Sprawa kasacyjna Tadeusz Rydzyk Maciej Rauhut

Tadeusz Rydzyk wnosi skargę kasacyjną w sprawie, którą rozpoczął 16-letni Maciek

Źródło zdjęć: © Instagram.com, Maciej Rauhut
Anna RusakAnna Rusak,05.09.2022 13:30

O. Tadeusz Rydzyk wniósł skargę kasacyjną do Sądy Najwyższego od decyzji sądu w sprawie, którą zapoczątkował 16-letni Maciek. Chodzi o pieniądze, które od instytucji publicznych wpływały na konto Fundacji Lux Veritatis.

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy 16-letniego aktywisty Macieja Rauhuta i Fundacji Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka. Nastolatek chciał się dowidzieć, jakie publiczne instytucje i w jakiej formie przekazywały organizacji Rydzyka pieniądze. Ta odmówiła mu udzielenia takich informacji, więc chłopak skierował się do sądu.

trwa ładowanie posta...

W czerwcu Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że fundacja powinna ujawnić informacje, których nastolatek żąda lub w stosownej formie mu tego odmówić. Okazuje się, że Rydzyk nie powiedział jeszcze ostatniego zdania w tej sprawie.

Tadeusz Rydzyk i kasacja do Sądu Najwyższego

Rauhut na Instagramie poinformował o tym, że duchowny wniósł do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną od decyzji sądu. Nastolatek podkreśla jednak, że nie zamierza się poddawać, nawiązuje do TikToka Radia Maryja oraz pisze, że Rydzyk musi się czegoś w związku z tą sprawą obawiać.

"Gość musi nie mieć serca. Podaję mu na dłoni argumenty dlaczego nie zgadzam się na to, żeby otrzymywał od rządu kolejne przelewy. Mówię, że polskie szpitale psychiatryczne działają na skraju przez to, że są niedofinansowane. Że w efekcie tego umierają ludzie. Ale ojczulek boi się tak bardzo, że wnosi skargę kasacyjną na korzystny dla mnie wyrok" – czytamy w poście Rauhuta.

trwa ładowanie posta...

Czym jest skarga kasacyjna?

Co to zmieni w toczącym się między Rauhutem a Fundacją Lux Veritatis postępowaniu? Skarga kasacyjna jest formą zaskarżania, będącą nadzwyczajnym środkiem odwoławczym, który kontroluje prawidłowość orzeczeń sądów. Można z niej skorzystać, gdy przejdzie się postępowanie w pierwszej i drugiej instancji.

"Oprócz kontroli, skarga kasacyjna ma na celu uchylenie orzeczenia sądu drugiej lub pierwszej instancji (wydanie orzeczenia kasatoryjnego). Sąd Najwyższy może jednak w określonej sytuacji orzec co do istoty sprawy w inny sposób niż zostało to dokonane w sądach niższego rzędu. Może więc także wydać orzeczenie reformatoryjne (zmieniające)." – czytamy na stronie skargakasacyjna.com.pl.

Oznacza to, że sprawa między Maciejem Rauhutem a Tadeuszem Rydzykiem i jego Fundacją Lux Veritatis nie jest jeszcze zakończona. Teraz pozostaje nam czekać na decyzję Sądu Najwyższego.

trwa ładowanie posta...

Źródło: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/prawo-i-podatki/skarga-kasacyjna-kiedy-mozna-wniesc-skarge-kasacyjna/y67j0sg, https://www.infor.pl/prawo/pozwy/informacje-ogolne/97780,Skarga-kasacyjna.html, http://skargakasacyjna.com.pl/czym-jest-skarga-kasacyjna/

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0