trzy godziny. Najlepszy sposób reagowania na zaczepki lewicy to brak jakiejkolwiek reakcji.
Odpowiedz
0Zgadzam się2Nie zgadzam się