Protest nauczycieli 2023

Co dalej z protestem nauczycieli? Miasteczko edukacyjne, pikiety w całej Polsce

Źródło zdjęć: © Vibez / Canva, YouTube
Blanka RogowskaBlanka Rogowska,20.09.2022 11:45

Protest nauczycieli. W Warszawie stanie miasteczko edukacyjne, a 15 października w całej Polsce zorganizowane zostaną pikiety. Czy nauczyciele będą strajkować?

Rok szkolny 2022/2023 rozpoczął się od protestu nauczycieli, który trwa do tej pory. 19 września Sławomir Broniarz, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego, na konferencji prasowej podał szczegóły dotyczące kalendarza działań protestacyjnych.

Protest nauczycieli. Miasteczko edukacyjne w Warszawie

Pierwszym krokiem będzie stworzenie miasteczka edukacyjnego.

- Po pierwsze w październiku ZNP wspólnie z Forum Oświata, a także innymi organizacjami działającymi w sferze szeroko rozumianej edukacji, także z udziałem rodziców, organizacji pozarządowych, zorganizuje w Warszawie edukacyjne miasteczko - powiedział na konferencji prasowej szef ZNP.

Chodzi o strefę namiotową, w której nauczyciele i różne organizacje będą nagłaśniać nieprawidłowości w polskim szkolnictwie. Ma być elementem kampanii informacyjnej adresowanej do polityków, rodziców, samorządów i nauczycieli. Według Broniarza polska szkoła boryka się z poważnym kryzysem.

trwa ładowanie posta...

- To nie jest tylko i wyłącznie problem wynagrodzeń, to nie jest tylko i wyłącznie problem braku nauczycieli. To jest naszym zdaniem sprawa, która dotyczy treści edukacyjnych, zadań, które spoczywają na szkole, to jest także daleko idący niedostatek w finansowaniu edukacji zarówno poprzez subwencję, jak i poprzez zadania własne - podkreślił Broniarz, który dodał, że działający w miasteczku będą mówić o warunkach i czasie pracy, finansowaniu edukacji w tym wynagrodzeń nauczycieli, obecności organizacji pozarządowych w szkole, szkolnictwie wyższym, sytuacji pracowników w administracji obsługi szkół, przedszkoli, uniwersytetów, a także treściach nauczania.

- Patrząc na treści edukacyjne, podstawę programową, na różnego rodzaju działania ministerstwa dotyczące wprowadzania nowych przedmiotów do użytku, obiegu szkolnego, widzimy, że nad podstawą programową trzeba się bardzo poważnie pochylić i zastanowić - powiedział szef ZNP.

Protest nauczycieli. Pikiety w całej Polsce

Kolejnym punktem kalendarza protestacyjnego jest ogólnopolska pikieta zaplanowana na 15 października.

- Równocześnie w każdym z województw będziemy chcieli zorganizować wydarzenia o charakterze akcji protestacyjnych, ulokowane w zależności od ustaleń albo przed obiektami administracji rządowej, ewentualnie siedzibami kuratoriów oświaty - powiedział przewodniczący ZNP.

Protest nauczycieli. (Na razie) strajku nie będzie

Broniarz powtórzył wcześniejsze głosy nauczycieli, że przynajmniej na razie nauczyciele nie będą strajkować, a protestować. Strajk, czyli powstrzymanie się od pracy, odbiłoby się na finansach i tak źle zarabiających nauczycieli. To nie znaczy, że jeśli resort ministra Przemysława Czarnka nie dogada się z nauczycielami, do strajku nie dojdzie.

- Nigdy nie możemy odrzucić w działaniach związkowych tej formy akcji czy tej formy działania na rzecz poprawy warunków materialnych nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami, ale na pewno nie jest to możliwe w październiku czy w listopadzie - stwierdził Broniarz.

Protest nauczycieli 2022. Czego chcą nauczyciele?

Przypomnijmy, że od 1 września ZNP uruchomiło pogotowia protestacyjne we wszystkich ogniwach związku, oflagowało i oplakatowało placówki, prowadzi akcję informacyjną o kryzysie w polskiej szkole. Związkowcy z ZNP domagają się podwyżek dla nauczycieli na poziomie 20 proc.

Drugi związek zawodowy nauczycieli, czy Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", domaga się wzrostu wynagrodzeń wszystkich nauczycieli od 1 stycznia 2023 r. o co najmniej 5 proc. powyżej inflacji.

Tymczasem z powodu złych warunków pracy i niskich wynagrodzeń z zawodu odchodzą kolejni nauczyciele, a system oświaty przeżywa kryzys kadrowy, który odbija się na uczniach.

Jak wynika z raportu kontroli NIK z 2021 roku problemem jest m.in. przydzielanie nauczycielom nadgodzin w wymiarze przekraczającym maksymalny limit.

trwa ładowanie posta...

"Jak wynikało z danych w Systemie Informacji Oświatowej, nadgodziny przydzielano w badanym okresie ponad 73 proc. nauczycieli, 11 proc. pracowało w więcej niż jednej szkole (z deklaracji w badaniu kwestionariuszowym wynika, że 24 proc.). Najczęściej w kilku placówkach jednocześnie zatrudnieni byli nauczyciele edukacji dla bezpieczeństwa, fizyki, chemii, geografii, muzyki i techniki, najrzadziej - edukacji wczesnoszkolnej, języka polskiego, języka angielskiego i wychowania fizycznego" - podaje na Facebooku inicjatywa nauczycielska Protest z Wykrzyknikiem.

W tym roku pensje nauczycieli ponoszone były już dwa razy. Problem w tym, że nie dotyczyło to wszystkich przedstawicieli tego zawodu.

"W maju wynagrodzenia nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego wzrosły o 4,4 proc. tak jak całej sfery budżetowej, we wrześniu zaś wzrosły tylko wynagrodzenia nauczycieli początkujących - o 20 proc. w stosunku do nauczycieli stażystów i o 9 proc. w stosunku do nauczycieli kontraktowych. Nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wrześniowa podwyżka nie objęła." - pisze portal money.pl.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 4