Clark - recenzja

"Clark" - Patryk Vega po roku w Szwecji i zupie z psychodelików [RECENZJA]

Źródło zdjęć: © YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,11.05.2022 16:30

To nie jest dobry serial. To nie jest zły serial. "Clark" ląduje na półce z napisem "średnie produkcje od Netflixa, którymi zapychasz nudne wieczory". Co w nim zagrało, a co okazało się niewypałem?

Sześcioodcinkowy serial to historia oparta na faktach. Tytułowy bohater jest prawdziwą postacią. Clark Olofsson to szwedzki kryminalista, który połowę życia spędził za kratami. Mężczyzna był w swoim rodzinnym kraju nazywany "gangsterem celebrytą". Wyróżniał się niesamowitym urokiem osobistym, cieszył ogromnym powodzeniem u kobiet. Tabloidy z zafascynowaniem opisywały jego życie prywatne.

Clark Olofsson zasłynął napadem na bank Norrmalmstorg. Temu wydarzeniu zawdzięczamy powstanie terminu "syndrom sztokholmski", który oznacza zjawisko, gdy ofiary napadu czują sympatię wobec przestępców. W serialu wyprodukowanym dla Netflixa główną rolę gra Bill Skarsgard, szwedzki aktor znany z roli morderczego klauna Pennywise'a z filmu To.

Serial "Clark" - recenzja

Historia ukazana w serialu jest biografią słynnego szwedzkiego kryminalisty, którą poznajemy z perspektywy samego protagonisty. Oglądamy, jak Olofsson z włamywacza i złodziejaszka staje się gangsterem, o którym mówią ogólnokrajowe media. Serial utrzymany jest w komediowym stylu, ale często sięga po kiczgroteskę. Clark uderza w dramatyczne tony, gdy Olofsson wraca wspomnieniami do dzieciństwa - wówczas obraz zmienia się na czarno-biały.

Serialowemu Olofssonowi zależy na dwóch rzeczach - zapładnianiu kobiet i kradzieżach. To postać przerysowana do granic możliwości, której przytrafiają się nieprawdopodobne przygody. Nie sposób się z nim utożsamić. Tempo wydarzeń jest bardzo intensywne, ale to nie sprawia, że trudno się oderwać od ekranu. Wręcz przeciwnie - serial jest nużący, płytki, brakuje w nim czasu na zatrzymanie się i pogłębienie tożsamości bohaterów.

"Clark" - serial jednego aktora

Aktorzy drugoplanowi znikają w cieniu Billa Skarsgarda, który kradnie show. Gwiazdor, który zazwyczaj wciela się w dramatyczne role, w Clarku odsłania swoje nowe, komediowe oblicze. Niestety, wysokie umiejętności aktorskie Skarsgarda nie wystarczą, aby uratować serial, który jest słabo napisany i niemiłosiernie rozciągnięty w czasie. Sześć godzin Clarka to o cztery godziny za długo.

Podsumowując, dla komediowego Billa Skarsgarda warto dać Clarkowi szansę. Niemniej jednak wątpię, abyście przebrnęli przez serial za jednym posiedzeniem. Jeśli nawet wam się uda, szybko zapomnicie, o czym była ta produkcja.

Prawdziwy Clark Olofsson w 2018 roku został warunkowo zwolniony z więzienia w Belgii. Obecnie cieszy się spokojną starością w Szwecji.

Clark | Official Trailer | Netflix

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 3
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Robert,zgłoś
Serial dobry recenzja tragiczna.
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się
Dawid,zgłoś
Jedyne co tutaj nie jest dobre to twoja recenzja. Świetny serial. Najlepsze co ukazało się w necie od dłuższego czasu.
Odpowiedz
8Zgadzam się1Nie zgadzam się