lifestyle
Praca jak wakacje. Zwiedzaj świat i zgarnij 10 tys. euro
Donald Tusk

Co o związkach partnerskich myśli Donald Tusk? Od 10 lat to samo - nie, nie nabierzemy się

Źródło zdjęć: © Campus Polska Przyszłość, YouTube, Janusz Jaskółka
Anna RusakAnna Rusak,30.08.2021 14:23

"Kiedy będę mógł wziąć ślub ze swoim chłopakiem" - takie pytanie padło podczas spotkania Campus Polska Przyszłość. Jak odpowiedział na nie Donald Tusk? Niestety tak samo jak parę lat temu

W Olsztynie odbył się Campus Polska Przyszłość, czyli "przestrzeń dialogu i spotkań stworzona dla aktywnych, młodych ludzi chcących mieć wpływ na przyszłość swojego kraju". Na jednej z debat lider PO Donald Tusk musiał się zmierzyć z pytaniem dotyczącym społeczności LGBTQ+.

Aktywista, znany m. in. z grupy "Homokomando", Linus Lewandowski postanowił zapytać naszego byłego premiera o to, kiedy w Polsce zostaną zalegalizowane śluby par LGBTQ+. Jak na to pytanie opowiedział człowiek, z którego powrotem do polityki wielu - choć może niekoniecznie młodzi - wiązało wielkie nadzieje?

Co powiedział Tusk?

Pojawiło się po prostu dużo okrągłych słów. Było coś o tym, że zmiany nie są łatwo akceptowane i oczywiście trzeba najpierw postawić na edukację. Dodał też coś o gotowości na akceptację i - jak możecie się domyślić - nie podał żadnej konkretnej daty.

Rafał Trzaskowski, Donald Tusk - pytania od młodzieży - Campus Polska Przyszłości


"Do mnie to nie jest pytanie kiedy, bo ja nie znam daty, ponieważ wiecie, że wymagałoby to zmiany przepisów w Polsce. Jeśli pytanie ma być adekwatne do tego, co jest dzisiaj w Polsce, to jest pytanie: czy jeśli ja będę stał np. na czele większości parlamentarnej po następnych wyborach, to jedną z pierwszych decyzji będzie decyzja o zgodzie na związki partnerskie".

Daty? Po co komu daty…

Według Tuska sprawa jest bardziej skomplikowana tzn. potrzebna jest zmiana prawa, ale jeśli to on będzie: "stał na czele większości parlamentarnej, to jedną z pierwszych decyzji będzie decyzja o zgodzie na związki partnerskie". Zaznaczył za to, że na pewno jest bardziej ostrożny w tych kwestiach od Rafała Trzaskowskiego:


"Ja jestem politykiem ostrożniejszym pewnie niż Rafał, niż większość z was mogłaby oczekiwać, jeśli chodzi o te mocne, potrzebne zmiany obyczajowe w Polsce".


"Zmiany naturalne to jest ciągle coś, co niełatwo przychodzi Polakom akceptować. Trzeba robić wszystko, aby równolegle postępowały dwa procesy: edukacja powinna poprzedzać zmiany społeczne. Zmiany przepisów, na przykład umożliwiające zawarcie ślubu przez ciebie muszą być blisko społecznej akceptacji"

Ale to już było…

Dobra, do takich ogólnych i nic niewnoszących zmian polityków pewnie wszyscy już przywykliście. Inną sprawą jest jednak ich powtarzanie. Podobne deklaracje i nawoływania Tuska do postawienia na edukację słyszeliśmy już parę lat temu. Proszę, oto dowód z V Kongresu Kobiet z 2013 roku:


"Jeśli ktoś będzie przesadzał w kwestii związków partnerskich, przyniesie to odwrotne od zamierzonych skutki" […] Nie jestem zdeklarowanym zwolennikiem najbardziej progresywnych projektów z różnych względów. Przede wszystkim z tego tytułu, że bardzo obawiam się także skutków społecznych i publicznych".

- money.pl

Nie damy się nabrać

Fajnie, że zgodna na związki partnerskie będzie jedną z jego "pierwszych decyzji", tylko nie wiem, jak Wy, ale ja liczyłam na trochę odważniejsze słowa i jakieś znaczące zmiany w podejściu do osób LGBTQ+. Jednak jak widać od 8, a nawet 10 lat nic się nie zmieniło.

trwa ładowanie posta...

Także gdyby się Pan zastanawiał, Panie Donaldzie, to nie. Na razie nie przekonał nas Pan, że chodzi Panu o prawdziwe zmiany. Sprawdza się tu tylko to, o czym pisaliśmy, gdy były premier wracał na rodzimą scenę polityczną: "Gorszy niż Budka nie będzie. Ale nic to da PO, bo ich program to i tak tylko "anty pis".

Cóż, jeśli powtarzanie tych samych deklaracji i bycie "anty pis" to jedyne, co macie do zaproponowania młodym, to my bardzo dziękujemy, ale na ten pokład raczej nie wejdziemy.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 2
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Komentarze (0)
arrow
Wilno. Imprezowa dusza Europy. Jak się bawić w stolicy Litwy?